اضافه کردن به علاقه‌مندی‌ها

نویسنده(ها)

محل انتشار

-

اطلاعات انتشار

سال

صفحات

۴ صفحه، از صفحه‌ی ۱ تا صفحه‌ی ۴

کلمات کلیدی

سایت مقاله، دانش رسان

فرسایش بادی و آسیب های زیست محیطی در مناطق بیابانی به عنوان یک معضل رو به تزاید آثار مخرب متعدد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را باعث شده و مناطق مسکونی، تاسیسات زیربنایی صنعتی، اراضی کشاورزی، راه های ارتباطی و منابع زیستی کشورها را به نابودی کامل می کشاند. حضور ذرات جامد به صورت معلق در جو زمین و تراکم این ذرات خسارت زا و خطرناک است . آثار کوتاه مدت ریزگردها بیشتر شامل حساسیت چشم ها، بینی و حلق ، عفونت های دستگاه تنفسی، سردرد، تهوع و واکنش آلرژیک است . اما در درازمدت بیمارهای مزمن تنفسی، سرطان ریه ، بیماری قلبی و حتی آسیب به سایر ارگان های بدن را ایجاد مینماید .
تلاشهای بین المللی، فعالیت های سازمان ملل متحد و پیوستن ١٧٠ کشور دنیا به کنوانسیون بیابانزدایی در سال ٢٠٠٢ نشان از گستردگی این بحران دارد.
سیاست گذاری، تحقیقات علمی، اقدامات محلی موثر، ابداع راهکارهای کارآمدتر و ارتقاء فعالیت های احیاء و اقدامات پیشگیرانه صورت طرح های نوآورانه و هم افزایی فعالیت های حمایتی بین المللی مهم ترین اهداف این کنوانسیون معرفی شده است . اولین فعالیت های مبتکرانه ایرانیان برای کنترل فرسایش بادی و حرکت شن های روان ، ابداع و اجرای مالچ پاشی نفتی در عرصه های بیابانی بوده است . با پیشرفت تکنولوژی و افزایش مصرف فراورده های نفتی امروزه دیگر مالچ های نفتی دیگر ترکیباتی پسماند محسوب نشده و به فراورده های ارزشمندتر تبدیل میشوند بطوری که بکارگیری آن در فرایند تثبیت را با ابهامات زیادی مواجه نموده است . علیرغم تخصیص اعتبارات قابل توجه ملی برای مالچ پاشی، به دلیل عدم پیش بینی قیمت مالچ و اجبار وزارت نفت برای ارائه دستوری و تحویل مجانی این فراورده به سازمانهای مسئول ، پالایشگاههای تولیدکننده از تحویل مالچ امتناع ورزیده و فروش آن در بازار داخلی و یا جهانی به شکل محصولات قیری متنوع از جذابیت اقتصادی بسیار بیشتری برای آنها برخوردار بوده است . در واقع با وارد نمودن قیمت مالچ نفتی در هزینه ها، بودجه مورد نیاز برای برنامه های تثبیت عملا دو برابر خواهد شد. از طرف دیگر مشکلات زیست محیطی ناشی از بکارگیری مالچ های نفتی ضرورت استفاده از ترکیبات و روش های کارآمدتر و ارزان تر را بسیار ضروری نموده است [٦].
٢. اهمیت طرح
تکنیک های مالچ پاشی با استفاده از ترکیبات متنوع آلی و معدنی به طور گسترده ای در دنیا توسط بسیاری از دانشمندان و محققان مورد بررسی قرار گرفته است [٢، ٣و ٥]. با تحول در شیوه های تثبیت و استفاده از مواد، ترکیبات جدید و تکنولوژیهای برتر علاوه بر حفظ منابع آب ، خاک، محیط زیست ، افزایش حاصلخیزی و بهبود شرایط بهداشتی، اقلیمی و زیستی افراد جامعه ، میتوان از آن به عنوان فرصتی برای صدور تکنولوژی به کشورهای کویری دنیا استفاده نمود. در سطح دنیا و کشورهای در معرض خطر، راه کارهای چندان مناسبی برای مبارزه فروسایی زمین و فرسایش بادی عمومیت نیافته و افزایش قیمت نفت و همچنین عدم دسترسی بسیاری از کشورهای دنیا به مالچ های نفتی امکان استفاده از مالچ های نفتی را تقریبا کهنه و غیر عملی نموده است . لذا دستیابی به روش ها و مواد پیشرفته جایگزین و ارزان قیمت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و تاثیری بسزا در بهبود شرایط اقلیمی و آب وهوایی کل دنیا و حفظ سلامت و بهداشت جوامع انسانی از خود به جای خواهد گذارد. شیوه های عمده بیابان زدایی را می توان در دو چارچوب عمده شامل اقدامات بیولوژیک و اقدامات ترکیبی مهندسی و بیولوژیک دسته بندی نمود بازده و عملکرد هر کدام از این اقدامات بستگی به شرایط خاص هر منطقه ، امکانات ، اهمیت اقتصادی، میزان بارندگی، نوع و جنس خاک، عوارض طبیعی و دیگر ویژگیهای منطقه دارد. فعالیت های مبارزه با بیابان همگی با هدف تثبیت شن های روان و مهار طوفان های گردوغبار و همچنین تامین شرایط لازم برای رشد گیاهان مناسب در کویر صورت می گیرد. اقدامات مختلف صورت گرفته نهایتا باید به تغییر اقلیم منطقه منجر شده و شرایط طبیعی رشد و نمو گیاهان و زندگی جانوران را برقرار نماید. در اکوسیستم کویر تغییرات شدید آب و هوایی به همراه کمبود رطوبت ، نقصان نزولات جوی و بادهای شدید به مرور زمان باعث تضعیف خاک و از بین رفتن قدرت باروری و نهایتا شکل گیری شن زارهای بدون پوشش میگردد که به سرعت با باد به مناطق دیگر دست درازی کرده و باعث گسترش کویر می شوند. از آنجا که منشاء بسیاری از فرایندهای بیابانی شدن به فعالیتهای انسانی نسبت داده میشود و اقداماتی مانند فعالیتهای صنعتی و آلودگی هوا، استفاده بیرویه از منابع آب ، خاک و مراتع و بسیاری لطمات زیست محیطی دیگر باعث نابودی قدرت باروری زمین گردیده به نظر میرسد که مهمترین نکته در تمامی اقدامات مبارزه با بیابان باید بازگرداندن قدرت باروری خاک و کمک به شکل گیری گیاه خاک باشد. به مفهوم کامل تر فقر کربن در بیابان آغاز شکل گیری تمامی معضلات زیست محیطی، اقتصادی و حتی اجتماعی و فرهنگی در بیابان و حاشیه های آن تا هزاران کیلومتر آنسوتر می گردد. روش های متداول در بیابان زدایی مانند مالچ پاشی نفتی، سنگ چینی و ریختن قلوه سنگ های تثبیت کننده و یا ایجاد بادشکن تنها باعث تثبیت موقت شن های روان و ریزگردها شده و تنها با کاشت درختچه های مناسب فرایند احیاء و بارورسازی خاک مجددا آغاز و تقویت می شود. هیچکدام از روش های تثبیت موقت شن در تقویت گیاه خاک و ترسیب کربن نقش نداشته و طراحی روش – های جدیدی که همراه با مقاله فرایند تثبیت شن به تقویت خاک و فراهم نمودن مواد مغذی برای رشد گیاهان نیز کمک کند امری ضروری بوده و میتواند باعث افزایش اثربخشی کشت گونه های گیاهی گردد.
در پروژه حاضر با تکیه بر دانش مهندسی کامپوزیت های طبیعی و سایت مقاله زیست سازگار، روش های پیشرفته تر و در عین حال اقتصادیتری برای تثبیت شن و ریزگردها ارائه شده است . در این طرح از یک محلول پایه آبی حاوی مقادیر قابل توجهی مواد مغذی رشد به صورت همزمان برای تثبیت ریزگردها و شن های روان استفاده میشود که شرایط مناسب و مساعدتری برای رشد گیاهان فراهم نموده و به عنوان یک جایگزین طبیعی و ارزان قیمت تر نسبت به مالچ های نفتی میتواند به شیوه ای بسیار آسان تر و سریع تر در مدیریت بیابان زدایی و پدیده ریزگردها بکار گرفته شود.
در شکل ١کانون های شکل گیری ریزگردهای ورودی به ایران از سمت کشورهای عربی نشان داده شده است . <\p>

راهنمای دریافت مقاله‌ی «طراحی و ساخت مالچ های سنتزی زیست سازگار با استفاده ازامکانات بومی» در حال تکمیل می‌باشد.

دریافت فایل PDF

۸۰۰۰ تومان

دریافت فایل Word + PDF

۹۰۰۰ تومان