۱مقدمه ای بر بهینه سازی اقتصادی کاربرد کلکتورهای خورشیدی در ساختمانهای مسکونی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۲
در عصر حاضر , جامعه بشری با چهار نیاز اساسی مواجه است که خود بطور پیچیده ای به یکدیگر مربوط هستند . این نیازها عبارتند از غذا , آب , انرژی و محیط زیست.این موضوع یادآور همان چهار عنصر اصلی است که بر مبنای فلسفه ارسطو ( که 2600سال قبل آنرا بیان کرده است , ) جهان را تشکیل داده است : خاک , آب , آتش و باد.خورشید در مدت هر 3 ثانیه انرژی حدود یک میلیارد کوادز( Quads ) آزاد می کند.بطوری که تخمین زده می شود, سالانه حدود3\2 میلیون کوادز از انرژی خورشیدی به زمین میرسد. چنانچه ما می توانستیم حتی بخش کوچکی از این انرژی را مهار کنیم , بدون شک مشکل تامین انرژی مورد نیاز جهان حل می شد. یکی از مشکلات اساسی انرژی خورشیدی آن است که پتانسیل دریافت آن روی سطح زمین بسیار کم است. با فرض آنکه خط الراس خورشید در تراز دریاباشد, انرژی خورشیدی تنها با چگالی حدود 0\1 وات بر هر سانتیمتر مربع قابل دریافت است.بنابراین, برای استحصال مقادیر ارزشمند از انرژی خورشیدی به کلکتورهایی با سطح وسیع نیازداریم, یعنی تقریباً حدود1\4 متر مربع برای هر کیلووات از انرژی گرمایی و یا 14 متر مربع برای هر کیلو وات کار , که برای این منظور از یک کنورتور با بازدهی 10 % استفاده می شود . با استفاده از برخی از دستگاههای متمرکز کننده می توان انرژی خورشیدی را متمرکز تر نمود , ولی این امرخود مستلزم وجود یک آسمان صاف و بدون ابر و یک مکانیزم پویش خورشیدی است که بتواند درطول روز مسیر و زاویه نور خورشید را ردیابی نموده و خود را با آن هماهنگ سازد .بهینه سازی ابعاد یک سیستم انرژی خورشیدی , با در نظر گرفتن سیستم انرژی سنتی وهمچنین کاهش بار انرژی ساختمان , روش پیچیده ای دارد که نیازمند بکارگیری مدلهای ریاضی واستفاده از برنامه های کامپیوتری می باشد. در اینجا تاکید بر روی تشریح مفاهیم بنیادی بهینه سازی است, اگر چه ساختار مدل بهینه سازی ریاضی برای انرژی خورشیدی نیز بایستی در نظرگرفته شود.هدف از این مقاله, معرفی و تشریح یک روش برای تعیین ابعاد اقتصادی یک سیستم انرژی خورشیدی برای کاربرد (مستقل و یا هیبرید) مفروض در ساختمانهای مسکونی است . رویگرد موردبررسی امکان آنرا فراهم می سازد که ابعاد و ظرفیت یک سیستم خورشیدی را برای تکمیل و یا جایگزینی با سیستم انرژی سنتی تعیین نموده و معیارهای صرفه جویی انرژی را که می تواند به کاهش دیماند انرژی منجر شود , پایه گذاری نمود

۲بهسازی خاک در ایران گذشته، حال و آینده
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک ایران، سال
تعداد صفحات: ۲۱
از روش های بهسازی خاک در ایران بصورت محدودی در گذشته استفاده شده و چشم انداز کاربرد آنها هنوز روشن و امیدورا کننده نیست در این مقاله ابتدا فلسفه و اهداف بهسازی زمین به اختصار توضیح داده می شود و سپس با استفاده از نتایج بررسی های ژئوتکنیکی پی آبرفتی متجاوز از 53 پروژه سد خاکی و سنگریزه ای که در مراحل طراحی و ساخت قرار داشته اند. شیوه نگرش غالب بر طراحی های ژئوتکنیکی و نحوه استفاده از روش های اصلاح خاک در گذشته به نقد کشیده خواهد شد. با بررسی اجمالی پروژه های پتروشیمی بندر امام خمینی نگرش حاضر در نحوه استفاده از روش های بهسازی ارائه شده و در خاتمه نتایج مطالعات موردی چند پروژه بهسازی توضیح داده می شود.

۳جایگاه سازمان تامین اجتماعی در توسعه و کاربرد مهندسی ارزش
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین کنفرانس ملی مهندسی ارزش، سال
تعداد صفحات: ۱۲
یکی از مفاهیمی که چه از نظر ساختار و چه از منظر تئوریک طی قرون متمادی اخیر همواره مورد بحث نظریهپ ردازان، دانشمندان و دولت مردان عرصه ى اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بوده است مفاهیمی همچون ارزش، قیمت، مطلوبیت و واژه هایی از این دست است. به طوریکه سیر و روند بحث ارزش، از فلسفه و قدرت خرید آدام اسمیت شروع می شود و به نیروی کار متبلور در کالاها و خدمات و عوامل تولید ریکاردو می رسد، سپس با گریز کارل مارکس به آسمان خیال ارزش اضافی رسیده و در زمین به فضای نامتناهی و بدون عمل ذهنی، سایر مفاهیمی چون مطلوبیت، مطلوبیت نهایی، درآمد، حداکثرنمودن رضایتمندی، حداقل کردن هزینه بحث مفاهیم ارزش، قیمت و در نهایت دستمزد را تا به امروز کشانیده است.

۴ارزیابی توانایی تکنیکهای مختلف شارنوری در ایجاد نقشه اختلافات (Disparity Map) در فتوگرامتری برد کوتاه
اطلاعات انتشار: همایش ژئوماتیک 82، سال
تعداد صفحات: ۱۰
در بینایی کامپیوتر و فتوگرامتری برد کوتاه، با مطرح گردیدن فری مهای مختلف تصاویر، نقش حرکت به دلیل اهمیت آن در بازسازی عوارض و تقسیم بندی آنها، تعیین حرکت سنجنده\جسم و تعیین نقشه اختلافات از اهمیت ویژ های برخوردار می گردد. حرکت م یتواند از جنبه هندسی یا رادیومتریکی بررسی شود اما به دلیل اینکه حرکت هندسی که ناشی از حرکت سنجنده، شی یا هر دوی آنها است در فضای دوبعدی، تصویر م یشود، این امر موجب تغییر در درجة خاکستری پیکس لها در فری مهای مختلف گردیده و نوعی حرکت در حالت دوبعدی مطرح م یشود که آنرا شارنوری م ینامند. در این تحقیق با تغییر در فلسفه های فکری متداول در روش های مختلف تناظریابی، با استفاده از مفهوم شار نوری در تصاویر استرئو، نسبت به تعیین نقاط متناظر در این تصاویر و ایجاد نقشه اختلافات اقدام گردید. اگرچه نتایج اولیه حاصل از این فرمولسازی از کیفیت بسیار بالایی در ایجاد نقشه اختلافات برخوردار نمی باشد، نتایج حاصل از این تحقیق می تواند بعنوان مبانی تحقیقات گسترده تر در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

۵شاخص های کلیدی عملکرد و سنجش نت
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین کنفرانس ملی نگهداری و تعمیرات، سال
تعداد صفحات: ۱۲
نیل به اهداف و پیشرفت در کار و نیاز به آگاهی از موقعیت و چگونگی عملکرد و سنجش اثربخشی نت نقش و جایگاه شاخص های کلیدی نت را در جهت اهداف به نحو صحیح و مطلوب تعیین می نماید . عملکرد و سنجش لازمه تعیین شاخص های استاندارد و همچنین راهبردی نمودن اثر بخشی و بهبودی تمام کوشش هایی است که از این طریق در کنار حجم تولیدات و ارائه خدمات و تحولات بصورت مدیریت کنترل ایفای نقش می نماید . بدیهی است شاخص ها ی کلیدی عملکرد و سنجش نت دائما همراه با حرکت تحولات صنعتی – تکنولوژیکی هدفهایی که دارای جنبه های ویژه اجرایی یا استراتژی ها که سازمان ها ماموریت کلی آنها را در اهداف کل مشخص می نمایند ، معیار های سنجش آن را نیز دارای تغییر و تحول می نماید . با توجه به نیازهای هدف و استراتژی طرح ریزی مجدد و تلاش نهایی برای رسیدن به تضمین بیشتر بیان ارزش ها و فلسفه وجودی عملکرد ، سنجش واقعی فعالیت ها تقویت احساس مسئولیت تخصصی ، تعیین رابطه های معقول سیستمی باتولید عرضه ، مواد اولیه و تقاضا نیز ضروری است .

۶تشابه بین سیستم بهداشت و درمان نظامی و غیر نظامی از دیدگاه ICRC
اطلاعات انتشار: همایش سراسری راهکارهای ارتقاء مدیریت بحران در حوادث و سوانح غیرمترقبه، سال
تعداد صفحات: ۹
یکی از مفاهیم جامعه و فلسفه تشکیل آن، برقراری ارتباط بین افراد آن جامعه و داشتن روابط سالم و رسیدگی به امور همدیگر خصوصا در مواقع درد وبحران می باشد، که به صورتهای مختلف و شیوه های متفاوت در جوامع بشری نمود پیدا می کند که از آنها به اقدامات بشر دوستانه ی یاد می کنند. تعریف کلاسیک «اقدامات بشر دوستانه» اقداماتی را شامل می شود که هدف آن کاستن صدمه و کمک به انسانهای مصدوم و نیازمند می باشد که این مفهوم اقدامات و اهداف پیشگیرانه را نیز شامل می شود. این توضیح مفهومی فضای بزرگی از تقاضا و نیازمندی هایی را از طرف افراد نیازمند باز می کند که در این فضا اعضای تیم های بشر دوستانه نظامی که مدام درگیر عملیاتهای امدادی می باشند. با توجه به استعدادها و امکاناتی که در اختیار دارند با شناسایی این تقاضا و نیازمندی ها و با حضور در صحنه به خواسته های این افراد و جامع آسیب دیده ونیازمند امدادرسانی می کنند. حمایتهای لجستیکی نظامی به عنوان یک فاکتور اصلی و اساسی است که مورد تقاضای شدید قربانیان حوادث می باشد و همواره به عنوان یکی از ارکان اصلی امداد نفش حیاتی خود را ایفا می کند. تیم های امدادی نظامی در اقدامات بشردوستانه نقش خود را در مسائل بحرانی و پیچیده تر نشان میدهد. یعنی آنجایی شرایط پیچیده و کمک رسانی به مصدومین قربانیان حوادث به سختی انجام می گیرد نقش تیم های امدادی نظامی پر رنگ تر می شود.
با نگاهی به اقدامات ICRC (صلیب سرخ بین الملل) در طی جنگ ها و بلایای طبیعی و غیر طبیعی در کشورهای مختلف در طول چندین سال، این نکته به خوبی از آن استنباط می شود که اهمیت حضور و دخالت گروه های امدادی نظامی و نقش مهمی را که می تواند در کنار صلیب سرخ و (هلال احمر) روز به روز افزایش پیدا می کند و لزوم ارتباط و پیوند این دو سیستم را پر رنگ می کند. هدف از این مقاله ، بیان پیوند واقعی بین دو سرویس های بهداشت و درمانی نظامی با ICRC جهت تحقق اهداف بشر دوستانه و کاست اثرات بحرانی و بلایا بر زندگی انسانها می باشد.

۷تکنولوژی حفاری باماشین آلات وتجهیزات پیشرفته
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اولین کنفرانس مکانیک سنگ ایران، سال
تعداد صفحات: ۱۷
در سالهای اخیر صنعت حفاری نیز همانند سایر دستخوش تحولات تکنیکی و کاربردی فراوانی گردیده که خوشبختانه نتایج حاصل از آن در ابعاد مختلف این صنعت گسترده بسیار مثبت و مفید بوده و عملیات اجرایی بسیاری از پروژه های بزرگ را که تا چندی پیش انجام آنها غیر ممکن بنظر می رسید، آسان نموده است. گرچه موضوع حفاری ریشه در تاریخ تمدن کشورهای کهنسال جهان دارد، ولی فلسفه استفاده از توانمندی این گونه ماشین آلات عمدتا در یک قرن اخیر و خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم شدیدا مورد توجه کارشناسان و مسئولین پروژه های بزرگ عمرانی بزرگ قرار گرفته است.
یقینا تمامی کارشناسان، مشاوران ومتخصصینی که به طریقی در ارتباط مستقیم و مداوم با صنعت حفاری می باشند، بخوبی از حجم دشواریها، سنگینی و بعضا مخاطرات موجود در این حرفه اگاه می باشند. بنابراین به همین دلیل است که طراحان و سازندگان این گونه ماشین آلات گوشیده اند تا از همفکری و مساعدت کارشناسان و پیمانکاران جرفه ای استفاده نموده و کوشش نمایند تا کارهای بهتری جهت کاهش معضلات و مخاطرات موجود در آن حرفه دشوار را یافته و با استفاده از تکنیکها و ابزار جدید نسبت به طراحی وساخت ماشین آلات مدون اقدام نمایند. خوشبختانه حاصل این تلاشهای مستمر اثرات بسیار مطلوب و مفیدی دری داسته که تخولات چشمگیر تکنیکی امروزی در این صنعت را می توان مرهون این هماهنگیها دانست.
در حقیقت دورانتوسعه و شکوفائی این صنعت از دهه 1900 آغاز گردیده که دستیابی به اهداف زیر را می توان از دلائل مهم قابل ذکر برای روی آوری کارشناسان و مسئولین پروژه های بزرگ به این تحولات تکنیکی محسوب نمود:
1. سرعت بخشیدن به عملیات اجرائی پروژه های کلان
2. کاهش قیمتهای تمام شده در سطح پروژه های کلان
3. کاهش حجم زمانهای تلف شده و معضلات موجود در این حرفه
4. ایمن سازی محیط عملیات حفاری تا سطح استانداردهای پذیرفته شده جهانی
5. سهولت در راهبری دستگاه ها و ارائه خدمات سریع و قابل اطمینان به آنها
6. کاهش ضریب خطا در مراحل محاسباتی و اجرایی
این مقاله با هدف بحث و بررسی بر روی آخریت دستاوردهای تکنیکی و سیستمهای جدید طراحی شده برای ماشین آلات موجود در صمعت حفاری تنظیم گردیده که امید است مورد عنایت و استفاده علاقه مندان واقع گردد.

۸کاربرد تکنیک؟What If در ارزیابی ایمنی سیستم ها
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی، سال
تعداد صفحات: ۸
با روند شتاب زده ای که از نیمه دوم قرن بیستم در توسعه و گسترش سیستم های حساس و پیچیده شروع شد این ایده قوت یافت که برای ارزیابی ایمنی سیستمها دیگر نمی توان منتظر وقوع حوادث شد تا بتوان از طریق تجزیه و تحلیل آن نقاط ضعف سیستم را شناسایی و برطرف کرد و لذا سعی گردید که روشهای برای ارزیابی ایمنی ابداع شود که قادر باشد پتانسیل وقوع خطر را قبل از آغاز عملیات سیستم شناسایی نمایند که نتیجه این تلاشها به شکل گرفتن علم «ایمنی سیستم ها» منجر شد که بر اساس یک برنامه طرح ریزی شده، قانونمند ایمنی سیستم ها با نام «تکنیک What If» که بر پایه فلسفه «پیشگیرنده» قرار دارد معرفی می شود.

۹آنالیز و طراحی اتصالات نوع Tو K در سازه های متشکل از اعضاء لوله ای شکل و بررسی موردی سکوی دریایی F9A در خلیج فارس
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی، سال
تعداد صفحات: ۳۷
اتصالات لوله ای T و K به مقیاس وسیعی از خرپاهای صفحه ای و فضاکار، برجهای انتقال نیرو، منابع فلزی و سکوهای دریایی بکار گرفته شود. در این مقاله با استفاده از روش اجزاء محدود آنالیز پارامتریک اتصالات K,T دارای مقطع مربعی تحت اثر بارگذاری محوری وخمشی درون صفحه ای انجام پذیرفته است. اجزاء محدود توپر (Solid) در مدل کردن جوشها و اجزاء محدود پوسته ای (Shell) برای مدل کردن سایر نواحی اتصال مورد استفاده قرار گرفته است. در یک بررسی پارامتریک، 17 مورد اتصال T شکل و 24 مورد اتصال نوع K مورد مطالعه خاص قرار گرفتند. نتایج این تحلیل ها، دستیابی به 19 فرمول ریاضی می باشد که بیا ن کننده ضرایب تمرکز تنش بر حسب پارامترهای هندسی اتصال است. دقت این روابط توسط برنامه های آماری مورد بررسی قرار گرفت و نتایج دقیقی حاصل شد. به منظور کاهش تمرکز تنش و بهبود رفتار اتصالات T شکل، از تقویت اتصال با اتفاده از بتن یا ورق های تقویتی استفاده گردیده و اثرات اعمال تقویت های ذکر شده بر ضرائب تمرکز تنش مورد بررسی قرار گرفته است. فلسفه طراحی حالت حدی بر اساس آئین نامه های CIDECT و AWS تشریح شده و به مواززات آن اثر تغییر زاویه عضو مهارت اتصالات Y شکل و فاصله بین و عنصر فرعی اتصالات نوع K بر مقاومت نهایی اتصالات مذکور توسط برنامه کامپیوتری PROKON مورد بحث قرار گرفته است.
تحلیل غیر خطی الاستوپلاستیک کامل سه بعدی برای اتصالات T شکل به منظور پیش بینی مقاومت نهایی انجام پذیرفته است. اثر ضخامت عضو اصلی (Chord) بر مقاومت نهایی اتصالات T شکلی که تحت اثر بارگذاری محوری فشاری می باشند نیز بررسی شده و برای آن رابطه ای ریاضی بدست آمده است.
رابطه ریاضی مورد نظر با مقادیر حاصله بر اساس سایر ائین نامه های معتبر جهانی مقایسه شده و انطباق مطلوبی حاصل گردیده است. از برنامه کامپیوتری LUSAS برای تحلیل غیر خطی کلیه اتصالات T شکل و همچنین آنالیز کمانشی الاستیک اتصالات نوع T استفاده شده است. یک سکوی نفتی از نوع سکوهای ثابت دریایی واقع در منطقه نفتی فروزان در خلیج فارس موسوم به F9A توسط برنامه کامپیوتری PROKON آنالیز و طراحی شد.

۱۰بازاریابی تحقیق و توسعه دانشگاه ها
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن، سال
تعداد صفحات: ۸
نوآوری مهمترین عامل انگیزه در توسعه اقتصادی می باشد. در طی نو آوری تحقیقاتی نقش عمده ای را در چند مرحله ایفا میکند. تقریبا بیشتر واحدهای تحقیقاتی متعلق به آموزش عالی است. بنابراین محدوده ای که در آن فعالیتهای R&D در دانشگاه بتوانند به فضای تجاری برسد و رقابت خود را توسعه ببخشند، بسیار مهم است.
برای اجرای موفق و عملکردی رضایت بخش در بازار، باید فلسفه تجاری مناسبی مطرح گردد و فعالیتهای طبق این سر فصلها برای تولید دانائی سازماندهی شود. در مورد R&D در دانشگاه تاکید بر فلسفه بازاریابی و کسب مهارتهای مدیریت بازاریابی، روش درستی جهت توسعه رقابت در زمینه نوآوریها در دانشگاه و افزایش منافع اقتصادی می باشد. در این مقاله رویکرد کنونی بازاریابی R&D دانشگاه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

۱۱رویکردهای فلسفی برای خلق دانش و نقش سازمانهای صنعتی در حمایت و توسعه آن
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن، سال
تعداد صفحات: ۱۶
یکی از اهداف عمده آموزش و پرورش رشد، بهبود و پرورش توانایی خردمندی و فکر کردن بوده است، حداقل به طور رسمی در اکثر نظامهای آموزشی چنین هدفی آورده شده است. اما به اذعان اکثر مربیان آموزشی، آموزش و پرورش در این راه چندان موفق نبوده است . برای برطرف ساختن و یا کاهش چنین نقصانی اکثر نظامهای آموزشی دنیا برنامه های متعددی را تدارک دیده اند که به رغم (Lipman 1980) چندان موفق نبوده است در سه دهه گذشته رویکردی در آمریکا تحت عنوان P4C یا فلسفه برای کودکان و نوجوانان رشد و تکامل یافته و در برخی کشورهای دیگر آموزش فلسفه به بزرگسالان P4A نیز تدارک دیده شده است یکی از عناصر اصلی چنین برنامه هایی کاوش گری علمی Scientific inquiry است. این مقاله در پی آن است تا چنین رویکردی را تا توضیح دهد و عناصر و اجزاء آن را مشخص سازد نیز نشان دهد که سازمانهای علمی و صنعتی کشور چگونه میتوانند از آن استفاده نمایند، بویژه سازمانهایی که چشم انداز خود را بر اساس توسعه دانایی بنا کرده اند.

۱۲ارائه الگوی جامع کاربردی حل مسئله در نظام تحقیق و توسعه سازمان های صنعتی و تولیدی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن، سال
تعداد صفحات: ۱۶
امروزه ایجاد و استقرار و توسعه نظام های تحقیق و توسعه در سازمان های صنعتی و تولیدی به صورت یک ضرورت اجتناب ناپذیر در امده است و این بخاطر این است که کسب مزیت رقابتی در گرو ایجاد تغییر در فرایندها، ساختارها، محصول و خدمات بوده و زمانی می توان به آن دست یافت که ازطریق تحقیق وتوسعه به نوآوری و محصول جدید دستیافت. آنچه به نظام تحقیق و توسعه سازمانی مشروعیت می بخشد شناسایی مشکلات و تدوین آن در قالب پروژه های تحقیقاتی و حل و دسترسی به راه کارهای مناسب و جاری کردن آن در کلیه نظام های سازمانی است. فلسفه به وجود آمدن تحقیق و توسعه وجود مسایل و مشکلات مختلف در سازمان می باشد بنابراین در دل نظام تحقیق و توسعه بایستی مکانیزم حل مسئله به شکل فرایندی نهادی وجود داشته باشد. بر این اساس و با توجه به نقش و اهمیت بکارگیری روش های حل مسئله در گسترش تحقیقات سازمانی در این مقاله که مبتنی بر تئوری های عمل (Practice theory) بوده و عمدتا نشات گرفته از تجارب عملی نگارنده در یکی از موسسات بزرگ صنعتی و تولیدی می باشد سعی بر آن است الگوی جامع سه بعدی حل مسئله مشتمل بر روش های شناسایی مشکلات، روش های اولویت بندی مسایل و تکنیک های عملی حل مسئله و مورد تحلیل قرار گیرد.

۱۳نقش ERP در تحقیق و توسعه
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن، سال
تعداد صفحات: ۷
تحقیق مستمر وتوسعه پایدار تنهاراه گشا واقعی برای حیات سازمان ها می باشد. به منظور انجام تحقیقات ثمر بخش، داشتن اطلاعات واقعی و بروز از عملکرد منابع سازمان و همچنین به جریان انداختن طرح های تصویب شده و اطمینان از ساری شدن آن در منابع سازمانی و سنجش تاثیر آن در برنامه اجرایی منابع، از اصول اولیه برای توسعه و تحقیق به شمار می رود.
در این رابطه ، فن آوری اطلاعات نقش بسیار مهمی را در ثمر بخشی به تاثیر تحقیق و توسعه در سازمان ایفا می کند. در سال های گذشته، دو تحول عمده در ارتباط با روش تحقیق و توسعه، به وقوع پیوست. اولین رویداد ظهور مفهوم مهندسی همزمان 1 است که بدلیل کوتاه شدن زمان ماندگاری محصول در بازار وجود آن ضرورت یافت. دومین پدیده ERP (برنامه ریزی منابع سازمان) است که مبتنی بر سیستم های اطلاعاتی یک پارچه بوده و بر برنامه ریزی منابع تاکید دارد.
ERP در سالهای گذشته نقش کلیدی را در بسیاری از سازمان هایی که در سطح جهان رقابت می کنند ایفا نموده است [2].
علاوه بر این، ERPمی تواند ابزار بسیار مناسبی برای متخصصین تحقیق وتوسعه به شمار آید.
در این تحقیق نقش ERP به همراه فلسفه مهندسی همزمان در بهبود بخشید به فرایند تحقیق و توسعه و نحوه بکارگیری از آن مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن ارایه گردیده است.

۱۴مشتری گرایی پایدارترین آرمان در عرصه چالشهای مدیریت امروز
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین کنفرانس بین المللی مدیران کیفیت، سال
تعداد صفحات: ۱۳
مشتری گرایی پایدارترین آرمان در عرضه چالشهای مدیریت امروز
بدون تردید همه سازمانها در تحقق آرمان خویش که در واقع بیان کننده و بهترین معیار فلسفه وجودی آنهاست, به نوعی در عرصه چالش های مدیریت امروز, سعی و تلاش مضاعفی باید از خود به نمایش گذارند و برای مدیران هدایت سازمان به سوی آرمان و چشم انداز مذکور گریزی جو عبور از اهداف میان مدت و کوتاه مدت نمانده است.
در این پژوهش تحقق مشتری گرایی به عنوان پایدارترین آرمان در عرصه چالش های مدیریت امروز همواره کانون توجه قرار گرفته شده و برای حرکت به سوی چنین آرمانی به سه رکن زیر پرداخته شده است:
1– رضایتمندی کارکنان
2– بهبود کیفیت در خدمات
3– رضایتمندی مشتری
همچنین با ارائه یک الگو, که مبتنی بر چارچوب های مفهومی و نظری می باشد یک وضعیت مطلوب برای سازمان ترسیم شده و عوامل موثر در سه رکن مذکور به مالفه ها و نشانگر های کوچکتر تقسیم و اجزای هر یک توسط سه محور مورد بررسی قرار گرفته می شود.

۱۵تأثیر پیاده سازی استانداردهای ایزو بر یادگیری سازمانی در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران – ١٣٨٣
اطلاعات انتشار: ششمین کنفرانس بین المللی مدیران کیفیت، سال
تعداد صفحات: ۱۲
فلسفه مدیریت کیفیت بر ارتقاء مستمر کیفیت و پاسخگویی به نیازهای پیوسته در حال تغییر مشتری استوار است که این امر، یادگیرنده بودن سازمان را اجتناب ناپذیر می کند چرا که سازمان ها به میزانی که یادگیرنده هستند می توانند در مقابل تغییر انعطاف نشان د هند و به اصطلاح پیوسته کیفیت خود را ارتقاء دهند . سازمان بیمارستان به دلیل تولید خدمات و رابطه نزدیک با مشتری ( بیمار ) و اهمیتی که خدمات بهداشتی درمانی در سلامتی جامعه دارد و همچنین به دلیل ارائه خدمات فنی و حساس، از نظر یادگیری سازمانی جایگاه ویژه ای را بهخود اختصاص داده است .

۱۶رابطه اخلاق و فناوری اطلاعات و ارتباطات از منظر فلسفی
اطلاعات انتشار: دومین همایش منطقه ای اخلاق و فناوری اطلاعات، سال
تعداد صفحات: ۸
بنابر یک تعریف نه چندان دقیق هر بحث مهم و جدی درباره اخلاق، به ویژه مباحث کلان آن در حوزه مباحث فلسفه اخلاق است. اگردامنه این مباحث، بخ حوزه های دیگری نیز کشیده شود، می توان از ارتباط مباحث فلسفه اخلاق و آن پدیده ها نیز سخن گفت. فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله این پدیده ها است. پس موضوع سخن ارتباط اخلاق و فناوری اطلاعات و ارتباطات از منظر فلسفی است.

۱۷ارزیابی قابلیت اطمینان سیستمهای حفاظتی در شبکه های قدرت
اطلاعات انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی برق، سال
تعداد صفحات: ۱۰
بحث قابلیت اطمینان در سیستمهای حفاظتی با سایر قسمتهای شبکه های قدرت قدری متفاوت است . دلیل این اختلاف را می بایست در نحوه عملکرد سیستمهای حفاظتی و انواع خطاهائی که بر آنها مترتب است جستجو نمود . در این مقاله سعی بر آن است که ضمن ارائه روشهای محاسباتی قابلیت اطمینان سیستم های حفاظتی، عوامل مختلف و اندیسهای مؤثر در قابلیت اطمینان آنها به ازای خطاهای مختلف، سیستم حفاظتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و از آنجا سبک ها و یا فلسفه های مختلف حفاظتی به ازای این خطاها مورد ارزیابی قرار گیرند و بر خلاف نظر ساده اندیشانه در مورد سیستم های حفاظتی نقاط ضعف و قوت آنها با ارزیابی دقیق قابلیت اطمینان آنها بررسی گردند .

۱۸روش شناسی تفسیر: منهج الصادقین فی الزام المخالفین
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پاييز و زمستان- شماره ۱۱ و ۱۲، سال
تعداد صفحات: ۲۲
فضای اجتماعی ـ فرهنگی دوران صفویه، موجب شکوفایی علم و دانش و ظهور دانشمندان در عرصه‌های مختلف علوم شده بود. در این دوره، کتابهای مختلفی در زمنیه‌های حدیث، فلسفه، تفسیر و… تألیف شد و برخی از علما به نوشتن کتابهای دینی به زبان فارسی دست زدند. یکی از کسانی که به نوشتن تفسیر قرآن به زبان فارسی پرداخت ملا فتح‌الله کاشانی، دانشمند عصر شاه اسماعیل صفوی بود که تفسیر منهج الصادقین فی الزام المخالفین را نگاشت. شاید بتوان این تفسیر را بعد از تفسیر ابوالفتوح، بهترین و جامع‌ترین تفسیر فارسی تألیف شده تا آن زمان دانست. ملا فتح‌الله کاشانی در تفسیر خود، مباحث مختلف کلامی، فقهی، ادبی و … را مطرح کرده است؛ اما مؤلف بیشتر بر استفاده از روایات اهل بیت (علیهم السلام) در تفسیر خود اهتمام داشته؛ تا جایی که، برخی این تفسیر را از تفاسیر مأثور به شمار آورده‌اند. انگیزه مؤلف در نگارش این تفسیر، علاوه بر نوشتن تفسیری جامع برای فارسی زبانان، واکنش نسبت به روش کاشفی سبزواری صاحب تفسیر مواهب علیه بود که در تفسیرش به روایات اهل بیت توجهی نکرده و وابستگی خود به شیعه و اهل بیت (علیهم السلام) را بروز نداده بود و ملا فتح‌الله در واکنش به روش وی، به مناسبت‌های مختلف، مباحث کلامی در زمینه حقانیت شیعه و فضایل اهل بیت (علیهم السلام) را مطرح نمود. ابتدا نگاهی گذرا به زندگانی ملا فتح‌الله کاشانی خواهیم داشت و سپس به شناسایی روشی که وی در این تفسیر داشته است می‌پردازیم.

۱۹پاسخ به چند سئوال پیرامون روانشناسی(2)
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: خرداد- شماره ۲۶، سال
تعداد صفحات: ۱۴
در قسمت اول این مقاله که در دو شماره قبل،از نظر خوانندگان‌ گذشت،با طرح سؤالاتی،به مفید بودن روانشناسی موجود،و وابستگی‌ جریان‌های مختلف روانشناسی به زمینه‌های فرهنگی و مکاتب مختلف‌ فلسفی غرب،و کمبودهای آن،اشاراتی شد،لیکن در این قسمت،نخست‌ کمبودهای یاد شده را از زبان برخی روانشناسان معاصر خواهیم داشت،و به دنبال آن قدری دربارهء رابطهء فلسفه و بالاخص علم النفس فلسفی،با روانشناسی سخن خواهیم داشت.و یادآور خواهیم شد که اگر ما نیز بخواهیم روانشناسی متناسب با فرهنگ اسلامی داشته باشیم چگونه باید از محورهای فلسفی و علم النفسی در این باره استفاده کنیم و بالاخره به چند سؤال دیگر در این رابطه خواهیم پرداخت،و در فرصت‌های آینده به‌ خواست خدا تفصیل این مختصر را دنبال خواهیم نمود.

۲۰فلسفه زبان ویتگنشتاین، متقدم و متأخر
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پاييز و زمستان- شماره ۲۴ و ۲۵، سال
تعداد صفحات: ۳۹
معروف است که ویتگنشتاین در طول حیات خود طی دو دوره، دو فلسفه را به وجود آورد که هرکدام تازگی‌ها و نوآوری‌های خاص خود را دارد؛ وجه جامع آن دو این است که به مسأله زبان از دید فلسفی می‌پردازد. آنچه در این نوشتار تقدیم می‌گردد گزارشی نسبتا جامع از این دو فلسفه است. نویسنده کوشیده است به توصیه خود ویتگنشتاین، خطوط اصلی فکر او و مسائل اساسی را که برای او مطرح بوده دنبال کند. در فلسفه متقدم مسأله اصلی نسبت بین زبان و جهان است که ویتگنشتاین تئوری تصویری را مطرح می‌سازد. در فلسفه متأخر، ویتگنشتاین معتقد است اساسا فلسفه وظیفه دیگری برعهده دارد و آن اینکه چون مشکلات فلسفی زاییده سوءتفاهمند باید ریشه آن را بشناسند و آن این است که بازی‌های زبانی را با هم خلط می‌کنیم. در این جا دیگر نباید دنبال معنا رفت، باید به کاربرد زبان توجه کرد. در یک کلمه، فلسفه ویتگشتاین بر آن است تا حد و مرز زبان را مشخص سازد: با زبان چه چیزهایی را می‌توان بیان کرد و چه چیزهایی را نمی‌توان.

۲۱سیمای فلسفه جدید در آثار شهید صدر
اطلاعات انتشار: پاييز و زمستان- شماره ۲۴ و ۲۵، سال
تعداد صفحات: ۱۹
مقاله حاضر ترجمه‌ای است از مقدمه کتاب «فلسفة الصدر» نوشته دکتر محمد عبداللاوی استاد فلسفه در دانشگاه‌ها و مؤسسات الجزائر، سودان، ایتالیا و بریتانیا، که تحقیقات متعددی در زمینه آثار شهید صدر نموده و آثاری از ایشان در این زمینه منتشر شده است. ایشان در این اثر به مبانی فکری و فلسفی شهید صدر(ره) پرداخته و نوآوری‌های ایشان را در زمینه معرفت‌شناسی و مسائلی که در رابطه با واقعیت و حقیقت و عقلانیت و رابطه فقه و فلسفه، توضیح و تبیین نموده است. عبداللاوی نتیجه می‌گیرد که شهید صدر(ره) میراث فلسفه اسلامی و بطور کلی تفکر اسلامی را بازسازی کرده است و از آن جهت که فلسفه اسلامی و غربی را مورد نقد قرار داده، فلسفه اسلامی معاصر را از حیث مفاهیم و روش غنی ساخته است؛ همچنین شهید صدر(ره) برای فرهنگ انسانی به طور کلی فلسفه جدیدی را ارائه داده که در پی ارتباط دادن انسان با خداوند سبحان و ارزشها از طریق ارتباط انسان با نبوت و امامت می‌باشد.

۲۲درآمدی بر جایگاه، معنا، آثار و چشم اندازهای تفکر انتقادی
اطلاعات انتشار: پاييز- شماره ۴۰، سال
تعداد صفحات: ۲۱
یکی از گسترده‌ترین مفاهیمی که در حوزه‌ی تعلیم و تربیت مطرح شده تفکر انتقادی است که با توجه به گسترش و تغییرات مداوم دانش و اطلاعات در جهان امروزی، ضرورت آموزش آن برای نظام‌های آموزشی کشورهای مختلف آشکار شده است. البته تفکر انتقادی در تاریخ فلسفه‌ی غرب از جایگاهی خاص برخوردار بوده است و فیلسوفانی چون سقراط، دکارت، کانت و پوپر به این امر توجه کرده‌اند. امروزه صاحب‌نظران فلسفه‌ی تعلیم و تربیت، با استفاده از رویکرد تحلیل زبانی، تفکر انتقادی را واژه‌ای تمایلی یا مرحله‌ای در نظر می‌گیرند که هر یک منافع و مسائل خاص خود را دارد. نویسندگان مقاله معتقدند که تفکر انتقادی، اگر در جایگاه مناسب خود مورداستفاده قرار گیرد، نقش مهمی در رشد فراگیران در آینده برعهده و آثار شناختی، روانی، اجتماعی و علمی ارزنده‌ای را به همراه خواهد داشت.

۲۳آیا فلسفه اسلامی داریم
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پاييز و زمستان- شماره ۱ و ۲ ، سال
تعداد صفحات: ۱۶
این‌که عنوان (فلسفه اسلامی) صرفا یک نام است یا توصیفی است حقیقی، مسئله‌ای است در خور بحث. در این مقاله، ابتدا مجموعه‌ای که تحت این عنوان شناخته می‌شود معرفی می‌گردد و سپس نشان داده می‌شود که عنوان مذکور صرفا نام این مجموعه نیست، بلکه توصیف حقیقی آن است؛ یعنی، مجموعه مذکور هم حقیقتا فلسفه است و هم حقیقتا اسلامی. بدین منظور، دو نوع نقش برای آموزه‌های دینی در فلسفه فرض می‌شود، که یک نوع با ماهیت فلسفی فلسفه سازگار نیست و نوع دیگر سازگار است. در مرحله بعد، با تشریح نقش اخیر دین در فلسفه، برای دین حداقل چهار نحو تأثیر سازگار در فلسفه تصویر می‌شود. در نهایت، نشان داده می‌شود که دین اسلام در فلسفه مورد بحث چنین تأثیراتی داشته است، پس فلسفه مذکور حقیقتا اسلامی است.

۲۴اخلاق زیستی و تهدیدات فرآورده های غذایی دستکاری شده ژنتیکی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: کنگره بین المللی اخلاق زیستی، سال
تعداد صفحات: ۱۴
اخلاق زیست شاخه ای ازاخلاق، فلسفه و تفسیرهای اجتماعی است که به علوم زیستی و اثرات بالقوه آن بر جامعه می پردازد. لذا اخلاق زیستی فقط به اخلاق کلاسیک محدود نمی شود، بلکه خط مشی های سیاسی و اجتماعی را نیز در بر می گیرد. جنگ جهانی دوم نقطه عطفی در اصول اخلاقی سنتی حاکم بر حرفه پزشکی بود. پیشرفت سریع فناوری و اکتشافات انجام شده به ویژه درزمینه مهندسی ژنتیک پرسهای عمیق و جدیدی را در ارتباط با دانش بیولوژیکی و ارزشهای انسانی مطرح ساخت. تعریف مرگ و زندگی و شروع حیات، محدوده ارزش ادامه حیات، دخالت انسان در امر تکامل، ابعاد اخلاقی آزمایشات ژنتیکی روی انسان و پیوند اعضا از جمله این سوالات بودند که همراه با وحشت و نگرانیهای شدید از احتمال تولید سلاحهای بیولوژیکی و تغییر در اشکال مختلف حیات و گونه ها، به پیدایش یک جنبش و نظام جدید "اخلاق زیستی" منجر گردیدند . از آن پس متفکران و سیاست گذاران شروع به تجدید نظر در استانداردهای گذشته نمودند و دولتها نیز در صدد وضع قوانین مناسبی بر آمدند تا ضمن فرونشاندن این نگرانی ها و مخالفتها، از رشد شتابان فناوری زیستی در کشورهایشات کاسته نشود.

۲۵فلسفه و دین از دیدگاه ابن رشد
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: خرداد- شماره ۴۲، سال
تعداد صفحات: ۵
یکی از دستاوردهای مهم ابن رشد کوشش وی برای نشان دادن هماهنگی میان جهان بینی دینی و فلسفی و به دیگر سخن، آشتی میان عقل و ایمان است. بدین سان، وی در نوشته های مهمی که به رشته تحریر درآورده، به پیوند میان عقل و ایمان، دین و فلسفه پرداخته است. هسته مرکزی نظریات ابن رشد در این زمینه آن است که فلسفه ویژه نخبگان و شریعت برای جمهور مردم است. هدف دین یا شریعت، سعادت عامه مردم و هدف فلسفه بعضی از آن هاست. و نتیجه پایانی که ابن رشد از پژوهش های خود درباره هماهنگی میان دین و فلسفه می گیرد این است که فلسفه دوست شریعت، و هر دو در جوهر و سرشت خودشان دوستدار یکدیگرند.
نمایش نتایج ۱ تا ۲۵ از میان ۱۵۷۷ نتیجه