اضافه کردن به علاقه‌مندی‌ها

نویسنده(ها)

محل انتشار

نهمین سمینار کمیته ملی آبیاری و زهکشی

اطلاعات انتشار

سال

صفحات

۱۲ صفحه

کلمات کلیدی

کشاورزی، توسعه، مهندسی، انرژی، آب

بالا بودن سطح آب زیر زمینی در قسمت وسیعی از محدوده شهر شیراز مشکلات روز افزونی را بوجود اورده و نشست ساختمانها و مسئله دفع فاضلاب موجب سلب آسایش شهروندان گردیده است.
آنچه موضوع این مطالعه می باشد پایین انداختن سطح آب زیر زمینی با امکانات موجود و اجرای زهکشی با استفاده از سیستم قنات می باشد. و همچنین بررسی آثار آن از نقطه نظر نشست آنی و تحکیمی نامتقارن برای سازه های بنا شده در منطقه مورد نظر می باشد.
در کنار عملیات زهکشی با سیستم قنات یافته های جدیدی در مقایسه با زهکش های افقی و سطحی ملاحظه گردید و مورد توجه صاحب نظرات قرار گرفته است، از جمله آنکه:
از آب قنات زهکش برای توسعه کشاورزی منطقه استفاده گردیده و افزایش تولید در بر داشته است.
با پایین افتادن سطح آب زیرزمینی حدود 10 متر منطقه وسیعی از زمینهای غیر قابل کشت احیا گردیده و در ارتقاء سطح بهداشت منطقه زهکشی شده، نقش مهمی را در پی داشته است.
عدم وابستگی به انرژی الکتریکی، نداشن وابستگی ارزی و تجهیزات خارجی، استفاده از وسایل ساده و نیروی کار محلی ، طولانی بودن عمر مفید قنات نسبت به موتور پمپ و چاه و پایین بودن هزینه قابل ملاحظه نسبت به سایر گزینه ها بسیار قابل توجه بوده است.
انجام آزمایشهای آب و خاک در این پروژه ها ، سیستم قنات زهکش را با اصول مهندسی نوین سازگار ساخته است. گمانه های اکتشافی و تعیین مقطع خاک، آزمایش های شاخص فشردگی C و شاخص تورم C، طبقه بندی خاک، آزمایش سه محوری ، آزمایش تحکیم، نمونه برداری آب و انجام آزمایشهای ، Na, PH, TDC, EC, Mg , Ca و … از جمله بررسی های مهندسی در این پروژه بوده است.

راهنمای دریافت مقاله‌ی «زهکشی با سیستم قنات» در حال تکمیل می‌باشد.

دریافت فایل PDF

۱۰۰۰۰ تومان

دریافت فایل Word + PDF

۱۴۵۰۰ تومان