۱انرژی برق را جهت گرمایش بدون افزایش تولید جایگزین سوخت های فسیلی کنیم
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
بحران انرژی که در اثر پایان پذیری سوختهای فسیلی کشورهای دنیا را بر آن داشته که از انرژی های موجود حداکثر استفاده را انجام داده ازحداقل سرمایه گذاری جهت تولید و تبدیل انرژی استفاده شود .نیروگاههای تولید انرژی الکتریکی که با سرمایه گذاریهای زیاد احداث می شود در اوج مصرف دارای حداکثر بار و در ساعت بی باری حداقل بار را مصرف می کنند که آسیب های جدی را از نظر فنی و اقتصادی ببار می آورد و ضریب بار را پایین نگه می دارد . از طرفی امکان ذخیره سازی انرژی الکتریکی و بهره برداری از آن هم چندان مقدور و بصرفه نیست .ذخیره سازی انرژی در فصل زمستان و بهره برداری از آن در ساعت اوج مصرف راه حل جدیدی است که امروز اکثر کشورهای دنیا بخصوص اروپا که فاقد سوخت فسیلی است از آن استفاده می نمایند .بر مبنای این طرح از انرژی الکتریکی که در شب نرخ آن ارزان است جهت گرم کردن مایعاتی که در رادیاتورها و یا در لوله در کف یا سقف و دیوار اتاقها تعبیه شده است استفاده شده ودر زمان اوج مصرف انرژی الکتریکی قطع و از گرمای ذخیره شده در لوله ها جهت گرم کردن روز استفاده می شود .با اجرای این طرح علاوه بر استفاده از انرژی الکتریکی شب که بلا استفاده است , از انرژی فسیلی در مناطق مسکونی استفاده نشده از حمل و نقل و هدر رفتن سوختهای فسیلی پیشگیری می شود و ضریب بار و پیک مصرفی برق هم اصلاح می شود . این طرح بنام vivrelec در فرانسه در حال اجرا است

۲بررسی کاربرد انواع مختلف آبگرمکن های خورشیدی در ساختمان
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۸
امروزه با افزایش روزافزون مصرف انرژی و محدودیت سوختهای فسیلی ، استفاده از اشکال مختلف انرژی ازاهمیت ویژه ای برخوردار شده است . با توجه به وضعیت آب و هوایی ایران و بالا بودن میزان تابش اشعه خورشید در واحد سطح ، میتوان انرژی خورشیدی را به عنوان جایگزینی مناسب برای سوختهای فسیلی در نظر گرفت . از آنجا که مصارف خانگی بخش عمده ای از مصرف انرژی کشور را به خود اختصاص داده و %20 از انرژی مصرفی در خانه برای تولید آب گرم استفاده میشود ، کاربرد آبگرمکن خورشیدی بسیار مهم است . در این کار تحقیقاتی ساختارهای مختلف این نوع آبگرمکن و مزایا و معایب هرسیتم مقایسه شده است . نتایج نشان میدهند که علی رغم هزینه اولیه بالایی که صرف نصب و راه اندازی این وسیله میشود ، در طولانی مدت ، استفاده از آن ، با توجه به عدم پرداخت هزینه برای سوخت مصرفی و عدم تولید آلاینده های محیطی ، سرمایه گذاری مطمئنی در جهت حفظ و مصرف بهینه انرژی به منظور برنامه ریزی برای فردایی بهتر است

۳بررسی فنی اقتصادی جایگزینی برق به جای نفت در روستاهای کشور
نویسنده(ها): ،
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۱
در آغاز هزاره سوم چالشهای موجود بر روی منابع انرژی و محیط زیست بیشتر رخ نمود و جامعه جهانی را در ادامه راهی که از سه دهه قبل آغاز کرده بود مصممتر نمود. اتخاذ خط مشیهای جدید ، اصلاح الگوهای مصرف انرژی ، ایجاد تنوع در منابع، استفاده از انرژیهای پاک، تأکید بر امنیت عرضه انرژی ، تحقق عدالت اجتماعی و توسعه پایدار از موارد مهمی بود که کشورهای جهان و منجمله ایران با تقدم و تأخر به آن پرداختهاند . مصرف انواع حاملهای انرژی در ایران روند نگران کنندهای پیدا نموده و مصرف بی رویه انرژی ، بالا بودن شدت انرژی ، سهم بالای مصرف انرژی در بخش خانگی و . . . از مشخصات سیستم انرژی ایران میباشد. جامعه روستائی ایران بدلیل وسعت، پراکندگی ، تنوع اقلیمی ،فرهنگی و ساختارهای اجتماعی و با داشتن بیش از4\5 میلیون خانوار سهم قابل توجهی از مصارف انرژی بویژه فرآوردههای نفتی را بخود اختصاص داده است . در مقاله حاضر سعی بر این است که تعیین گردد آیا جایگزینی برق بجای نفت برای مصارف پخت و پز، گرمایش فضا و آب در کل روستاهای کشور و یا بخشی از آﻧﻬا اقتصادی است یا نه ؟ و نیز شرایط اقتصادی بودن کدام است ؟

۴پمپهای حرارتی منبع زمینی (ژئوترمال)
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۹
امروزه در کنار مشکل پایان پذیری سوختهای فسیلی عوامل دیگری همچون اقتصاد و محیط زیست باعث شده است که در بهبود راندمان مصرف انرژی و استفاده از تکنولوژیهای نوین، در ساختمانها تلاش وافری به خرج بدهیم که در این بین میتوان به پمپهای حرارتی اشاره داشته باشیم.بر خلاف ادوات مرسوم حرارتی که در آن سوخت فسیلی مورد احتراق قرار گرفته و تولید حرارت میکند در پمپ های حرارتی هیچگونه احتراقی نداشته و تنها وظیفه آن انتقال حرارت است و نه تولید آن و دو عامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب این نوع از ادوات حرارتی برودتی بعد اقتصادی و آسودگی آن میباشد البته باید متذکر شویم که میزان هزینه سرمایه گذاری اولیه آن به مراتب از سیستمهای رایج بالاتر است اما با توجه به هزینه پایین کارکرد و تعمیر و نگهداری آن باعث ترغیب به استفاده از آنها میشود و به شرط عرضه انرژی درقیمتهای واقعی و جهانی خود و شرایط مناسب مکان نصب، عموما یک برگشت سرمایه 3 تا 5 ساله را در پیش رو خواهیم داشت.در مقاله فوق به معرفی و بررسی کامل و اجمالی پمپهای حرارتی ژئوترمال از نظر فنی و اقتصادی پرداخته شده که در کنار آن امکان سنجی آن در ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

۵زمین شناسی انرژی های غیر فسیلی و غیر هسته ای در ایران
نویسنده(ها): ،
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
ویژگی های زمین شناختی و موقعیت کشور ایران در کره زمین امکان بهره برداری از انواع منابع انرژی را در صورت وجود دانش فنی و فناوری های مرتبط فراهم ساخته است. به دلیل تجدیدناپذیر بدن و نقش آلاینده سوخت های فسیلی و مسائل خاص مرتبط با انرژی های هسته ای در این مقاله از بیان وضعیت زمین شناسی و اقتصادی آنها صرف نظر شده و تا حد ممکن به تشریح زمین شناسی انرژی های غیرفسیلی و غیر هسته ای پرداخته شد است. زیرا غنای ذخایر فسیلی موجب گردیده که تا کنون سرمایه گذاری و مطالعه دقیق و منظمی بر روی این گونه منابع صورت نپذیرد.

۶بررسی اثر پنجره‌های با کارایی حرارتی بالادر تغییر هزینه‌ها و انرژی مصرفی ساختمان
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۰
پنجره‌ها با هدف تامین نور کافی و دید مناسب در ساختمان تعبیه می‌شوند. با توجه به ساختار فیزیکی پنجره‌ها نرخ انتقال حرارت در آنها نسبت به دیوارها بیشتر است. هدف استفاده از پنجره‌های با کارایی حرارتی بالا، کاهش انتقال حرارت در عین تامین نور کافی و دید مناسب برای ساختمان است.در این پروژه به تخمین میزان مصرف انرژی سالیانه برای تامین گرمایش ساختمان با توجه به نوع جدارهای مورد استفاده، پرداخته‌ایم. برای انجام محاسبات تخمین انرژی مصرفی از روش روز–درجه با دمای پایه ثابت استفاده شده است. در قدم بعد اثر استفاده از پنجره های با کارآیی بالای حرارتی، در جدارهای خارجی ساختمان بر کاهش سرمایه گذاری اولیه برپایی تاسیسات حرارتی ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد.در مقاله سعی شده است تا با دید اقتصادی به موضوع استفاده از پنجره های با کارایی بالای حرارتی نگاه شود. استفاده از پنجره های با کارآیی بالای حرارتی، علاوه بر بالا بردن میزان آسایش در ساختمان، باعث کاهش هزینه جاری و کوچک شدن تاسیسات حرارتی ساختمان و در نتیجه پایین آمدن هزینه اولیه و هزینه های تعمیر و نگهداری آن می شود. اما از طرفی خریداری و نصب این پنجره ها، خود هزینه ای مضاعف برای سازنده به همراه دارد. در مقاله به بررسی این موضوعات می پردازیم.

۷بهینه سازی سامانه تخلیه آببند کشتیرانی بمنظور عبور سریع و مطمئن کشتی ها
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۱۶
رودخانه بهمنشیر در 2 کیلومتری جنوب شرقی خرمشهر از رودخانه کارون منشعب می شود و پس از طی مسافت 78 کیلومتر به خلیج فارس می ریزد. لایروبی این رودخانه به منظور ساماندهی و قابل کشتیرانی نمودن در دست مطالعه و اجرا می باشد. به منظور جلوگیری از نفوذ شوری خلیج فارس به درون رودخانه بهمنشیر، که به عنوان یک حوضچه آب شیرین در طرح ابیاری جزیره آبادان و خرمشهر مطرح است و برای تردد کشتی ها به درون این حوضچه احداث دو عدد آب بند کشتیرانی در بالادست و پایین دست حوضچه در طرح پیش بینی شده است. در طرحی آب بندهای کشتیرانی دو هدف عمده مورد توجه است:1–عبور کشتی ها با سریعترین زمان ممکن از داخل آببند2–عبور مطمئن و ایمن کشتی ها از درون آببند. بمنظور پیش بینی شرایط حاکم بر سیستم و کنترل اهداف مورد نظر و جلوگیری از اتلاف سرمایه گذاری های کلان بعمل آمده در ساخت این سازه استفاده از مدل فیزیک–هیدرولیکی ضروری می باشد. سامانه تخلیه و پرکردن آببند کشتیرانی از دو سری روزنه تحتانی در دو دیواره موازی تشکیل شده که محفظه ای بین دو دیواره وجود دارد. مشخص نبودن افت هیدرولیکی در این محفظه و ارتفاع متغییر آب در بالادست، پایین دست(داخل محفظه اصلی آببند) شرایط پیچیده ایجاد می نماید که آزمایش روی مدل فیزیکی را برای مطالعه عملکرد آببند (اعم از زمان تخلیه و پر و ایجاد شده) ضروری می سازد. بدین منظور سه سری آزمایش با ترکیب مختلف ابعاد سامانه تخلیه و پر نمودن آببند کشتیرانی بر روی مدل فیزیکی صورت گرفته است و در هر سری با انتخاب زمان های متفاوت برای باز شدن دریچه روزنه ها تعدادی آزمایش صورت گرفته است. بدین ترتیب ابعاد سامانه تخلیه بهینه و زمان باز شدن دریچه بهینه طوری تعیین شده است که ارتفاع موج در داخل محفظه اصلی آببند به حداقل استاندارد مورد نظر برسد و زمان پر شدن محفظه نیز حداقل مورد نظر طرح گردد تا امکان تردد حداکثر تعداد کشتی بصورت مطمئن فراهم گردد.

۸لایروبی ضرورتی برای احیاء کشتیرانی رودخانه ای در کشور
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی سواحل و بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۱۲
کشور عزیز ما ایران در منطقه ای از جهان قرار گرفته است که از کم آب ترین مناطق جهان بشمار می آید، ولی به لطف پروردگار متعال از رودخانه های پر آب و مهمی بهره مند می باشد که از جمله می توان به رودخانه های اروند، کارون، بهمنشیر و ... اشاره کرد. با وجود رودخانه های فراوانی که در سراسر جهان جریان قرار دارد، حمل و نقل رودخانه ای از قدیمی ترین اشکال حمل و نقل در جهان به شمار می رود. امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان بخصوص در کشورهای اروپایی حمل و نقل رودخانه ای به عنوان مهمترین روش حمل و نقل داخلی و منطقه ای به شمار می رود در بررسیهای به عمل آمده اهمیت حمل و نقل رودخانه ای از حیث مصرف انرژی هزینه واحد حمل (تن کیلومت)، ظرفیت حمل، مسایل اجتماعی و اقتصادی و اثرات زیست محیطی مورد ارزیابی قرار گرفته است و بر همین اساس کمترین میزان مصرف انرژی ، کمترین میزان آسیبهای زیست محیطی و بیشترین ظرفیت حمل مربوط به حمل و نقل آبی می باشد.در این مقاله سعی شده است در ابندا اهمیت حمل و نقل رودخانه ای مورد بررسی قرار گیرد سپس ضمن بیان ظرفیتهای موجود در این بخش به بیان روشهای احیاء آن در رودخانه های داخلی خواهیم پرداخت. در این خصوص لایروبی رودخانه های داخلی به عنوان مهمترین عامل مورد بحث قرار گرفته است وجود دو رودخانه بزرگ قابل کشتیرانی اروند و کارون و همچنین بهمنشیر با سابقه درخشان، استان خوزستان را از این حیث در جایگاه ممتازی قرار داده است. با توجه به این موضوع لایروبی رودخانه های استان خوزستان از حیث حجم بالای رسوب گذاری بدلیل نوع خاک منطقه و نیز وجود لاشه های غرق شده و احتمالا مین و مواد منفجره نیاز به سرمایه گذاری بسیار بالایی دارد.

۹مدیریت اجرایی کارفرما در سدهای بزرگ ایران
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس سد‌سازی ایران، سال
تعداد صفحات: ۱۲
کارفرما Owner به عنوان بخشی که منابع مالی و هزینه اجرایی سدهای بزرگ را تامین می کند در برنامه ریزیهای مطالعاتنی طراحی ،مهندسی و فنی اجرائی نقش اول و تعیین کننده ای دارا است. اشکال مختلف مدیریت های کارفرمایی و اثرات آن در پیشبرد اجرایی طرحهای سدسازی در این گفت و شنود مورد بررسی قرار می گیرد. بمنظور رسیدن به الگوی صحیح مدیریت کارفرما وئ ساختار مورد نیاز ضرورت پرداختن به ویژگیهای سدهای بزرگ نسبت به سایر پروژه ها احساس می گردد. دراین گفتگو نیز پس از نگاه و بررسی ابعاد مختلف طرح های بزرگ سد سازی با نقش اقتصادی بعد سرمایه گذاری آن به عنوان محور اصلی انتخاب نوع مدیریت کارفرما شناخته شده است. بدین معنی که سرمایه گذار جهت حصول هرچه سریعتر اهداف اقتصادی و بهر برداری از سرمایه خود نوع مدیریت اجرایی را تعریف و انتخاب می نماید همچنین متناسب به نیاز طرح ساختار بهینه ای را جهت هماهنگی های لازم و کوتاه کردن مسیرهای اداری و سرعت بخشی به پیش نیازهای فعالیتهای اجرایی مطالعه و سازمان می دهد.

۱۰بررسی پیاده سازی سیستم کنترل هوشمند برساختمان مرکزی سرمایه گذاری ملی ایران مزایای ناشی از آن درقالب بهینه سازی مصرف انرژی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۹
بحث ساختمان هوشمند در جهان عمری کمتر از 14 سال دارد که در کشور ما نیز بالغ بر 4 سال است در قالب برخی زیر سیستمهای اصلی از جمله BMS در حال پیاده سازی میباشد. با توجه به سیاستهای کلان دولت مبنی بر پیاده سازی ساختمانهای سبز با حداقل مصرف و تلفات انرژی این امر اهمیت بیشتری یافته است . ساختمان مرکزی شرکت سرمایه گذاری ملی ایران ، ساختمانی است که با همت مشاوران آن سعی در پیاده سازی آخرین تکنیک های کنترلی در خود نموده است و به همین جهت موفق به ایجاد ساختمانی، امن – ایمن و راحت برای ساکنین با کنترل حداکثر و حداقل مصرف انرژی در داخل خود شده است که این امر باعث صرفه جوئی درحدی شده که پس از 6 سال هزینه های سرمایه گذاری اولیه کنترلی باز خواهد گشت.

۱۱انتخاب ماشین حفار شیلد مناسب برای حفاری تونلهای شهری
اطلاعات انتشار: هفتمین کنفرانس تونل ایران، سال
تعداد صفحات: ۱۶
در سال های اخیر با افزایش جمعیت و گسترش شهرها، احداث فضاهای زیرزمینی به ویژه در مناطق شهری به منظور کاستن از بار ترافیکی توسط خطوط مترو و احداث مسیرهای فاضلاب و آب از اهمیت فوق العاده ای برخودار گردیده است. امروزه با توجه به موقعیت و محل احداث تونل و یا فضاهای زیرزمینی، جنس خاک و سطح آب های زیرزمینی ، نرخ پیشروی مورد نیاز، نوع پوشش داخل تونل و میزان سرمایه گذاری اولیه روش های گوناگون حفاری در نظر گرفته می شود. حفر تونل در زمین های سست و ریزش ی معمولاٌ با استفاده از سپرهای فولادی با مقطع دایره ای شکل انجام می پذیرد . بنا به موقعیت آب های زیرزمینی و قرارگیری تونل در لایه های آبدار و نا پایدار، استفاده از گزینه های اضافی جهت پایدار سازی جبهه کار متداول می باشد. با توجه به سرمایه گذاری اولیه بالای به کارگیری ماشین های تونل سازی سپر، انتخاب و استفاده صحیح از آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. انتخاب نامناسب دستگاه عموماً باعث بروز مشکلات فراوانی در اجرای طرح ها شده و هزینه های بالایی را به مجریان امر تحمیل می نماید. در این مقاله کوشش بر آن بوده است که اصول کار ماشین های سپر، تقسیم بندی ماشین های سپر و نهایتاً روش های انتخاب یک ماشین مناسب در یک پروژه مورد بررسی قرار گیرد و راه کارهای مناسب در این باره ارائه گردد . در انتها فرآیند انتخاب ، بازسازی و تغییرات ایجاد شده در ماشین حفار شیلد خط 4 مترو تهران آورده شده است.

۱۲چالشهای پیمانکاری از دیدگاه تامین مالی و تشکیل مشارکتهای مدنی (Joint Venture) در صنایع نفت و گاز (بررسی موردی پارس جنوبی)
اطلاعات انتشار: اولین کنفرانس ملی توسعه نظام پیمانکاری در ساختار صنعتی کشور، سال
تعداد صفحات: ۱۷
در توسعه میادین نفت و گاز به دلیل ریسک بالا و هزینه های سنگین شرکتها ناگزیر به تشکیل مشارکتهای مدنی هستند. از سوی دیگر کارفرمایان نیز با توجه به مبالغ بسیار کلان قراردادها ترجیح می دهند بامشارکتهایی که به صورت تضامنی کار را انجام میدهند، طرف شوند. این روش پیمانکاری که عمدتا در پروژه های نفت و گاز کاربرد دارد، هنگامی که با تامین مالی همراه شود، ترتیبات خاص قراردادی را مانند امتیاز یا مشارکت در تولید و یا بیع متقابل را می طلبد. در این مقاله سعی بر آن است با معرفی و ملاحظه انواع ساختارهای به کار رفته در قراردادها و سازمان پیمانکاری در فازهای مختلف طرح پارس جنوبی ضمن بررسی چالشهای پیش آمده در کار، پیشنهادهایی نیز جهت تنظیم ساختار بهینه با توجه به دو منظر یاد شده (نحوه بازگرداندن سرمایه گذاری انجام شده از طرف پیمانکار و ساختار سازمانی مشارکت در زمینه انجام تعهدات و مفهوم نوین اپراتور نفتی در مشارکتها) به نحوی که در آینده مشکلات به وجود آمده تکرار نگردد، ارایه شود.

۱۳مدیریت قراردادهای بین المللی طرحهای عمرانی ‹ با توجه خاص به مدیریت دعاوی ›
اطلاعات انتشار: اولین کنفرانس ملی توسعه نظام پیمانکاری در ساختار صنعتی کشور، سال
تعداد صفحات: ۲۲
در سالهای اخیر کشور ایران ، به منظور توسعه تأسیسات زیربنایی و ایجاد و تکمیل زیر ساخت های توسعه و پیشر فت اقتصادی (پروژه های زیربنایی و عمرانی) ، استفاده از سرمایه گذاری خارجی در این بخش را هدف خود قرار داده است . در همین راستا در چند سال گذشته شاهد عقد قراردادهایی از سوی دولت ایران با شرکتهای خارجی در جهت اجرای پروه های عمرانی هستیم .
بطور کلی در قرارداه ای بین المللی عمرانی ؛ طرفین قرارداد وارد بازار بین المللی ساخت و ساز می شوند که تفاوتهای اساسی با بازار ساخت و ساز در داخل کشور دارد . علاوه بر این ، پروژه های مذکور معمولاً با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی و قراردادی اجرای می شوند که نسبت به سیستم های سنتی از پیچیدگی های بیشتری برخودار می باشند . یکی از مهم ترین بخش های مدیریت پروژه های بین المللی عمرانی ، مدیریت قراردادها و به خصوص مسائل حقوقی اینگونه قراردادها می باشد (مانند مسائل مربوط به سرمایه گذاری ، ثبت و استقرار شرکتهای خارجی ، بیمه ، مالیات ، ضمانتنامه ها و مسائل مربوط به اختلافات و دعاوی) . توجه به فعالیتهای اصلی تشکیل دهنده چرخه مدیریت این مهم را معمول می سازد که لازمه برنامه ریزی و مدیریت طرحهای
بزرگ عمرانی ، وجود یک چارچوب قراردادی صحیح جهت ایجاد زمینه مناسب برای فعالیتهای مورد نیاز می باشد .مدیریت قراردادهای بین المللی عمرانی شامل فعالیتهای متعدد و متنوعی می باشد که دارای ماهیت فنی ، حقوقی ، تجاری و اداری می باشند . در این مقاله فعالیتهای مدیریت حقوقی در سه بخش مورد بحث قرار گرفته است که عبارتند از : الف ) مطالعات حقوقی پیش قراردادی ب ) تنظیم قرارداد ج ) مدیریت دعاوی

۱۴بکارگیری کشتیهای بزرگتر کانتینری و چالشهای پیش رو
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش ملی صنایع دریایی ایران، سال
تعداد صفحات: ۱۵
در این مقاله سعی شده است تا با شناسایی روند توسعه کشتیهای کانتینری در سالهای آتی، روند افزایش ابعاد کشتیهای کانتینری مورد بررسی قرار گیرد. اکنون خطوط کشتیرانی بازرگانانی در جهان به میزان زیادی گسترش یافته و کشتی های بزرگتر وسریعتر در بنادر بزرگ جهان به خدمت گرفته شده اند. خطوط کشتیرانی جهانی برای افزایش تناژ کشتی های خودر سرمایه گذاری حجیمی را آغاز کرده اند. این سرمایه گذاری ها به سمت استفاده از کشتیهای کانتینری بزرگتر سوق داده شده است. ولی اینکه این افزایش تا ابعاد تا چه اندازه ای ادامه می یابد پرسشی است که سعی می شود با بررسی مزایا و موانع در این مقاله به آن پاسخ داده شود.

۱۵بررسی آسیب پذیری بهسازی پلهای فلزی موجود در برابر زلزله
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اولین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات، سال
تعداد صفحات: ۷
غالب مناطق کشور از لرزه خیزی شدیدی برخوردار هستند و هرچند سال یکبار، خسارات سنگینی در آنها بوجود می آید. آسیب پذیری لرزه ای پلهای فلزی بوضوح طی زلزله های اخیر سراسر جهان نشان داده شده است و اگرچه به اجزای روسازه این پلها نیز خساراتی بهصورتکمانش اعضا وشکست اتصالات مهاربندی های دیافراگم وارد شده، آسیب وارده به قطعات زیر سازه از قبیل تکیه گاهها، پایه ها و پی ها عواقب وخیم تری را به همراه داشته و اغلب به انهدام دهانه پلها منجر گردیده است. کشورهای زلزله خیز مثل ژاپن و آمریکا، سرمایه گذاری متنابعی را بر روی تحقیقات در زمینه برآورد آسیب پذیری و بهسازی لرزه ای پلهای فلزی خویش و اجرای مقاوم سازی مربوطه صرف نموده اند.
با وجود رویداد زمین لرزه های مخرب در ایرانف به علت کمی تعداد پلها و کوتاهی دهانه ی آنها در مناطق زلزله زده، تخریب یا خسارت سازه ای عمده در پلها گزارش نشده و تنها درچند سال اخیر به آسیب پذیری و بهسازی لرزه ای پلها توجه گردیده است. هدف از این مقاله، بررسی آسیب پذیری پلهای فولادی موجود از نقطه نظر سیستم مقاوم جانبی و ارائه مختصری از مفاهیم به کار گرفته شده برای طراحی و یا مقاوم سازی لرزه ای پلهای فلزی (از نوع شاهتیر فولادی با دال بتنی) با دیافراگم های شکل پذیر متشکل از قطعات سختی و میرایی بصورت صفحات فولادی مثلثی، قابهای مهاربندی واگرا و سیستمهای پانل برشی می باشد.

۱۶شهر و ورزش جانبازان و افراد با معلولیت فرصت ها و موقعیت های اجتماعی برای ورزش افراد با معلولیت
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اولین همایش ملی شهر و ورزش، سال
تعداد صفحات: ۱۴
ورزش و تربیت بدنی به عنوان یک مقوله مهم علمی و تربیتی در توسعه قوای جسمی و روحی – روانی افراد در حال حاضر مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان می باشد . بعضی از کشورها با برنامه ریزی های اصولی و سرمایه گذاری خاص در جهت دستیابی به اهداف مهم تربیت بدنی و ورزش گام های مهمی برداشته اند و شرایط جامعه را بگونه ای مهیا ساخته اند که امکان دستیابی به
اماکن ورزشی و ورزش های گوناگون برای همگان فراهم باشد . در این میان شهرهای بزرگ و صنعتی وظیفه سنگین تری را به عهده دارند تا با ایجاد تسهیلات و امکانات شهری و منطقه ای بتوانند جواب گوی نیازهای ورزشی جامعه باشند . ورزش بعنوان یک ضرورت و نیاز در زندگی همه افراد بصورت عام ونیز بعنوان یک رکن اساسی وحیاتی برای افرادی که جهت حرکت و حضور در فعالیتهای اجتماعی به ویژه ورزش نیازمند به وسایل کمک حرکتی و تسهیلات اجتماعی می باشند از اهمیت خاصی برخوردار است . در این رابطه سازمان های بین المللی ورزشی با درک این امر خطیر و حیاتی برای افراد با معلولیت های گوناگون برنامه ریزی فعالیت های ورزشی ویژه این گروه را هر چهار سال یک بار همراه با المپیک با شکوه هر چه بیشتر برگزار می نمایند . فقط حضور و شرکت در Spirit In Motion , با شعار روح در حرکتIPC کمیته بین المللی پارالمپیک رویدادهای ورزش را به عنوان یکی از اهداف مهم خود مطرح می نماید.

۱۷بیمه وسایل نقلیه و نقش آن در ایمنی جاده
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین کنفرانس منطقه ای مدیریت ترافیک، سال
تعداد صفحات: ۹
ما کمتر روزی را شاهدیم که خبرناگوار تصادفات رانندگی در روزنامه ها درج نشده و یا کمتر خانواده ای را می توانیم پیدا کنیم که از تصادفات ناگوار رانندگی حداقل خسارات جانی ندیده باشند. هم اکنون موضوع تصادفات جادهای بسیار نگران کننده است. آمار و ارقام نشان میدهد تصادفات در ایران رشد حداقل 10 درصدی داشته، به طوری که در سال 1378 تعداد 15000 نفر از هموطنان عزیزمان در تصادفات جاده ای کشته شده و این آمار در سال 1379 با 11\3% رشد نسبت به سال قبل به 17029 نفر رسیده است.
به هر حال جهت دستیابی به میزان خسارت تقریبی که بر اثر وقوع تصادفات به افراد وارد می شود، وبادر نظر گرفتن حذف افراد مقتول از اجتماع و بازارکار، خسارات مالی وارده به دولت در خصوص صرف هزینه های رشد هر فرد جامعه و درکنار آن آلام خانواده های درگیر در تصادف، که بر اساس تحقیقات به عمل آمده حدود 51000 خانواده و 20434848 نفر از افراد جامعه تحت تاثیر پیامد حاصل از تصادفات قرار گرفته اند، از یک طرف و هزینه های پزشکی مجروحین و خسارات مالی حاصل پیامد این تصادف، و خدمات تمام دستگاه های دولتی که از ابتدا تا پایان مراحل رسیدگی به تصادف به نوعی مبادرت به ارائه سرویس به افراد درگیر در تصادف می نمایند از سوی دیگر، بسیار زیاد بوده به طوری که این رقم میلیاردی، چندین برابر بودجه وزارت راه و ترابری را می بلعد. به هر حال از آنجا که بیشترین نقش را درجهت رفع مشکلات ناشی از تصادفات شرکتهای سهامی بیمه بر عهدهداشته اند، اگر بتوانند د رجهت فعالیتهای سرمایه گذاری نمایند که موحجب کاهش تصادفات شود، سود فراوانی از کاهش مطالبات بیمه شدگان (به علت کاهش تعداد تصادفات) به دست خواهند آمد که از میزان سرمایه اولیه شرکتهای بیمه بیشتر بوه و از این رو سبب شوق بیشتر این شرکتها برای سرمایه گذاری در امر ایمن سازی جاده شده و تبدیل به یک فعالیت تجاری سودمند برای آمان خواهد شد. به هر حال در این مقاله سعی شده که نقش بیمه در کاهش تصادفات مورد بحث وبررسی قرار گیرد.

۱۸فن آوری LNG و وضعیت واردات و صادرات آن در ایران و جهان
اطلاعات انتشار: اولین همایش ملی تخصصی گاز ایران، سال
تعداد صفحات: ۶
فن آوری تولید و انتقال گاز طبیعی مایع، پیشرفته، بسیار گران و نیاز امروز جامعه جهانی بخصوص ایران است. هزینه بالای آن باعث شده کشورها کمتر ریسک سرمایه گذاری در آن را بپذیرند. هزینه تولید و انتقال گاز طبیعی مایع نسبت به استخراج و انتقال نفت به طرز قابل توجهی بالاتر است. با این حال با پیشرفتهایی که در زمینه تولید و انتقال گاز طبیعی مایع صورت گرفته و به دلیل مزایای استفاده از گاز طبیعی، سهم LNG در بازار جهانی هر ساله رشد دارد. با توجه به اینکه ایران از نظر منابع گاز طبیعی رتبه دوم بعد از روسیه را در جهان دارد ، ضرورت دارد که هرچه سریعتر از این فن آوری استفاده کند تا از دیگر کشورها و بازار جهانی عقب نماند. اما ایران برای وارد شدن به این بازار بامشکلات فراوانی رو به رو است. در این مقاله در مورد این فن آوری و مشکلات ایران برای پیوستن به بازار جهانی گاز طبیعی مایع بحث شده است.

۱۹تهیه مدل بلوکی پراکندگی فسفات و کلر در معدن فسفات اسفوردی به کمک تخمین زمین آماری کریجینگ
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن، سال
تعداد صفحات: ۹
معدن فسفات اسفوردی که در شمال شرقی شهرستان بافق در استان یزد واقع شده است. بعنوان مهمترین معدن تولید کننده فسفات در کشور شناخته می شود. طبق مطالعات قبلی انجام گرفته، نوع کانه این کانسار عمدتا از نوع فلوئوروآپاتیت بوده و لیکن در برخی مناطق کلر حانشین فلوئور شده و به کلروآپاتیت تغییر یافته است. مصرف عمده کنسانتره فسفات در دو گروه شامل صنایع شیمیایی معدنی و عمدتا تهیه اسید فسفریک و همچنین تهیه کود شمیایی فسفاته در بخش کشاورزی است. از آنجا که تکنولوژی فعلی فرآیند تهیه اسید فسفریک نسبت به میزان ناخالصی کلر موجود د ر کنسانتره بسیار حساس و آسیب پذیر است، لذا حداکثر مجاز کلر در مواد اولیه نباید بیش از ppm660 باشد و این در حالی است که عیار متوسط کل در بخش هایی از معدن به ppm1610 می رسد.
به منظور تهیه هر گونه طرح و برنامه استخراجی به منظور دستیابی به محصولی با مشخصات قابل ارائه به صنعت لازم است تا مدلی از چگونگی پراکندگی عناصر تاثیرگذار در اختیار داشته باشیم و در این میان به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری، لازم است اثرات نامطلوب خطای تخمین کمینه گردد بدین منظور روش تخمین زمین آماری در نظر گرفته شد، در روش تخمین زمین آمار بستگی فضایی مقادیر در نظر گرفته می شود و علاوه بر آنکه حداقل خطای تخمین را فراهم میکند، توزیع آماری خطاهای تخمین را نیز، بدستمی دهد.
تخمین سه بعدی زمین آماری کریجینگ با توجه به قابلیت های اساسی آن یعنی تامین مقدار کمینه واریانس تخمین و نااریبی تخمین برای مقادیر فسفات و کلر در منطقه انتخاب شد. بررسی های آماری کلاسیک برای تشخیص ماهیت توزیع عناصر و مطالعات واریوگرافی برای تحلیل ساختاری پراکندگی فسفات و کلر در منطقه صورت پذیرفت. با توجه به نتایج بدست آمده از مدل های واریوگرام های جهتی در جهات مختلف مشخص شد که محدوده مورد مطالعه به سبب تفاوت سقف و دامنه تاثیر واریوگرام ها، دارای ناهمسانگردی است. لذا در ادامه به بررسی ناهمسانگردی و تعیین مشخصات ناهمسانگردی با استفاده از تکنیک مولفه های اصلی پرداخته شد و سپس عملیات تخمین کریجینگ معمولی بلوکی، روی مقادیر فسفات و کلر در محدوده فضای تخمین با در نظر گرفتن جهات حداکثر و حداقل ناهمسانگردی صورتت رفت که به کمک نتایج حاصله مدل بلوکی پراکندگی فسفات و کلر فراهم آمد. با در دست داشتن مدل بلوکی پراکندگی فسفات و کلر در محدوده معدن در افقهای مختلف می توان اقدام به تهیه طرح و برنامه استخراج بهینه به منظور دستیابی به محصولی با مشخصات قابل قبول نمود.

۲۰مشکلات و راهکارهای اجرایی در خطوط لوله آزبست سیمان
اطلاعات انتشار: نخستین کنفرانس ملّی تجربه های ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی، سال
تعداد صفحات: ۲۰
امروزه لوله ها بعنوان مهمترین روش انتقال و توزیع آب بصورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرند و در شبکه های انتقال و توزیع آب جهت بهره برداری بهینه، لزوم استفاده از خطوط لوله آبرسان بعنوان جایگزین کانالهای انتقال آب اجتنا بناپذیر م یباشد. در این روش آب تحت فشار هیدرولیکی قرار دارد و منبع تأمین فشار م یتواند از طریق پمپاژ و یا درصورت مرتفع بودن منبع آب نسبت به اراضی از طریق نیروی ثقل تأمین گردد. هدف فوق نیاز به سرمایه گذاری زیاد و زمان طولانی دارد. لذا انتخاب نوع لوله و اتصالات با عملکرد مناسب و دوام طولانی از عوامل قابل ملاحظه هزین ههای طرح م یباشد. در انتخاب لوله ها مواردی چون نیازهای شبکه ، وسعت طرح ، دبی عبوری ، قطر لوله ، میزان مقاومت در برابر بارهای خارجی و قابلیت خوردگی در مقابل مواد شیمیایی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشند . در عین حال در نظر گرفتن ، شرایط و نحوه کارگذاری لوله ها ، مهارت در اجرا و حمل و نقل لوله ها ،تأثیر وقوع حوادث طبیعی مانند سیل و زمین لرزه ، و اثرات زیست محیطی از جمله شرایط مهم دیگری است که می بایست مورد توجه قرار گیرند . یکی از لول ههایی که کاربرد وسیعی در شبک ههای توزیع آب دارد و در بعضی موارد برای خطوط انتقال آب نیز از این لول هها استفاده م یشود، لول ههای آزبست سیمان است. در این مقاله سعی بر این است با معرفی مشخصات فنی و فرآیند تولید لوله های آزبست به بررسی برخی مشکلات و موانع در زمان اجرا و انجام آزمون های مختلف ازجمله تست هیدرواستاتیک در این لوله ها اشاره و راهکارهای پیشنهادی ارائه گردد .لازم به ذکر است در گردآوری مطالب فوق از استانداردهایAWWA و ASTM , ISO, با در نظر گرفتن شرایط و تجربیات موجود در طرح شبکه آبیاری و زهکشی تبارک آباد استفاده شده است .

۲۱پیشنهاد یک روش طراحی و برنامه ریزی آبیاری برای تقلیل هزینه های سرمایه گذاری اولیه سیستم آبیاری قطره ای در باغات
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: یازدهمین سمینار کمیته ملی آبیاری و زهکشی، سال
تعداد صفحات: ۲۴
در طراحی سیستم های آبیاری بایستی ضمن رعایت کردن مبانی فنی ، به مسائل اقتصادی نیز توجه نمود تا بدینوسیله با صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاری پروژه مربوطه ، فرصت تأمین اعتبار مالی برای توسعه آبیاری سایر پروژه ها نیز فراهم گردد. در این میان معمولاً طراحی سیستم آبیاری قطره ای با توجه به حداکثر ظرفیت سیستم (شبکه) برای پاسخگویی به نیاز آبی ماه (دهه) حداکثر مصرف آب محصول پر مصرف تعیین می شود . در خصوص باغات این حداکثر ظرفیت متعلق به چندین سال بعد ازکشت درختان و شروع آبیاری است یعنی زمانی که درختان بالغ شده وبه حداکثر رشد رسیده و حداکثر سایه انداز ، عمق توسعۀ ریشه و به تبع آن بالاترین میزان آب را احتیاج دارند . بدین ترتیب در کار طراحی سیستم قطره ای باغات حداکثر عمق آب آبیاری و حداکثر آب مصرفی ماهانه (یا ده روز ) محصول (درخت بالغ ) با استفاده از دیگر عوامل در محاسبه تعداد قطره چکان ها و مدت کارکرد آنها دخالت داشته و در محاسبه و تعیین قطر لوله و ظرفیت سیستم پمپاژ و غیره عامل تعیین کننده است . از این میان حداکثر عمق آب آبیاری که با توجه به عمق توسعۀ ریشه و خصوصیات فیزیکی خاک و فیزیولوژی گیاه تعیین می شود ، در حقی قت عاملی است که به اتکاء حداکثر بودن خود (ولو اینکه نیاز آبی تنها در چند دهه محدود به این حداکثر نزدیک باشد )، رقم خود را به تمام سیستم و تمام طول فصل آبیاری تحمیل می کند ، و همین موضوع هزینۀ سرمایۀ گذاری اولیۀ سیستم آبیاری را افزایش خواهد داد.
در این مقا له راه کار ذخیره سازی آب در پروفیل خاک در ماه های قبل از ماه حداکثر مصرف با هدف کاهش ظرفیت سیستم مصرف آب در ماه حداکثر به عنوان راه حلی برای کاهش هزینه های سرمایۀ گذاری اولیۀ شبکۀ آبیاری قطره ای در باغات پیشنهاد شده و با ارائۀ یک مثال عملی اختلاف بعضی از هزینه های سرمایه گذاری محاسبه و ضمن مقایسۀ آن با روش طراحی متداول شرایط لازم برای اعمال این راه حل ذکر گردیده است.

۲۲ارزیابی عملکرد شبکه آبیاری قزوین با استفاده از مدل PAIS
اطلاعات انتشار: دهمین سمینار کمیته ملی آبیاری و زهکشی، سال
تعداد صفحات: ۱۴
بررسیهای کلی بیانگر آنست که عملکرد اغلب شبکه های آبیاری پایین تر از حد انتظار می باشد . عدم استفاده از روشهای مناسب ارزیابی باعث گردیده که موفقیت کامل مطالعات ارزیابی و بهبود عملکرد حاصل نگردد . در این تحقیق علاوه بر آزمون کاربرد و نمایش قا بلیت مدل PAIS برای ارزیابی عملکرد شبکه های آبیاری ، شبکه آبیاری قزوین مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج ارزیابی آن به شرح زیر می باشد: عملکرد سیستم در دیدگاه های مدیریتی، فنی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی بترتیب 64 ،%82 ، % 62% ، 84% ، 78% بوده است که در طبقه خوب و بسیار خوب قرار می گیرند . اعتبار این ارزیابی براساس نسبت تعداد شاخصهای محاسبه شده به کل شاخصها با اعمال ضرائب اهمیت آنها برای دیدگاه های فوق به ترتیب 94%، 86% ، 36% و 85% بوده است که بجز دیدگاه زیست محیطی که درجه اعتبار ارزیابی آن ضعیف است در سایر دیدگاه ها خوب و بسیار خوب می باشد . همانگونه که مشاهده می شود عملکرد سیستم از دیدگاه فنی دارای بالاترین سطح و از دیدگاه مدیریتی حداقل می باشد. عملکرد کل شبکه 68% و خوب ارزیابی می گردد. اعتبار این ارزیابی 0\8 است که در طبقه خوب قرار می گیرد . نتایج بدست آمده نشان می دهد که مدل PAIS ابزار مطلوبی جهت ارزیابی کمی عملکرد سیستم های آبیاری است . با استفاده از این مدل می توان ضمن ارزیابی عملکرد بخشهای مختلف و تعیین میزان اعتبار ارزیابی هر کدام اولویتهای بخشها را جهت بهبود عملکرد تعیین نمود . همچنین در مورد شبکه آبیار ی قزوین می توان اظهار داشت که عملکرد نسبی سیستم در مجموع مناسب است و چنانچه نظر به ارتقاء سطح عملکرد باشد بررسیها و سرمایه گذاری می بایست بترتیب در بخشهای مدیریتی، اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و نهایتاً فنی متمرکز گردد . با توجه به اعتبار پایین ارزیابی از دیدگاه زیست محیطی لازم است سرمایه گذاریهای لازم در اندازه گیری عوامل مربوطه و تهیه اطلاعات مورد نیاز این بخش صورت گیرد.

۲۳دیدگاه های اقتصادی مدیریت آب در مزرعه
اطلاعات انتشار: هفتمین سمینار کمیته ملی آبیاری و زهکشی، سال
تعداد صفحات: ۱۱
پیشرفتهای اخیر در تکنولوژیهای کشاورزی نشان می دهد که بر موانع سختی غلبه کرده است ولی هنوز عوامل محیطی زیادی شدیدا نیل به سطح تولید مناسب را محدود می کند. یکی از این عوامل آب و مدیریت آن در کشاورزی است آبی که بایستی با مقداری مشخص و در زمانی مشخص مورد استفاده قرار گیرد. اما امروزه افزایش تقاضای تامین آب بیشتر و توسعه امکانات برای دسترسی سهل تر به آب نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد بطوریکه هزینه های کنترل، ذخیره و انتقال آب افزایش یافته و آب گرانبها تر از قبل در دسترس قرار خواهد گرفت. لذا تشخیص اینکه آب منبعی است گرانبها تا منجر به بهره برداری موثر از آن در تولید شود اجرای مقیاس ها اقتصادی در مدیریت مزارع لازم و ضروری است و از آنجایی که تولید در کشاورزی هم یک جریان اقتصادی است تشویق مدیریت موثر آب در مزرعه زمانی در نظر قرار می گیرد که آب ارزش جایگاه اصلی خود را در جریان تولید پیدا کند. شاید اولین مرحله برای جایابی ارزش آب در تولید قیمت گذاری مناسب آن باشد.
هدف از کاربرد مقیاس های اقتصادی همانا مدیریت موثر آب در مزرعه و افزایش بازدهی واستفاده بهینه از آب است. با بکارگیری مدیریت موثر آب در مزرعه محصولات بیشتر و اقتصادی در یک واحد زراعی قابل کشت است و نتیجه اینکه سطح زیر کشت هم افزایش یافته و همزمان از تلفات آب بعنوان یک عامل موثر در تولید جلوگیری می شود . این مقاله به بررسی تئوری های اقتصادی که می توان در قیمت گذاری آب هم مطرح شود می پردازد و نهایتا اشکالات قیمت گذاری متداول که منجر به استفاده غیر موثر آب در تولید می شود را نشان داده و بر همین اساس توصیه هایی برای روش قیمت گذاری آب که از نظر تئوری های اقتصادی هم قابل قبول است مطرح کند.

۲۴لزوم بررسی و اصلاح سیستمهای آبیاری سطحی در مراحل طراحی و بهره برداری بمنظور استفاده بهینه از منابع آب در سطح مزرعه
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: هفتمین سمینار کمیته ملی آبیاری و زهکشی، سال
تعداد صفحات: ۲۲
اگرچه در سالهای اخیر موضوع توسعه و اشاعه سیستمهای آبیاری تحت فشار برای استفاده بهینه از منابع آب مطرح شده است، لیکن بدلیل اینکه هنوز درصد عمده ای از اراضی آبیاری سطحی (در ایران و جهان) با روش آبیاری سطحی تحت آبیاری قرار دارند و همچنین اصلاح آنها بر خلاف سیستمهای آبیاری تحت فشار نیازمند سرمایه گذاری اولیه چندانی نمی باشند. توجه به کاربرد صحیح این روشها اهمیت بسزایی دارد.
توجه به توصیه، و کاربرد درست روشهای آبیاری سطحی و انتخاب طول و راندمان آبیاری در شرایط طرح موفقیت طرح را تضمین می نماید. در مرحله بهره برداری نیز می توان با انجام بررسی های لازم نتایج سودمندی جهت بهره برداری بهینه از منابع بدست آورد.
موضوع این مقاله در مجموع بررسی سیستمهای اعمال مدیریت درست آبیاری سطحی به منظور تعیین مناسبترین طول و راندمان آبیاری است تا اهمیت توجه به موضوع را بیان نماید.

۲۵چرائی ایجاد نظام تامین کالاها و تجهیزات در پروژه های عظیمنفت و گاز با توجه به اولویتها
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: کنفرانس نظام تامین کالا و تجهیزات در طرحهای عمرانی و صنعتی کشور، سال
تعداد صفحات: ۹
مروری کوتاه بر فهرست پروژه های بزرگ کشور حاکی از آن است کـه در برنامـه ریـزی توسـعه پایدار، نوسازی و گسترش صنایع نفت و گاز ( و پتروشیمی ) بطـور چـشمگیری مـورد توجـه قـرار گرفته است . این امر مستلزم انجام سرمایه گذاری سنگ ین در بازه زمانی محدود است کـه بـا توجـه به تنگناهای حاضر در تامین منابع مالی ، بهره وری و بازگشت بهنگام ایـن سـرمایه گـذاری ، نقـشی اساسی در تداوم پیشرفت کشور و تولید منابع مالی برای سایر بخشها بر عهده دارد . بخش اعظم سرمایه گذاری در توسعه صنایع نفت و گاز بـه تـامین کالاهـا و تجهیـزات لازم بـرای
فرآیندهای مختلف تولیدی اختصاص می یابد بـه گونـه ای کـه هزینـه تـامین و تـدارک کالاهـا و تجهیزات بیشترین سهم در کل هزینه این پـروژه هـا را داراسـت . گـستردگی طیـف، گونـاگونی و
پراکندگی منابع، پیچیدگیهای تکنولوژیکی ، شـتاب تغییـرات زیـاد جهـانی، تزا یـد صـادر کننـدگان، فشارهای زیست محیطی، کمک به رشد صنایع داخلی و ارتقاء رقابـت پـذیری آنهـا ، زمـانبر بـودن
ساخت تجهیزات، لزوم رعایت قوانین و مقررات مختلف و تحولات بازار از عـواملی مهمـی اسـت که تامین و تدارک کالاها و تجهیزات پروژه های بزرگ را با چالشهای بسیاری مواجه مـی گردانـد .
بر این اساس ایجاد نظامی کارا و تلاش ی خستگی ناپذیر برای دست یابی بـه بـازدهی مطلـوب در تامین و تدارک کالاها و تجهیزات لازم، جلوه بارز موفقیت در به ثمر رساندن هر پروژه عظیم بویژه
در صنعت نفت و گاز به شمار می رود . ساماندهی این نظام با برخورد اری از قاعده مندیهای اجرایی هر پروژه و با هماهنگی کامل تمامی بخشهای آن، تنها راه نیل به بازدهی مطلـوب تـامین و
تدارک پروژه های بزرگ است . بررسی اجمالی برخی از پروژه های عظیم صنعت نفت و گاز نشان دهنده این واقعیـت اسـت کـه توجه لازم به اهمیت و نقش ایجاد نظام تـام ین و تـدارک پـروژه هـا صـورت نگرفتـه و ایـن امـر تهدیدهای جدی فرآروی بهر ه برداری و بازگشت بهنگام سرمایه گذاریهای انجـام شـده قـرار داده است . بر این اساس در مقاله حاضر سعی بر آن شده است تا بـا تـصویر کـشیدن وجـوه و عوامـل مختلف، چرایی ایجاد نظام تامین کالاها و تجه یزات د ر پروژه های عظیم صنعت نفت و گاز بـویژه با توجه به اولویتها مورد بررسی قرار گیرد .
نمایش نتایج ۱ تا ۲۵ از میان ۱۳۲۳ نتیجه