۱صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمانها به کمک استفاده از بتن پاشیدنی سبک در دیوارهای جدا کننده به روش صفحات ساندیچی(3D)
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۷
با توجه به رشد روز افزون جمعیت و افزایش ساخت مسکن در کشورمان , ایران , یکی ازعواملی که می باید در تامین منابع در نظر گرفته شود , انرژی است . در این ارتباط یکی از روشهای نیمه پیش ساخته که اخیرا در کشور متداول شده و رو به رشد می باشد , روش ساخت و ساز به کمک پانلهای ساندویچی3D می باشد . این پانلها که از دو صفحه مش فولادی و یک لایه عایق پلی استایرن در وسط آنها تشکیل و دو صفحه مش بوسیله اعضای قطری به هم متصل شده اند ,پس از نصب در محل ساختمان از دو طرف شاتکریت می شوند . به منظور سبک سازی دردیوارهای غیر باربر می توان بجای استفاده از شاتکریت معمولی از شاتکریت سبک استفاده نمود ولذا کاهش قابل ملاحظه ای در میزان هدر رفتن انرژی و بار مرده ساختمان بوجود می آورد . لازم بذکر است که استفاده از پانلهای غیر باربر در ساختمان علاوه بر کاهش وزن و میزان هدر رفتن انرژی مزایایی از قبیل یکپارچه بودن تیغه ها با سازه در برابر بارهای جانبی را دارا می باشد .

۲نقش استفاده از بلوکهای پلیاستایرن در کاهش مصرف سوخت
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۴
با توجه به رشد روزافزون جمعیت در جهان و خصوصاً تمرکز جمعیت در کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه، نیاز مبرمی به انبوهسازی مسکن با شیوههای سریع، کارآمد و اقتصادی وجود دارد به نحوی که در حال حاضر در کلیه پروژهها بهینه سازی در منابع و همچنین مدیریت زمان بدقت بررسی میگردد.– با توجه به اینکه امروزه در سراسر دنیا انرژی و نحوه استفاده از آن و نوع انرژی مصرفی نقش بسزایی در تکامل و پیشرفت کشورها دارد لذا با استفاده بهینه از منابع زیرزمینی میتوانیم این نعمتهای الهی را برای نسل آینده نگهداری نماییم.

۳بررسی پتانسیل استفاده مستقیم direct use از انرژی زمین گرمایی در ایران
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
انرژی زمین گرمایی انرژی پاک و غیرآلاینده ایست که تکنولوژی ، ایمنی ، مزایاس اقتصادی و زیست محیطی آن در جهان به اثبات رسیده است. از آن برای تولید برق و مصارف مستقیم می توان استفاده نمود. ایران بدلیلی موقعیت زمین شناسی خود دارای پتانسیل انرژی زمین گرمایی خوبی می باشد. موجودیت این انرژی در سطح کشور فرصت های بسیار مناسبی در جهت رشد علمی و اقتصادی را بوجود آورده و مزایای زیست محیطی بسیاری بهمراه خواهد داشت. باید این منابع شناخته شده و در جهت بهره گیری از آنها اقدام نمود. در این مقاله ضمن تعریف انرژی گرمایی، موارد کاربرد آن د جهان معرفی شده و مصارف مستقیم آن در کشورهای ایالات متحده آمریکا، ایسلند و ایران بررسی می شوند در نهایت راهکارهایی برای استفاده بهتر از این انرژی در ایران ارائه خواهد شد.

۴پایداری عناصر اقلیمی در معماری سنتی ایران (اقلیم گرم و خشک)
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۲۲
رشد افزایده جمعیت جهان آثار اساسی و اغلب فاجعه آمیزی بر زیستگاههای طبیعی کره زمین داشته است. مصرف بی رویه انرژی ، تخریب جنگلها و انقراض گونه های گیاهی و جانوری از پیامدهای آن می باشد. بسیاری بر این باورند که رشد بی رویه جمعیت و در نتیجه آن شهر نشینی منجر به مصرف بیش از حد و غیر مسئولانه انرژیهای فسیلی شده و به گرم شدن تدریجی کره زمین انجامیده ؛ شهرها را مورد تهدید جدی قرار داده وخسارت جبران ناپذیری بر محیط زیست جهان وارد کرده است. مقدار زیادی از انرژی فسیلی اتلاف شده، ناشی از مدلهای کلیشه ای و غیر استاندارد ساختمانهاست که به دلیل ناهمگونی با شرایط اقلیمی خود، جهت گرمایش و سرمایش هدر رفته و باعث آلودگی محیط زیست میشود. همین موضوع باعث شده تا محققین در تدارک دیگر انرژیها ( انرژی های پاک، تجدید پذیر) برای جایگزینی انرژیهای فسیلی باشند.

۵سوختهای جایگزین: جانشین کارآمد سوختهای مورد مصرف کنونی در صنعت، ساختمان و حمل ونقل و چشم انداز امیدبخش حل مشکلات زیست محیطی ناشی از سوختهای فسیلی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۲۱
بیش از یک قرن است که نفت و مشتقات آم، تمامی عرصه های زندگی بشر را تحت الشعاع خود قرار داده است. رشد حیرت آور جمعیت طی یک قرن اخیر، تغییرات عظیم در جوامع بشری و دگرگونی در نحوه زیست بشر، تا حد بسیار زیاد مدیون دستاوردهای انسان در زمینه مهارو استفاده از منابع انرژی زا بوده است. در این میان استفاده از نفت که بدنبال ذغال سنگ در تولید انرژی مورد استفاده قرار گرفتف بدون اغراق نقش بسیار برجسته ای در ارتقائ کمیت و کیفیت زندگی بشر ایفا نموده است. لیکن تبعات منفی استفاده از سوختهای فسیلی ( ذغال سنگ، نفت، گاز)نیز در ابعاد نگران کننده ای رو به ازدیاد نهاده است. استفاده از سوخت های فسیلی در تامین آسایش بشر از طریق ایجاد حرارت و برودت در ساختمانهای مسکونی ، تجاری ، صنعتی، در به حرکت آوردن چرخ های صنایع؛ و در تامین انرژی مورد نیاز حرکت وسائط نقلیه موتوری و سایر موارد، همه و همه علاوه بر ابعاد مثبتف دارای تبعات منفی نیز بوده است.

۶نقش بتم متخلخل اتوکلاو شده ( بتن سبک گازی) در کاهش مصرف سوخت ساختمان
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۱
بتن متخلخل اتو کلاو شده در گروه محصولات بتن سبک قرار دارد. مواد اولیه این بتن به هیچ عنوان سبک نیستند و سبکی در بتن در حین فرایند تولید و عمل آوری ایجاد می شود. بافت متخلخل بتن که در اثر فریند حباب سازی در یک محیط قلیائی ایجاد می شود عامل اصلی سبک شدن و بوجود آمدن خواص منحصر به فردی است که از آن جمله می توان از کاهش قابل ملاحظه ضریب انتقال حرارت یاد کرد. نتایج نشان می دهد که مصرف سوخت ساختمان در صورت اجرای دیواره های جانبی و داخل با این محصول به میزان قابل توجهی کاهش می یابدف به همین دلیل و دلایل متعدد دیگر که در این مقاله به انها اشاره خواهد شد طی دهه های اخیر میلادی تولید این بتن در دنیا رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

۷ایجاد روکش یک تیکه پلیمری بر روی لوله های آب و گاز در ساختمان
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
طرح ایجاد روکش پلیمری بر روی لوله های آب و گاز به منظور محافظت از لوله ها در مقابل آسیبهای ناشی از خوردگی و همچنین به عنوان عایق حرارتی در لوله های آب گرم و شوفاژ در ساختمانها ارائه شده است. این طرح در حال حاضر زیر نظر مرکز رشد پلیمر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به مرحله تولید رسیده است .و همچنین از بخش تاسیسات مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان به منظور استفاده در لوله های آب مورد تائید اولیه قرار گرفته است.این طرح به منظور پوشش دهی به لوله های فولادی که به دلیل خوردگی بیرونی و همچنین اتلاف بیش از حد انرژی گرمایی در لوله های آب گرم دارای معایبی هستند ، ارائه شده است.در این طرح پیش بینی شده است که لوله های تا قطر 100 میلیمتر و حتی در صورت تکمیل امکانات تا قطرهای بالاتر نیز مورد پوشش دهی قرار گیرند.چون در این طرح از پوشش پلیمری بر روی لوله استفاده شده است این قابلیت را دارد که در مقابل هر گونه خوردگی محیطی در مناطق مختلف مقاوم و نسبت به محیطهای اسیدی و بازی کاملا مقاوم بوده و نسبت به محیطهای مرطوب نیز عایق می باشند و همچنین به علت نسوز بودن آنها هنگام حریق قابل رقابت با پوششهایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند هستند.در این طرح پیش بینی شده است که بتوان با ضخامتهای مختلف این پوشش بر روی لوله ها کشیده شود تا درصد عایق شدن لوله ها به مراتب بالاتر رفته و همچنین سرعت کار و اطمینان از نحوه عایق کاری بسیار افزایش یابد. و به دلیل تنوع رنگی که این پوشش دارا می باشد امکان استفاده از لوله در خارج از ساختمان بدون ایجاد مشکلی در نمای ساختمان را فراهم می کند.

۸تحلیل عددی انتقال حرارت مزدوج در شیشه‎های دوجداره ساختمان
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۰
با توجه به رشد تقاضا برای شیوه‎های کاهش اتلاف انرژی در ساختمان، استفاده از شیشه‎های دو جداره مورد توجه روزافزون قرار گرفته است. در مقاله حاضر الگوی جریان و نرخ انتقال حرارت در شیشه‎های دو جداره و اثر پارامترهای مختلف بر کارایی این شیشه‎ها در فصل زمستان به صورت عددی تحلیل شده است. شکل زیر هندسه به کار رفته در تحلیل جریان و انتقال حرارت را نشان می‎دهد. انتقال حرارت در چنین سیستمی شامل هدایت در شیشه و جابجایی در گپ هوایی می‎باشد. ملاحظه می‎شود که با استفاده از گپ هوایی در بین دو لایه شیشه، میزان انتقال حرارت از داخل ساختمان به سمت خارج کاهش چشمگیری دارد. همچنین با توجه به یکسان نبودن توزیع شار حرارتی در ارتفاع شیشه، ضخامت شیشه بر حسب ارتفاع بهینه شده، به صورتیکه مقدار شیشه مصرفی بدون کاهش در کارایی آن، کاهش یافته است. نتایج حاصل از حل عددی تطابق بسیار خوبی با نتایج تجربی موجود دارند.

۹ارزیابی اندرکنش دینامیکی خاک و تونل
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک ایران، سال
تعداد صفحات: ۸
امروزه استفاده از فضاهای زیرزمینی جهت احداث تونل های شهری و متروها توسعه چشمگیری یافته است و با توجه به قرارگیری ایران در منطقه لرزه خیز دنیا لزوم ارزیابی و درک رفتار این قبیل سازه های مدفون در قبال تحریکان دینامیکی بیش از پیش ضروری بنظر می رشد. در این مقاله ارزیابی عددی تونل های مدفون به عنوان بخشی از شریانهای حیاتی شهری در فضای دوبعدی و با تکیه بر اندرکنش بین خاک و سازه مدنظر می باشد. در این راستا اثر پارامترهای مختلفی نظیر پارامترهای هندسی، سختی خاک اطراف، جنس پوشش، اثر لایه ای بودن خاک و خواص بارگذاری دینامیکی بر پاسخ مقطع تونل شامل تنش در پوشش و تغییر مکان خاک اطراف توسط نرم افزار ANSYS بررسی و ارزیابی می گردد.

۱۰بررسی اثر ضد قارچی جلبک کاهوی دریایی(الولاکتوکا) بر برخی از قارچهای آلوده کننده مواد غذایی
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۱۰
قارچها به طور کلی گستردگی زیادی در طبیعت داشته و عمده ترین میکروارگانانیسم تجزیه کننده مواد غذایی محسوب می شود. در این پژوهش از جلبک کاهوی دریایی که در سراسر سال در مناطق مختلف جهان می روید استفاده کردیم جلبک مزبور را از سواحل چابهار جمع آوری نمودیم. بعد از مطالعات ماکروسکپی و تعیین جنس و گونه آنرا در سایه خشک کرده و بصورت پودر در می آوریم از حلالهای آب، اتانول استن جهت استخراج مواد موثر استفاده کردیم. قارچهای مورد آزمایش شامل اسپرژیلوس نیجر،اسپرژیلوس فومیگاتوس، اسپرژیلوس فلاووس، آلترناریا آلترناتا، ریزوکتونیا سولانی، ماکروفومینا، فازوئولینا، فوزاریوم سولانی، فوزاریوم اکسپانسوم و پنی سیلیوم دازردی می باشد قدرت ضد قارچی عصاره های مختلف جلبک با استفاده از روش تهیه رفت در محیط جامد و مایع و کشت تعداد مشخص اسپورقارچ در محیط حاوی عصاره و مقایسه با نمونه شاهد بدون عصاره ، روش دوم انتشار در محیط جامد و سنجش قطر هاله عدم رشد انجام شد. ضمنا اثر ضد قارچی جلبک کاهوی دریایی در شرایط Invitro و Invivo در مواد غذایی بررسی شد. با استفاده از طیف سنجی HPLC , GLC, TLC ، مواد موثر را مورد بررسی قرار دادیم. نتایج نشان داد عصاره های جلبک مزبور بر همه قارچها اثر بازدارندگی رشد دارد. قدرت ضد قارچی عصاره ها به ترتیب شامل اتانول، متانول، استن و آب می باشد قدرت ضد قارچی در روش رقت قویتر از روش انتشار بود. مواد موثر ضد قارچی در گروه فتلهای ساده ، ترکیبات فلاونوئید، ایتزوفلاونوئید و بعضی الکالوئید تشخیص داده شد.

۱۱بررسی اثر ضد میکروبی درختان دریایی مانگر و بر برخی از باکتریها و قارچها
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۱۱
در این بررسی اثر ضد میکروبی گونه لویسینا مارینا (Avicennia marina) با نام محلی حرا از درختان جنگلی مانگرو، مورد مطالعه قرار گرفت. این گیاهان از جنگلهای دریایی مانگرو واقع در بندر خمیر در استان هرمزگان جمع آوری شذ. پس از خشک نمودن و آسیاب کردن برگ، ساقه و ریشه این گیاهان، استخراج مواد موثر به کمک از حلالهای متفاوت شامل آب اتاتول و متانول انجام شد. باکتریهای مورد آزمایش : سود و موناس آثرجینوازا، سیتروباکترفروندی تی،اشرشیاکلی، کلبسیلااکسی توکاانترو باکتر آثرجنز، سالمونلا پاراتیفی B، سالمونلاتیفی، پروتئوس میرابیلیس، سراشیا مارسسنس، استافیلوکوکوس اورئوس و باسیلوس سرئوس بودند. قارچهای مورد بررسی شامل قارچهای جدا شده از خاک مثل، ژتوتریکوم کاندیدوم، فوزاریوم سولانی، پنی سیلیوم اکسپانسوم، آتراناریا آلترنایا، آسپرژیلوس نیجر و قارچهای جدا شده از آب شفا رود انزلی مثل: تریکودرماپلی سپورم ایتالیکم، اولوکلادیوم آتروم و فورازیورم اکسی سپوریوم بودند. اثر ضد میکروبی عصاره آبی، اتانولی و متانولی برگ، ساقه و ریشه و گیاهان حرا با استفاده از روش Kirdy & Bayer از راه سنجش قطر هاله مهار رشد با استفاده از روش دیسک گذاری (disk method) و روش چاهک گذاری (well assay method) بررسی شد. سنجش اثر ضد میکروبی با استفاده از روش pour plate نیز انجام گرفت.

۱۲بررسی اثر ضدعفونی کننده جلبک Ulva Lactuca در آبهای سطحی و سنجش کاهش باکتری های شاهد در زمانهای متفاوت
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۷
در این پژوهش نمونه برداری جلبک از سواحل چابهار انجام و به همراه مقداری آب در 4°C به آزمایشگاه انتقال داده شد. با بررسی های میکروسکوپی جنس و گونه آنها تعیین، برای نگهداری در سایه خشک و سپس پودر آن تهیه گردید. میکروارگانیسم های مورد استفاده در این تحقیق باکتری های شاخص آلودگی آب شامل: اشریشیاکلی (Escherichia coli– PTCC 1338)، استافلیوکوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus–PTCC 1113) و استرپتوکوکوس فکالیس (Streptococcus faecalis– PTCC 1237) بود. برای این منظور عصاره گیری از جلبک توسط آب و حلالهای آلی شامل: تتراکلریدکربن، استن، پترولیم اتر، کلروفرم و n هگزان انجام گرید در این آزمایش عصاره گیری در دو دمای 4°C و 25°C با دو نوع پودر سترون شده توسط روش تندالیزاسیون و اتو کلاو انجام گرفت. اثر ضد باکتریایی جلبک به دو روش Invitro ( شرایط آزمایشگاهی) و Invitro(سیستم آبی) بررسی شد. در روش Invitro سنجش قطر هاله مهار رشد و روش تماس مستقیم( جاری کردن در محیط مایع) با روشهای مختلف انجام شد. نتایج نشان داد که برخی از عصاره های تهیه شده اثر ضد میکروبی دارند و مقدار در موثر جلبک تعیین گردید. در روش Invitro که به دو صورت: با استفاده از سوشهای مورد نظر و بررسی آب رودخانه، انجام شد که عصاره ها باعث کاهش تعداد باکتری و حتی از بین بردن کامل برخی از روشها شدند. در بررسی مواد موثر جلبک از سوشهای HPLC :GLC :TLC استفاده شد که در طی آزمایشات تعداد ترکیبات شاخص که خاصیت ضد باکتریایی داشتند و فعالیت نسبی آنها مشخص گردید.

۱۳طراحی و ساخت اولین فرودگاه شناور دنیا
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۶
[توضیح سیویلیکا: تصاویر در متن مقاله درج نشده است]
سازه های شناور کاربرد و نقش مهمی در صنایع دریایی و ارتباط بشر با منابع موجود در دریاها داشته است. بر این اساس صنعت ساخت کشتی و بهره برداری از آن گستردگی فراوانی یافته و شامل شرکتها و موسسات بزرگ ساخت و تعمیر و شرکتهای کشتیرانی و ... می شود. همچنین در دهه های اخیر نقش شناورهای عملیاتی در صنایع نفت و گاز و دور از ساحل بعنوان جرثقیل های شناور، باج های لوله گذار، سکوهای حفاری شناور و ... گسترده تر شده و باعث رشد و توجه بیشتر به سازه های شناور شده است. البته دسته ای از سازه های شناور هستند که توجه کمتری به آنها شده و اشنایی کمتری با آنها وجود دارد. این دسته از سازه های شناور معمولا بر عکس کشتی ها در محلی ثابت بوده و بندرت جابجا می شوند. شاید قدیمیترین انواع سازه های شناور را بتوان پل شناوری دانست که خشایار شاه از پیوستن قایق های کوچک به هم و برای عبور لشگریان خود از آن استفاده کرد. از آن تاریخ به بعد اینگونه سازه ها نیز کاربرهای فراوانی در زندگی بشر و بهره برداری از دریاها داشته اند. در این مقاله ابتدا به مرور کاربردهای مهم سازه های فوق پرداخته خواهدش د و سپس پروژه ساخت فرودگاه شناور در ژاپن که یکی از بزرگترین پروژه های دریایی دنیا سات از نقطه نظرات مختلف تشریح و بررسی خواهد شد.

۱۴مقایسه طیفهای موج حاصل از مدل ریاضی برای خلیج فارس با مدلهای طیفی رایج و پیشنهاد الگوی طیف موج مناسب
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۱۰
تطابق مدل طیفی JONSWAP که بیانگر طیف انرژی حاصل از باد در آب عمیق می باشد با طیفهای حاصل از باد در خلیج فارس در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. طیفهای موج خلیج فارس با اجرای مدل عددی OSW از نرم افزار MIKE21 که یک مدل موج نسل دوم می باشد، به دست آمد اند در این مقایسه تاثیر تاثیر عواملی مانند عمق، انکسار و درجه رشد ( به شکل پارامتر طول بادگیر بدون بعد gX \U 2) در شکله طیفها در نظر گرفته شده و صحت آن از طریق اجرا برای حالتهای خاصی که بیانگر اثر مورد نظر باشد، کنترل شده و در نهایت برای بعضی شرایط خاص، پارامتر γمناسب جهت تطابق با طیف JONSWAP توصیه شده است.

۱۵انتخاب روش اجرای پروژه تونل زیردریایی خلیج فارس
اطلاعات انتشار: ششمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۶
ارتباط و استفاده از جزایر نزدیک به مناطق ساحلی ومنابع آن، ایجاد راههای مناسب بین جزایر با سواحل را جهت عبور از منطقه دریایی، که معمولا توسط احداث پل و تونل انجام می شود، بعنوان یک نیاز در منطقه عمومی خلیج فارس و خصوصا تنگه هرمز مطرح نموده است. در ناحیه شمال جزیره قشم، با توجه به عمق دریا، فاصله زیاد بین سواحل، ایجاد مانع برای کشتیرانی، مسائل زیست محیطی، ملاحظات استراتژیکی پلها و پیچیدگیها و هزینه های سنگین تونل غرقابی، حفر تونلهای زیرآبی در دستور کار قرار گرفته است. حفر تونلهای زیر آبی در کشورهایی نظیر ژاپن، انگلستان، فرانسه، دانمارک، هلند، فنلاند و نروژ بر حسب شرایط جغرافیایی خاص خود و قرارگیری در کنار دریا و همچنین دسترسی به فن آوری پیشرفته مورد نیاز این تونلها، رشد وتوسعه بیشتری نسبت به سایر آشورها داشته است. در ایران نیز به دلیل استعدادهای بالقوه جزیره قشم و موقعیت حساس آن، بحث احداث تونل و اتصال این جزیره به بندرعباس مطرح بوده است. در این مقاله، پس از معرفی اجمالی پروژه به نحوه انتخاب روش اجرای آن پرداخته شده است.

۱۶افزایش بهره وری اسکله های آانتینری موجود و روشهای تقویت سازه ای و ژئوتکنیکی آﻧﻬا
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سال
تعداد صفحات: ۲۴
افزایش بهره وری اسکله های موجود از طریق روشهای توسعه فیزیکی (کمی) و غیر فیزیکی (کیفی) ، در کلیه بنادر مهم دنیا همواره مطرح بوده و در سالهای اخیر با افزایش حجم مبادلات تجاری از طریق دریا و تغییرات چشمگیر در ابعاد کشتی ها و جرثقیل های بندری جهت کاهش هزینه های حمل ، تخلیه و بارگیری بخصوص در بعد فیزیکی رشد وسیع تری یافته است . این موضوع با توجه به گرایش شدید حمل کالا با کانتینر بدلیل مزایای عدیده آن ، در مورد ترمینال های کانتینری ، با شدت بیشتری نسبت به سایر ترمینال ها مد نظر میباشد .در حقیقت طی سالیان اندک ، کشتی های نسل های دوم تا چهارم کانتینری با ظرفیت حداکثر ۵٠٫٠٠٠ تن جای خود را به نسل ها ی پنجم و ششم با ظرفیت حداکثر ١٠٠٫٠٠٠ تن داده اند و کشتی های نسل هفتم با ظرفیت حدود ١۵٠٫٠٠٠ تن نیز در حال سفارش هستند .این تغییرات منجر به افزایش قابل ملاحظه ابعاد کشتی ها (طول ، عرض و آبخور ) شده است بطوریکه اسکله های جدید نیاز به عمق بیشتری در پای خود بر ای پذیرش آﻧﻬا دارند و بدیهی است آه عمق پای اسکله های موجود نیز برای امکان سرویس دهی به این آشتی ها باید افزایش یابد . از طرفی برای عملیات تخلیه و بارگیری ، بدلیل افزایش عرض کشتی ها (برای ، نیاز به جرثقیل های کانتینری ) امکان چیدن ردیف های بیشتری از کانتینربا بازوی بزرگتر میباشد که باعث افزایش نیروهای وارده به چرخ و ریل های مربوطه و در نتیجه بارگذاری سنگین تر عرشه اسکله ها میگردد ، لذا مجموعه دو عامل فوق (افزایش عمق و میزان بارگذاری ) نیاز به تقویت سازه ای و ژئوتکنیکی اسکله های موجود را برای سرویس دهی به کشتی های بزرگتر الزامی میسازد .در بخش اول مقاله حاضر به بررسی رشد ابعادی کشتی ها و جرثقیل های گنتری کانتینری طی سالیان اخیر پرداخته شده و در بخش دوم مقاله ، ضمن معرفی روشهای مختلف احداث اسکله ها ، کلیاتی در مورد روشهای افزایش بهره وری و تقویت سازه ای و ژئو تکنیکی اسکله های موجود آورده شده است .بخش سوم و انتهایی مقاله ، به بررسی موردی اسکله های کانتینری موجود بندرشهید رجایی (پست های شماره ۴ تا ٧ ) با آبخور ١۴ متر و قابلیت سرویس دهی به کشتی های نسل چهارم با ذکر جزئیات سازه ای و ژئوتکنیکی آن و مطالعات عمومی انجام شده برای نیل به اهداف فوق الذکر (قابلیت پذیرش کشتی های نسل های بعدی) اختصاص یافته است .

۱۷بررسی مشکلات کارست سد سلمان فارسی و ارائه مدل عددی تخلخل دو گانه معادل برای تخریب میزان نشت در آن
اطلاعات انتشار: پنجمین کنفرانس هیدرولیک ایران، سال
تعداد صفحات: ۱۱
پیچیدگی های هندسی، هیدرولیکی و هیدروژئولوژیکی محیط های کارستی و اختلافات عمده تئوری آن در معادلات حاکم با محیطهای تحت شرایط معادله دارسی امکان ایجاد مدلهای عددی دقیق و منطبق با واقعیت را در سازندهای کارستیک به امری بسیار مشکل تبدیل ساخته است. از میان نظریه ها و تئوریهای گوناگونی که تا به حال در مورد هیدرولیک جریان در این محیط ها ارائه گشته است نظریه تخلخل دو گانه معادل جدیدترین و در عین حال منطبق ترین آنها بر واقعیت جریان در این سازندهاست. مدل عددی تخلخل دو گانه معادل که بر اساس همین نظریه شکل گرفته و توسعه یافته است با تقسیم جریان به دو فاز جریان مجرایی و جریان در توده سنگی و امکان بررسی اندرکنش این دو فاز شاید کارامدترین مدل کامپیوتری موجود در جهان برای تحلیل جریان در محیطهای کاستی می باشد. در این مقاله به بررسی و مطالعه موردی سد سلمان فارسی در استان فارس که مشکلات عمده ای در خصوص وجود سیستم های وسیع و رشد یافته کارستی در هر دو تکیه گاه خود دارد پرداخته و با استفاده از مدل عددی تخلخل دو گانه معادل به بررسی و تحلیل میزان نشت از تکیه گاه این سد در صورت اعمال عملیات ترمیمی خواهیم پرداخت.

۱۸کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در طراحی و نگهداری خطوط لوله انتقال گاز طبیعی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: همایش سیستم های اطلاعات مکانی 84، سال
تعداد صفحات: ۸
رشد و توسعه خطوط انتقال گاز و عدم وجود سیستمهای یکپارچه اطلاعاتی به روز باعث شده است که در بسیاری از موارد طراحی و نگهداری خطوط لوله و نیز رسیدگی به مشکلاتی که در اثر بروز حوادث گونانگون در خط لوله پیش می آید از پیچیدگی بسیاری برخوردار شود. بکارگیری اطلاعات توصیفی و مکانی دقیق و بهنگام عو.ارض موجود در نقشه های خطوط انتقال گاز نظیر لوله، ایستگاههای تقویت فشار ، شیر و انشعابات در یک پایگاه اطلاعات مکانی مرجع می تواند برنامه ریزان، بهره برداران و امدادگران را که در مدیریت های مختلف مشغول بکار می باشند در جهت یک مدیریت بهینه و هدفمند یاری نماید. از انجا که اساس وازه خط لوله دلالت بر وجود یک موضوع بر روی زمین دارد. می توان گفت که تقریبا همه اطلاعات عملیات انتقال گاز به نوعی با نقشه و در نهایت با مکان در ارتباط است. بنابراین وجود ابزار لازم جهت دسترسی سریع به این اطلاعات و بهره گیری از روشهای نوین جهت تجزیه و تحلیل آنها دارای جایگاه ممتازی می باشد. در این مقاله ابتدا به بررسی دلایل ضرورت استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) در قسمت خطوط لوله انتقال گاز خواهیم داشت و پس از آن به تشریح امکانات و توانمندیهای نرم افزار طراحی و مدیریت خطوط لوله انتقال گاز به عنوان نرم افزاری تخصصی در این زمینه می پردازیم.

۱۹یافتن مسیر بهینه بدون تصادف در سیستم اطلاعات مکانی همراه
اطلاعات انتشار: همایش سیستم های اطلاعات مکانی 84، سال
تعداد صفحات: ۱۲
با وجود رشد زیادی که در پردازشگری همراه شاهد بوده ایم کماکان کاسیتیهای نظامدار و اساسی در آن وجود دارد. کمب.دهای یاد شده با عنوان کمبود منابع(منابع پردازشی،مخابراتی ، رابط کاربر و دیگرها) طراحی و پیاده سازی یک سیستم اطلاعات همراه را بسیار دشوار می سازند.یکی از مباحث پر اهمیت درناوبری، یافتن مسیرهای بدون تصادف و مطمئن می باشد.این مبحث در حرکت آدمواره ها، سیستمهای هوشمند ترابری و هر سیستم ناوبری خود کاربرد گسترده ای دارد. در اغلب فعالیت های پیشین برای یافتن مسیرهای بدون تصادف سطح ارتفاعی و سرعت ششی متحرک ثابت فرض شده و نقطه هدف از قبل تعریف شده می باشد. از سوی دیگر وجود یک چارچوب مرجع عمومی برای فضا و زمان نیز مفروض داشته شده است. نیک روشن است که مفروضات گفته شده در محیطهای همراه و برای عموم اشیاء متحرک در شبکه های اطلاعاتی برقرار نمی باشند. ما در این مقاله روشی برای حل مساله در محیطهای همراه بر پایه تجزیه فضا–زمان ارایه داده ایم. آموزه و روش پیشنهادی بدون نیاز به مفروضات پیشین، در محیطهای همراه و یکسیستم های اطلاعات مکانی همراه یا Mobile GIS قابل پیاده سازی است. روش پیشنهادی را می توان در هر نوع شبکه مرکزی و توزیع یافته اعمال نمود. صحت مطالب نظری یا شبیه سازی و همچنین طراحی یک شبیه سازی و همچنین طراحی یک شبکه همراه برای کنترل قایقهای تفریحی در دریاچه Wörtherses در کشور اتریش تایید می گردد.

۲۰اهمیت و نحوه مستند نگاری در بناها و بافتهای تاریخی
اطلاعات انتشار: نخستین همایش ملی استحکام بخشی ساختمانهای بنایی غیرمسلح و بناهای تاریخی، سال
تعداد صفحات: ۹
ساختار غالب شهرهای ایران ترکیبی از بافت قدیم و جدید می باشد ، بافت قدیم که در گذشته ، زندگی سنتی مردم در آن جاری بود با ورود مظاهر مدرن دچار دگرگونی شده ، از آنجا که بافت قدیم به یکباره مجبور به پذیرش عناصر و عملکردهای پیش بینی نشده از قبیل حمل و نقل موتوری ، ساختمانهای مدرن اداری ، تجاری ، آموزشی و ....... بوده است ، شتابزدگی ناشی از آن نوعی ناهمخوانی بین بافت موجود و ساخت و سازهای جدید را بوجود آورده که این روند حتی بر خلاف ایجاد سازمانها و ارگانها ودر پی آن ضوابط ، آئین نامه ها و دستورالعملهای مربوط به حفظ و نگهداری بافت تاریخی و طرحهای توسعه شهری ، همچنان ادامه دارد و باعث فرسودگی ناخواسته و روزافزون بافتهای باارزش قدیمی می شود . این بافتها در اغلب شهرها در قلب شهر قرار گرفته و سطح قابل توجهی را هم به خود اختصاص داده است با این وجود غالبا از سرزندگی و پویائی لازم در شان یک فضای غنی شهری باشد برخوردار نیست. اقدامات موجود در رابطه با بافتهای قدیمی اگر هم توانسته باشد از فرسودگی آنها جلوگیری کند ، آنها را منجمد کرده و از رشد بازداشته و در نهایت به حالت موزه ای در آورده است . در واقع رشد شهرهای ما نه از درون بلکه در پیرامون آنها شکل می گیرد ، این در حالی است که در داخل شهرها سرمایه های کالبدی ، فرهنگی ، تاریخی و...... فراوانی نهفته است . بنابراین ضرورت معاصر سازی بافت تاریخی به شدت احساس می شود ، بدین منظور باید در رگهای جسم قدیم شهر ، زندگی جدیدی جریان یابد و این مستلزم تغییر است تغییری که بی آنکه به ماهیت شهر لطمه زند ، کالبد آن را برای زندگی جدید مهیا سازد . چرا که تغییر ذات هستی است . در این راستا مستند نگاری وضع موجود از دو جنبه اهمیت می یابد یکی از آن جهت که وضعیت قبل از تغییر را برای آینده ثبت کند و دیگر آنکه پایه ای برای شناخت وضع موجود باشد .

۲۱مقاومت ساختمانهای بنایی در برابر زلزله و مقایسه آن با ساختمانهای معاصرنمونه مورد مطالعه :ساختمانهای سنتی کشور ترکیه
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: نخستین همایش ملی استحکام بخشی ساختمانهای بنایی غیرمسلح و بناهای تاریخی، سال
تعداد صفحات: ۱۱
در ترکیه و کشورهای همسایه با وجود این که به جای ساختمانهای قدیمی از فولاد وبتن مسلح در ساختار سازه ابنیه استفاده شده، امنیت زندگی ساکنین در حین زلزله های قوی افزایش نیافته است . از بین رفتن انسانها در شهر بم، شهرهای پاکستان و ترکیه و .. دال بر این حقیقت هستند . قاب چوبی و مصالح بنایی در بیشتر کشورهای دریای مدیترانه یافت می شود که بر اساس احتیاجات اقتصادی و اجتماعی رشد یافته اند . بیش از 50 سال است که بتن مسلح جایگزین روشهای قدیمی ساختمان سازی شده است . زمین لرزه های اخیر به صورت فاجعه آمیزی نشان داده است ک ه اهداف اولیه این مصالح جدید هنوز شناخته شده نیست. بررسی بناهای سنتی ترکیه (himis) درسهایی مهم در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی به همراه دارد و راه هایی جهت دستیابی به امنیت بالاتر در ساختار سازه های معاصر در برابر زلزله را به ارمغان می آورد

۲۲نگاهی تازه به مرمت بافتهای فرسوده درون شهری ( نمونه موردی : پروژه کینگز، تورنتو، کانادا ) Urban Retrofit & Renewal in the Kings, Toronto, Canada
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: نخستین همایش ملی استحکام بخشی ساختمانهای بنایی غیرمسلح و بناهای تاریخی، سال
تعداد صفحات: ۹
یکی از دغدغه های اساسی جوامع شهرنشین، کهنگی و فرسودگی بافتهای درون شهری است. این بافتها که غالبا در مجاورت هسته یا هسته های اصلی شهر شکل گرفت هاند به دو گروه اصلی تقسیم میشوند : گروه اول آن دسته از بافتهایی را شامل می شوند که در طول رشد شهر و عموما به خودی خود به صورت قارچی شکل گرفته اند و به علت عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و همچنین عدم رعایت اصول معماری و شهرسازی فضاهایی بسیار نامطلوب را برای زیست مردمان به وجود آورده اند. این گونه فضاها به لحاظ موقعیت سو قالجیشی ( نزدیکی به هسته های شهری ) و نیز به دلیل ارزان بودن، تبدیل به یکی از متراکم ترین قسمتهای شهر شده و تراکم نسبتا بالایی را در فضایی بسیار ناامن در خود جای داد هاند که عموما کانونهای مخرب چه به لحاظ فیزیکی کالبدی یا چه به لحاظ فرهنگی اجتماعی محسوب میشوند .این گونه بافتها که بعضا که حاوی ساختمانهایی با غنای تاریخی و فرهنگی بوده و از موقعیت بسیار مناسبی جهت نوشدن و تبدیل شدن به یک بافت زنده شهری با کاربری های مختلط تجاری ، مسکونی ، توریستی ، فرهنگی واداری را دارا می باشند. گروه دوم آن دسته از بافتهایی را شامل می شوند که زمانی در حاشیه هسته شهر به عنوان مرکز فعالیتهای صنعتی مطرح بود هاند و پس از رشد شهر و در برگرفته شدن توسط شهر و نیز انتقال صنایع و کارخانجات به اطراف شهر جدید و نیز نو شدن و مکانیزه شدن آنها، مبدل به بافتهای فرسوده و تهی با تراکم نسبتا پایین با چهره بسیار زشت شده اند. این گونه بافتها که به نام زمینهای قهوه ای (Brown Feild) مشهور شده اند به علت سطح کلانی را که پوشش م یدهند به عنوان یک گپ شهری باعث جدایی و انفصال بافتهای شهر شده اند. در اینجا به ارائه یک نمونه از پروژه های نوسازی و احیاءبافتهای شهری که مرتبط با یکی از گروههای فوق الذکر است و در شهر تورنتو کانادا انجام گرفته است می پردازیم .

۲۳استفاده از روش Weights of evidence در مدلسازی در محیط CIS
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: همایش ژئوماتیک 82، سال
تعداد صفحات: ۵
دستیابی سریع به اطلاعات به منظور برنامه ریزی، تصمیم گیری، بهره برداری، نظارت و اجرا در شاخه های گوناگون علوم درجهان سبب رشد فناوریهای نوین و از جمله سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) گردیده است و در حال حاضر تلاش مراکز علمی و فنی جهان در جهت ابداع روشهایی است که بتواند بالاترین بهره وری را از سیستم های اطلاعات جغراف6یایی GIS به دست می دهد. این روشها با بهره گیری کامل از امکانات و ابعاد پیشرفته علوم زمین و جغرافیا، توانایی کارشناسان را در تحلیل و نتیجه گیری از داده ها افزون نموده است. البته وجود اطلاعات قابل اعتماد و به روز از الزامات نتیجه گیری صحیح و دقیق از این داده ها می باشد. در واقع مبنای تحلیل ها و بررسی ها وجود یک مجموعه نرم افزار وسخت افزار، اطلاعات رقومی صحیح و به روز و کاربران و متخصصانی است که این داده ها را مورد بررسی قرار دهند. یکی از روشهای نوین در سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS روشهایی بر پایه داده ها می باشند که از شاخص ارین آنها می توان به Weights of evidence یا استفاده از شواهد وزنی اشاره نمود.

۲۴مقایسه معماری های مختلف Web–GIS از منظر امکانات ونحوه پیاده سازی
اطلاعات انتشار: سال
تعداد صفحات: ۱۱
رشد و توسعه سریع اینترنت باعث شده است که اغلب ارگانها و سازمانهای خصوصی و دولتی سعی کنند بوسیله آن اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار دهند. با توجه به اینکه اغلب اطلاعات موجود مکان مرجع هستند و به نحوی به مکان و موقعیت مربوط می‌شوند بحث Web–GIS و Internet–GIS مطرح می گردد. به منظور اجرا و پیاده سازی Web–GIS با توجه به نیاز کاربران و اطلاعات و امکانات مورد نیاز از معماریهای مختلفی استفاده می گردد. در این مقاله ابتدا معماریهای مختلف استفاده شده جهت توسعه Web–GIS به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس پروژه انجام شده با هدف پیاده سازی دوباره Web–GIS راههای ایران از طریق یک تکنولوژی جدید تشریح می گیرد. در نهایت نیز مزایا و معایب هر یک از دو سیستم پیاده سازی شده ارائه خواهد شد.

۲۵شناخت مدیریت زمینی و ابزار آن
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: همایش ژئوماتیک 81، سال
تعداد صفحات: ۱۱
مدیریت زمینی (Land Management) به مسائلی چون حفظ و نگهداری اطلاعات قطعات زمین و تخصیص این قطعات به تک تک شهروندان و یا پروژه های مختلف دولتی و در مجموع سهل الوصول بودن اطلاعات زمینی می پردازد. اینگونه سیستم ها به عنوان ابزاری برای توسعه در ممالک مختلف جهان به شمار می روند و ما نیز که در پی تو.سعه کشور اسلامی مان هستیم، از این قاعده مستثنی نبوده و می بایست هرچه سریعتر ساز و کارهای این امر را مهیا سازیم.احتیاج به اطلاعات زمینی در سراسر دنیا به منظور طراحی، توسعه و کنترل منابع طبیعی محدود از یک طرف و کاهش این منابع، از سوی دیگر، این نیاز را تشدید میکند. بر اساس رشد بی سابقه فزاینده و غیر معقولانه جمعیت فشارهای مشابهی در جهان سوم بر منابع طبیعی مشاهده می شود. زمین نیز به عنوان یکی از این منابع مهم مطرح بوده و لذا جهت حل و فصل مسائل خود، سیستمهای مدیریت خاص خود را می طلبد. در جهان سوم مثالهایی از امور خارج از کنترل را مشاهده می کنیم که در آنها تخصیص نابجای زمین جهت امور مضرات کوتاه و بلندمدتی را برای دولتمردان به دنبال دارد. همچنین در این کشورها کاربری های گوناگون به دلیل نامناسب بودن الگوهای مصرف یا نامتناسب بودن سیستم های تصرف زمینی می توانند به طرزی غیرمعقولانه به کارگرفته شوند. همانگونه که از نگاره زیر پیداست تشخیص نیازها و اطلاعات موجود، راه را برای راه اندازی سیستم اطلاعات زمینی هموار می سازد.
نمایش نتایج ۱ تا ۲۵ از میان ۴۲۱۳ نتیجه