۱بررسی اثرات زیست محیطی سدها
اطلاعات انتشار: یازدهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی عمران، سال
تعداد صفحات: ۹
همانطور که می دانیم تا چند سال آینده جهان با بحران بی آبی کم سابقه ای در طول عمر خود مواجه خواهد شد که دانشمندان سعی داشتند با ارائه روشهایی به ذخیره آب بپردازند و از هدر رفتن آن جلوگیری کنند و این امر و در البته قدمت سد سازی در جهان به هزاره . کنار آن تولید انرژی از آب موجب پیدایش علم مهندسی سد شده است های پیشین می رسد و در ایران، سد ذوالقرنین معروف به اسکندر یکی از قدیمی ترین سازه های ذخیره آب در دنیا می باشد در این مقاله سعی شده است که ارتباط یکی دیگر از شاخه های مهندسی عمران تحت عنوان مهندسی سد را با محیط زیست بررسی کرده و ضمن برشمردن خطرات سدها بر محیط پیرامون خود، با ارائه راهکارهای مختلف سعی شود که اثرات مخرب سدها را به حداقل کاهش دهیم

۲فن آوری نوین VVT–I و سیستم دو سوختی در خودروها،دستاوردی مناسب در راستای کاهش آلودگی محیط زیست صنعت راه و ترابری در کشور
اطلاعات انتشار: یازدهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی عمران، سال
تعداد صفحات: ۱۰
صنعت خودروسازی مکان نخست گروههای صنعتی و رتبه دوم گروههای فعالیتهای اقتصادی جهان را پس ازبانکها به خود اختصاص داده است و شرکتهای خودروساز به منظور ارتقای ایمنی، افزایش راحتی و سهولت رانندگی،کاهش مصرف سوخت و جایگزینی سوختهای پاک و کم آلاینده و همزیستی بیشتر با محیط زیست، تلاش روزافزونی را انجام می دهند و از هر فرصتی برای دستیابی و استفاده از تکنولوژیهای جدید بهره می جویند. سیستم جدیدتلفیقی) دو سوختی( در خودروها شامل یک موتور بنزینی، یک موتور الکتریکی و یک ژنراتور است که مصرف سوخت را تا یک دوم مصرف سوخت خودروهای معمولی کاهش داده و به نحو چشمگیری گازهای خروجی آلاینده را کم می نماید. در این سیستم موتورهای بنزینی کم مصرف با بازدهی بالا، موتورهای الکتریکی نصب شده روی خودرو با باتری های هیبرید فلز نیکل، سیستمهای تعویض دنده اتوماتیک پیشرفته و همچنین سیستمهای کنترل توان، همزمان بکار گرفته می شوند تا سیستم تولید و انتقال قدرتی منحصر به فردی، عرضه گردد. در این مقاله با معرفی فن آوریهای جدید موتورهای بنزینی از جمله V V T–I و سیستم تزریق مستقیم سوخت برای موتورهای چهارزمانه، به بررسی و ارائه سیستم تلفیقی دو سوختی با تأکید بر نحوه قرارگیری اجزای سیستم در خودروها که کاهش مصرف سوخت و آلودگی محیط زیست صنعت راه و ترابری در کشور را به دنبال دارد، پرداخته خواهد شد.

۳ارزیابی آزمایشگاهی مشخصات روباره های فولادی برای استفاده به عنوان سنگدانه در ساخت اساس و زیراساس
اطلاعات انتشار: ششمین کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، سال
تعداد صفحات: ۷
بیش از صد سال است که از کاربرد روباره های کوره آهنگدازی (محصول جانبی فرآیند تولید آهن ) به عنوان مواد پوزولانی در ساخت سیمان روباره ای می گذرد. روباره های فولادی (Steel Slag) برخلاف روباره های کوره های آهنگدازی (Blast Furnace Slag) به علت مقدار اندک سیلیس آمورف ، از خاصیت پوزولانی کمی برخوردارند و ، علاوه بر آن، آهن موجود در آنها بسیار بیشتر است که با توجه به این امر، استفاده روباره های فولادی در ساخت سیمان تقریبًا امکان پذیر نمی باشد . با این حال با در نظر گرفتن مدارک تحقیقات علمی کاربردی انجام شده توسط پژوهشگران دیگر کشورها ، مشاهده می شود که این نوع روباره به عنوان جایگزین مصالح سنگی طبیعی در راهسازی به خوبی استفاده می شود.بازیافت روباره های فولادی مجتمع فولاد اهواز به علت انباشت بیش از پنج میلیون تن از آن و همچنین کمبود مصالح طبیعی در این منطقه ، ا ز اهمیت ویژه ای برخوردار است . بر این اساس، در این تحقیق برای اولین بار در ایران خواص روباره های مجتمع فولاد اهواز به منظور کاربرد در صنعت راهسازی مورد بررسی قرار گرفته است . از این رو،آزمایشهای مختلفی برای تعیین ویژگیهای روباره های فولادی انجام شد و نتایج مربوطه با مشخصات مصالح طبیعی مقایسه گردید.به این ترتیب، به علت مشخصات فنی مناسبی مانند دانه بندی قابل قبول ، ظرفیت زیاد باربری کالیفرنیا،تراکم پذیری زیاد، هم ارز ماسه مناسب و زاویه اصطکاک داخلی بسیار خوب ، می توان از این ماده جانبی به عنوان سنگدانه، در ساخت اساس و زیراساس استفاده کرد. علاوه بر مزایای ذکر شده ، استفاده از این روباره ها منجر به حفظ محیط زیست و جلوگیری از نتایج مخرب متعاقب مربوط به دپوی آنها خواهد شد

۴بررسی قابلیت استفاده ازروباره های فولاد به عنوان سنگدانه در ساخت بتن
اطلاعات انتشار: ششمین کنفرانس بین المللی مهندسی عمران، سال
تعداد صفحات: ۸
بازیافت روباره های فولادی مجتمع فولاد خوزستان به علت کمبود مصالح طبیعی در این منطقه و نیز انباشته شدن بیش از پنج میلیون تن از این مواد درمجاورت کارخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو، در این مقاله پس از معرفیو مقایسه مشخصه های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی روباره های کارخانه های تولید فولاد و آهن ، موارد مصرف متداول آنها در فعالیتهای عمرانی بطور مختصر ذکر شده است و در ادامه، نتایج آزمایشهای مقدماتی انجام شده بر روی بتنهای ساخته شده با این روباره ها به عنوان سنگدانه (که برای اولین بار در ایران انجام گرفته است )آمده است.تحلیل نتایج مقدماتی نشان می دهد که نظر به قابل قبول بودن خواص بتن روباره ای می توان از روباره های فولاد به عنوان سنگدانه های طبیعی در بتن استفاده نمود، ولی انجام آزمایشهای تکمیلی به منظور بررسی اثرات درازمدت وهمچنین بهینه سازی طرح مخلوطهای بتنی ساخته شده با آنها ضروری می باشد که این آزمایشها، در دانشکدة فنی دانشگاه تهران در حال انجام است و نتایج آنها در آینده نزدیک منتشر می گردد.

۵بتن و تعامل آن با محیط زیست
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین کنفرانس بین المللی بتن و توسعه، سال
تعداد صفحات: ۸
تحقق توسعه پایدار به معنای توسعه ای که احت یاجات نسل حاضر را بدون لطمه زدن به توانائی نسلهای آتی در تامین نیازهای خود برآورده می سازد، یکی از اساسی ترین ملزومات بشر در عصر حاضر است . تداوم فعالیت های مخرب بشر ممکن است چنان تغییری در جهان زنده ایجاد کند که ادامه زندگی به شکلی که ما می شناسیم، ناممکن شود. بهمین علت امروزه کانون توجه و نگرانی عمده جامعه بشری منعطف به حفاظت محیط زیست است. از نقطه نظر صنعت ساختمان نیز، جهان امروز بدلیل تمایل به کاهش انتشار گازهای مضر بویژه Co 2ذخیره سازی و حفظ ،منابع تجدید ناپذیر انرژی، نیاز به محیط سالم و منظر زیبا از مح یط و همزمان با اینها کاهش ضایعات، نیازمند مصالح ساختمانی است که با محیط زیست سازگاری مناسبی داشته باشند. بتن بعنوان یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در احداث مهمترین سازه های زیربنائی و توسعه ای، دارای پتانسیل مشارکت مهم و مثبت با محیط زیست است . از جمله ج لوه های این تعامل می توان به استفاده از سیمان تولید شده در کارخانجاتی با تکنولوژی مدرن تولید با مواد خام بازیافتی و منابع انرژی جایگزین بویژه ضایعات، که مجموعاً باعث کاهش گازهای گلخانه ای از جمله Co2 , So2 , Nox و ... می شوند، استفاده از سنگدانه هایی که د ر جریان تولید آنها کمترین صدمه به محیط زیست وارد آید، بکارگیری تولیدات فرعی صنایع دیگر مانند میکروسیلیس، سرباره و ...، بازیافت ضایعات ایجاد شده از خودِ بت ن ، استفاده از روشهای اجرایی با کمترین آسیب به محیط زیست، تامین دوام کافی و مناسب به منظور افزایش عمر مفید آن ، داشتن ظرفیت حرارتی مناسب جهت کاهش انرژی مصرفی لازم برای گرمایش و سرمایش و حفظ هوای مناسب در محیط داخل ساختمان و ... اشاره نمود.در این مقاله، آثار زیست محیطی بتن و اجزاء تشکیل دهنده آن و مکانیز م های تعامل بتن و محیط زیست مورد بحث قرار گرفته است.

۶تکنولوژی بتن و توسعه پایدار در ایران
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سال
تعداد صفحات: ۱۴
به دلایل مختلف توسعه صنعت بتن پایدار نمی باشد . اول اینکه این صن عت حجم زیادی از مواد خام کره زمین را مصرف می کند ثانیا سیمان پرتلند به عنوان چسباننده اصلی بتن سهم عمده ای در تولید گازهای گلخانه ای دارد که باعث افزایش دمای کره زمین شده است و ثالثا بسیاری از سازه های بتنی بدلیل دوام کم بر تولید بتن حاصل از منابع طبیعی اثر منفی دارند. دراین مقاله موفقیت های بدست آمده در اجرای پروژه های بتنی مهم درایران تشریح می شود و سپس به خسارت های ایجادشده در اثر کاربرد بتن های کم دوام و همچنین تخریب درساختمانهای بتنی دراثر زلزله اشاره می گردد . دلایل کم دوامی بتن درایران و اثرات منفی آ ن برتوسعه کشور بررسی خواهد شد و پیشنهاداتی برای افزایش دوام بتن ارائه می گردند . درپایان به نقش برجسته آموزش درسطوح مختلف و پژوهش برای افزایش دوام بتن و نیل به توسعه پایدارپرداخته می شود.

۷عمران و محیط زیست و ارتباط بین آنها
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی عمران، سال
تعداد صفحات: ۱۱
در این مقاله سعی شده با تعریف علم مهندسی عمران– محیط زیست به ارتباط بین رشت ههای عمران ومهندسی محیط زیست پرداخته شود. از آنجا که پروژه های مرتبط با رشته مهندسی عمران در سه شاخه راه )حمل و نقل، ترافیک و...( آب و فاضلاب و سازه )فولادی،بتنی، نیمه مسلح و...( قابل طرح است و نیز با توجه به اهمیت ارزیابی زیست محیطی جایی که می خواهیم در آن پروژه عمرانی خود را اجرا کنیم و همچنین تأثیرات پروژه، بر روی محیط زیست؛ لذا در این مقاله کوشش خواهد شد که به تأثیرات منفی پروژ ههای عمرانی که بدون ارزیابی زیست محیطی اجرا م یشود، پرداخته شود تا با ارائه راهکاری مناسب تأثیرات منفی پروژ ههای عمرانی را بر محیط زیست، کاهش دهیم لذا در این مقاله به مباحثی همچون آلودگی هوا بر اثر طراحی و انتخاب نادرست شهرها و گسترش آنها، حمل و نقل و تأثیرات آن بر محیط زیست، برداشت ب یرویه شن و ماسه از بستر رودخان هها و تأثیر آن بر محیط پیرامون خود، آلودگی صوتی ناشی از قطارها و ماشینها که خود بر م یگردد به انتخاب محل نادرست )بدون ارزیابی( برای کشیدن ریل و جاده، پرداخته شده است.

۸مانیتورینگ خطوط ساحلی دریاچه ارومیه با استفاده از یک روش نیمه اتوماتیک جدید
اطلاعات انتشار: همایش ژئوماتیک 83، سال
تعداد صفحات: ۸
استخراج خطوط ساحل ی با هدف مانیتورینگ منطقه ساحلی برای توسعه ملی و حفاظت از محیط زیست کاری اساسی و ضروری است. دریاچه ارومیه با وسعتی حدود نیم میلیون هکتار وسیعترین دریاچه داخلی کشور است که در سطح مل ی بعنوان پارک مل ی محسوب می شود و در سطح بین المللی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است . هدف این مقاله از یکسو مانیتورینگ خطوط ساحل ی دریاچه اروم یه در فاصله سالها ی 1989 تا 2001 و از سو ی دیگر ارائه روشی نیمه اتوماتیک برا ی استخراج خطوط ساحلی از تصاویر اپتیکی است . در این پروژه تحقیقاتی ابتدا خطوط ساحلی دریاچه اروم یه با استفاده از تصاویر سنجنده ها یETM+ و TM در فاصله سالها ی 1989 تا 2001 و به روشی نیمه اتوماتیک استخراج شده است و سپس برا ی بررسی دقت خطوط ساحلی استخراج شده از یک تصو یر1واقعیت زمینی استفاده شده و دقت خطوط ساحلی استخراج شده برابر پیکسل برآورد شد. \

۹انرژی در هزاره سوم: لزوم یک بازنگری در تعاریف ،الگوها و یکاها
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اولین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۷
باش روع هزاره سوم میلادی جامعه جهانی باید خط مشی های جدیدی را برای بازنگری در تعاریف و برداشت های خود نسبت به الگوهای مصرف انرژی و بهره برداری پاک از انرژی و محیط زیست انتخاب کند که این دیدگاهها بر گرفته از حقایقی هستند که به میزان مصرف انرژی در جهان، روند توسعه روزافزون مصرف انرژی ( بواسطه رشد جمعیت و ارتقاء استاندارد سطح زندگی در جوامع مختلف) تحولات سیاسی و استراتژیک و میزان منابع و ذخائر قابل بهره برداری باقیمیمانده انرژی در جهان مربوط می شود.

۱۰بررسی فنی اقتصادی فنآوری انرژی بیوگاز در ایران
اطلاعات انتشار: سال
تعداد صفحات: ۸
بهینه سازی مصرف انرژی و اصلاح ساختار آن یکی از ارکان اسا سی جهت نیل به توسعه پایدار میباشد. لذا به منظور اصلاح ساختار انرژی چند پایه نمودن منابع انرژی از ضروریات است. با توجه به مسائل و مشکلات زیست محیطی حاصل از مصرف سوختهای فسیلی بهترین راه حل استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر می باشد.آنچه که انرژی بیوگاز را از سایر انرژیهای تجدیدپذیر متمایز ساخته است، جمع آوری و کنترل مواد آلی زائد شهرها و صنایع می باشد که این موضوع تأثیر بسیار زیادی در حفظ بهداشت محیط زیست دارد و نیز از ورود گازهای گلخانهای زیادی به اتمسفرزمین جلوگیری می کند.در این مقاله پس از بحث راجع به فنآوری بیوگاز، قیمت تمام شده هر مترمکعب بیوگاز تولیدی با هزینه هر متر مکعب گاز طبیعی مقایسه می گردد. از آنجائیکه پس از تولید بیوگاز، باقیمانده مواد آلی تخمیر شده به عنوان کود با ارزش و بدون خطر در کشاورزی و فضای سبز شهرها مورد استفاده قرار گرفته و می تواند به فروش برسد. کیفیت کود تولیدی با کودی که از طریق کمپوست بدست می آید.،مقایسه و قیمت گذاری میگردد. همچنین بدلیل کاهش بار آلودگی محیط زیست و در نتیجه کاهش هزینه های اجتماعی مربوطه مقدار یارانهای که از این بابت می بایست دولت برای بیوگاز تولیدی بپردازد محاسبه خواهد شد

۱۱بررسی نقش عوامل جوی در انتخاب نوع مصالح ساختمان جهت استفاده بهینه از انرژی
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۲۳
انتخاب مصالح و نحوه بکارگیری آنها در ساختمان با توجه به شرایط جوی , به نحوی که منجر به صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی گردد , متاسفانه تا به امروز به عنوان یک ملاک و معیار برای مهندسین معماری و طراحان بخش ساختمان مطرح نبوده است . ارزش فوق العاده سوخت های فسیلی و حجم عظیم سرمایه ملی که در بازیابی اسن سوختها هزینه می گردد , نیاز به اصلاح ساختار مصرف و ارائه الگوهای مصرف بهینه انرژی را ضروری می سازد . لذا دست اندرکاران صنعت ساختمان لازم است در این راه با عزمی راسخ تر گامهای بلندتری را بردارند . در این راستا هدف این مقاله توجه به شرایط جوی در انتخاب مصالح و نحوه بکار گیری آنها در ساختمان با توجه به معیارهای مصرف انرژی و همخوانی با محیط زیست می باشد .

۱۲تجربیات کشور سوئد در زمینه رفع کمبود انرژی و حفاظت محیط زیست
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۵
جامعه جهانی امروزه با دو مشکل بزرگ مواجه است: یکی کمبود انرژی و دیگری آلودگی محیط زیست. کشور ما نیز از این قاعده مستثناء نبوده و بخصوص در زمینه آلودگی میحط زیست با مشکلات جدی روبروست. نیاز به بهینه سازی مصرف سوخت از یک طرف و کنترل آلایندههای محیط زیست از طرف دیگر، از راهکارهای اصلی برنامههای عمرانی کشور است. دراین ارتباط سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، با کشور سوئد که یکی از پیشرفتهترین کشورهای جهان در زمینه صرفهجوی در مصرف انرژی و کنترل بهداشت محیط زیست است، قراردادی بسته و بر طبق آن تعدادی از متخصصین را برای دیدن یک دوره آموزشی به آن کشور اعزام نمود. گزارشی که هم اکنون ارائه میگردد، گزارشی از مجموعه تجربیات کشور سوئد در این دو زمینه است.

۱۳پمپهای حرارتی منبع زمینی (ژئوترمال)
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۹
امروزه در کنار مشکل پایان پذیری سوختهای فسیلی عوامل دیگری همچون اقتصاد و محیط زیست باعث شده است که در بهبود راندمان مصرف انرژی و استفاده از تکنولوژیهای نوین، در ساختمانها تلاش وافری به خرج بدهیم که در این بین میتوان به پمپهای حرارتی اشاره داشته باشیم.بر خلاف ادوات مرسوم حرارتی که در آن سوخت فسیلی مورد احتراق قرار گرفته و تولید حرارت میکند در پمپ های حرارتی هیچگونه احتراقی نداشته و تنها وظیفه آن انتقال حرارت است و نه تولید آن و دو عامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب این نوع از ادوات حرارتی برودتی بعد اقتصادی و آسودگی آن میباشد البته باید متذکر شویم که میزان هزینه سرمایه گذاری اولیه آن به مراتب از سیستمهای رایج بالاتر است اما با توجه به هزینه پایین کارکرد و تعمیر و نگهداری آن باعث ترغیب به استفاده از آنها میشود و به شرط عرضه انرژی درقیمتهای واقعی و جهانی خود و شرایط مناسب مکان نصب، عموما یک برگشت سرمایه 3 تا 5 ساله را در پیش رو خواهیم داشت.در مقاله فوق به معرفی و بررسی کامل و اجمالی پمپهای حرارتی ژئوترمال از نظر فنی و اقتصادی پرداخته شده که در کنار آن امکان سنجی آن در ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

۱۴توسعه پایدار و کاهش آلودگی محیط زیست تاثیر وسائط حمل و نقل بترینی و گازوئیلی و سیستم عبور و مرور در آلودگی هوا
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۰
امروزه تهدید آلودگی هوا و اثرات نامطلوب زیست محیطی آن انبوه جمعیت 10 میلیونی تهران را متأثر نموده و علیرغم پسشرفت و فن آوری در این زمینه متاسفانه وسائط نقلیه و ناوگان ترابری به لحاظ مصرف نامناسب سوخت, بیشترین عوارض و ضایعات خطرناک جانی, جسمی و روحی را برای شهروندان ایجاد نموده است در این مقاله ضمن تعریف مسئله به اقسام آلودکنندگان هوا اشاراتی شده است و با بر شمردن عمده ترین علل آلودگی هوا ضرورت استفاده از سوخت های تمیز و سالم مطرح گردیده است. در پایان با نتیجه گیری و تاکید بر لزوم کنترل آلودگی,خوانندگان محترم را با ادوات و وسائل کنترل آلودگی هوا آشنا خواهیم کرد, بدان امید که با همکاری و مساعدت کلیه عوامل ذیربط بویژه شهرداری, معاونت راهنمایی و رانندگی, محیط زیست و صنایع خودرو سازی بتوان گامهای اساسی در بر طرف کردن این معضل برداشت.

۱۵ضوابط اجرائی در ارتقاء بهرهوری مصرف انرژی جهت طراحی و ساخت مسکن
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۴
نظر به لزوم ارتقاء بهرهوری انرژی در بخش مسکن و با توجه به مدلسازی سیستم بهینه تولید و مصرف انرژی در بخش ساخت و ساز کشور و محورهای اصلی فنآوری در توسعه پایدار انرژی کشور، این مقاله با توجه به پیچیدگیهای مسائل مدیریت شهری با رویکردی نوین در راستای بهینه سازی مصرف انرژی جهت احداث مجموعههای مسکونی در پنج بخش کلی با عناوین ذیل، بکارگیری روشهای علمی و عملی را در طراحی و ساخت مسکن شرح میدهد.الف) اصول طراحی سایت و صرفهجویی انرژیب ) مبانی طراحی پلان با صرفهجویی انرژی ج ) نکات مهم در نماسازی و مصرف انرژی د ) جزئیات ساختمانی و روشهای عایقسازی ه) ابتکارات و ایدههای نو امید آنکه با سیاستهای تشویقی در جلوگیری از مصرف بیرویه سوختهای فسیلی، نکات و عناوین این مقاله بتواند در آینده نزدیک در جهت توسعه پایدار و کاهش آلودگی محیط زیست، بهرهوری مصرف انرژی را با استانداردهای زندگی شهری کمتر کند و راه رسیدن به مبانی استانداردهای معماری سنتی این مرزو بوم باشد

۱۶فن آوری سوخت های تجدید پذیر بیوگاز
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۲۱
در بیشتر نواحی روستائی کشورمان برای پخت و پز و .... از مواد سوختی از قبیل شاخ وبرگ درختان , زغال , فضولات دامی , مواد نفتی و ... استفاده می شود . تهیه و تدارک این مواد علاوه بر آنکه مشکلات فراوانی را برای روستائیان به دنبال دارد موجب آلودگی بیشتر محیط زیست و همچنین از بین رفتن میلیونها تن مواد آلی در طول سالیان متمادی می شود . استفاده بیشتر ازشاخ و برگ درختان به عنوان سوخت بیشترین آسیب را به منافع طبیعی , از لحاظ قطع درختان و در نتیجه کمبود فضای سبز و تشدید فرسایش خاک , وارد می آورد . همچنین استفاده حرارتی از کودهای دامی بصورت فضولات بجای استفاده و مصرف در مزارع به عنوان کودی با ارزش در حاصلخیزی و اصلاح بافت فیزیکی و شیمیایی خاک کار درستی نمی باشد . تهیه و حمل مواد نفتی از مراکز توزیع آن جهت استفاده بعنوان سوخت حرارتی , علاوه بر مشکلات حمل و نقل و نیزهزینه ای که برای زارعین در بردارد مقرون به صرفه نخواهد بود

۱۷نقش انرژی های تجدید پذیر در توسعه روستاها و چشم انداز آن در کشور
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۸
گسترش روز افزون نیاز به انرژی و محدودیت منابع فسیلی , فاجعه آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن این منابع بحث گرم شدن هوا و اثرات پدیده گلخانه ای و ضرورت متعادل نمودن نشر 2 CO همگی لزوم صرفه جوئی در مصرف سوختهای فسیلی و توجه به استفاده از دیگر منابع انرژی را ضروری ساخته است . در میان انرژی زا انرژیهای تجدید پذیر با توجه به سادگی فن آوری و نداشتن عوامل آلوده کننده محیط زیست و محاسن دیگر توانسته است نقش مهمی در سیستم جدید انرژی جهانی ایفا نماید . انجام کارهای تحقیقاتی نمونه سازی و تولید انبوه در شرایط حاضرزمینه را برای هر چه بیشتر اقتصادی نمودن انرژیهای تجدید پذیر بخصوص در برخی از شاخه های آن از جمله انرژی باد فراهم نموده است . انرژیهای تجدید پذیر بطور عمده عبارتند از انرژی خورشیدی , آبی , بیوماس , بیو گاز , ژئوترمال ( زمین گرمایی ) , جزر و مد می باشند که با استفاده از فن آوری نوین می توان از این انرژیها نهایت بهره برداری را نمود . در حال حاضر آنچه که از اهمیت خاصی برخوردار است روش توسعه اینگونه انرژیهاست چون در مفید بودن و لزوم استفاده از آنها تردیدی وجود ندارد . اتخاذ تصمیم صحیح در انتخاب روش مناسب توسعه اینگونه انرژیها می تواند هر چه سریعتر ما را به هدفمان نزدیکتر سازد . کشور جمهوری اسلامی ایران با داشتن منابع بسیار غنی در زمینه انرژیهای تجدید پذیر مستعد بکارگیری بهینه اینگونه انرژیها بوده و در برنامه ریزی انرژی کشور می توان جایگاه ویژه ای برای آن در نظر گرفت . با توجه به اینکه تقریبا در تمامی اروپا ساخت نیروگاههای اتمی متوقف شده است لذا در چشم انداز دراز مدت جایگزین دیگری غیراز انرژیهای تجدید پذیر به عنوان منبع انرژی قابل اعتماد دیده نمی شود .کاربرد انرژیهای تجدید پذیر در کشور باعث توسعه و آبادانی شهرها و روستاها شده و مسئله اشتغال را تا حدودی حل کرده و از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری خواهد نمود . تکنولوژی ساخت تجهیزات شاخه های مختلف انرژیهای تجدیدپذیر با توجه به کارشناسان و نوآوران اندیشمند انرژی خورشیدی در کشور قابل دسترسی و توسعه می باشد

۱۸آینده ایران در چشم انداز انرژی های تجدیدپذیر رویا یا واقعیت
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۸
یکی از معایب صنعتی شدن جوامع ، آلودگی شدید محیط زیست است که دامنگیر اغلب کشورهای پیشرفته و عقب مانده است. اکسیدهای نیتروزن، کربن، گوگرد و ذرات معلق و ترکیبات الی فرار ، تنها مواد آلاینده ای هستند که امروزه زیان آنها بر سلامتی افراد ثابت شده است؛ اما هنوز سیصد نوع دیگر نیز وجود دارند که برسی های بیولوژیکی روی آنها انجام نشده است. این آلاینده ها ناشی از کار نیروگاهها، کارخانجات، رفت و آمد وسایط نقلیه و غیره با استفاده از سوخت فسیلی هستند. با توجه به ربطه مستقیم رشد جمعیت و توسعه صنعتی با افزایش مصرف انرژی ، تصویر جهان در 50 سال آینده چگونه خواهد بود؟ از آنجا که ایران نیز در همسویی با این جریان، با کاهش شدید ذخائر سوختهای فسیلی روبرو خواهد شد، وضعیت کشور در سال های آتی باید از امروز جدی تلقی گردد.

۱۹بررسی منابع انرژی تجدیدپذیر نوین
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۴
گسترش روزافزون نیاز به انرژی و محدودیت منابع فسیلی، فاجعه آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن این منابع بحث گرم شدن هوا و اقرات پدیده گلخانه ای ضرورت متعادل نمودن نشر CO2 همگی لزوم صرفه جویی در مصرف سوختهای فسیلی و توجه به استفاده از دیگر منابع انرزی را ضروری ساخته است در میان انرزی ها، انرژیهای تجدید با توجه به سادگی فن آوری و نداشتن عوامل آلوده کننده محیط زیست و محاسن دیگر توانسته است نقش مهمی در سیستم جدید انرژی جهان ایفا نماید. توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر نوین، از سطح پایین آغاز شده است که تجدیدنظر و توجه کامل به آنها در همین سطح ضرورت دارد. در سال 1990، تقریبا 18% انرژی اولیه جهان را انواع انرژی تجدیدپذیر بوده اسب بیش از 98% این مقدار رابیوماس و برق آبی، 0\8% انرژی خورشیدی، 0\8% انرژی زمین گرمایی و 0\1%را انرژی باد تشکیل می داد.

۲۰بررسی نقش بیومس به عنوان یک گزینه در جایگزینی سوخت های فسیلی
اطلاعات انتشار: سال
تعداد صفحات: ۷
تجدید بودن این سوختها و علاوه بر این پیاندهای سوء زیست محیطی و بهداشتی ناشی از مصرف اینگونه سوختها همواره تلاش در پی یافتن سایر گزینه ها را در پی داشته است که یکی از از این موارد انرژی ناشی از بیومس بوده است. بیومس انرژی خورشیدی ذخیره شده مواد الی است که توسط تکنولوژی های خاص خود قابل تسخیر بوده و به اشکال سوخت قابل دسترس است. این تکنولوژیها شامل فرآیندهای ترموشیمیایی، فرآیند بیوشیمیایی و فرآیندهای شیمیایی بوده آنچه که مهم است این است که استفاده از بیومس به عنوان یک منبع انرژی و سوخت دارای پیامدهای زیست محیطی نظیر کاهش آلودگی هوا و کاهش در میزان انتشارات گازهای گلخانه ای و پیامدهای اقتصادی خاص خود می باشد فاکتورها مهم در استفاده از بیومس به عنوان سوخت مهم است انتخاب بهترین تکنولوژی تبدیل بیومس به سوخت بسته به نوع مصرف آن می باشد.

۲۱بررسی نیروگاههای برق آبی از دیدیگاههی انرژی، محیط زیست، اقتصاد، منابع تجدیدپذیر، گردشگری و ایجاد اشتغال
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۰
نیروگاههای آبی بخش کوچک و در عین حال مهمی از انرژی خانگی و صنعتی را امین می کنند ، علاوه برآن نقش موثری در مهار هرز آبها و کاهش خسارات ناشی از سیلابها و همچنین تخفیف بحران کم آبی دنیا ایفا می نمایند. نیروگاههای آبی سالانه جایگزین میلیاردها گالن نفت و میلیونها تن ذغال سنگ می شوند و از این رو موجب کاهش گاهای گلخانه ای و سایر آلاینده های محیط زیست می گردند. در این مقاله به جایگاه انرژی در زندگی مادی بشر و نقش فناوری به عنوان هنر استفاده بهینه از ذخائر انرژی پرداخته و منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر را شناسایی نموده، همچنین نیروگاههای برق آبی را از دیدگاه انرژی ، محیط زیست، اقتصاد، مکانهای تفریحی و ایجاد اشتغال مورد بررسی قرار داده و با دیگر منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر از یک طرف و نیروگاههای سوخت فسیلی از طرف دیگر مقایسه کرده ایم.

۲۲بررسی و لزوم کاربرد انرژی های پاک ( تجدیدپذیر) در مناطق استان قزوین
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۷
با توجه به نفت خیز بودن کشور پهناورمان ایران، هنوز تجدیپذیرها یا اصولا انرژی های پاک جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده اند. در حال حاضر با توجه به هزینه بسیار بالای انتقال خطوط نفت و به ویژه گاز به مناطق صعب العبور کشور بهترین روش برای گرمایش و حتی سرمایش منازل روستایی و به ویژه در بخش برق رسانی ایجاد سایتهای خورشیدی و بادی می باشد که در این متن لزوم کاربرد انرژی های پاک در استان قزوین با نگرش جهانی، کشوری و منطقه ای بررسی می شود.

۲۳برنامه تحقیقات گرمایش، سرمایش و تهویه HAVC برای سال 1400
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۷
در این مقاله اهداف و راهکارهای تحقیقات گرمایش، سرمایش و تهویه HAVC در 20 سال آینده منتهی به سال 1400 هجری شمسی و روش های تعیین آنها بررسی می شوند. هماهنگی بین شاخص های راحتی، مصرف بهینه انرژی و نجارهای زیست محیطی در ساختمانهای تجاری و مسکونی در این بررسی مد نظر می باشند. با توجه به سهم حدود 8 درصدی سیستم های HAVC در مجموع کل مصارف انرژی و همچنین نقش آن در تولید گازهای گلخانه ای و نیز استفاده از مبردهایی که به لایه ازون صدمه می زنند . با در نظر گرفن ضرورت افزایش شاخص راحتی در مکان های مختلف ارائه برنامه تحقیقاتی بلند مدت جهت هماهنگی بین موارد فوق الذکر و به منظور یافتن راهکارهای موثر جهت نیل به اهداف مورد نظر ضروری می باشد.

۲۴بهینه سازی مصرف سوخت از طریقافزایش راندمان حرارتی نیروگاه های بخار
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
انرژی الکتریکی یک از انرژی های پاک و عام می باشد که در قسمتهای اعظم مصرف انرژی ساختمان نقش بسزایی را ایفا می کند. با توجه به محدودیت های آلودگی محیط زیست که برای مصرف اکثر سوخت های فسیلی در ساختمان وجود دارد، به جرات می توان گفت که بیش از 90% انرژی مورد نیاز در چارت درصد مصارف انرژی ساختمان می تواند از طریق انرژی الکتریکی تامین گردد و از آنجاییکه راندمان دستگاه های تبدیل توان الکتریکی به سایر توان های مورد نیاز آسایش انسان در ساختمان بیشترین می باشد، لذا ارزش الکرتیکی به عنوان بهترین انرژی مشخص می شود. حال که ارزش انرزی الکتریکی برایمان نمایان گشت، می بایست توان الکتریکی بهینه گشته تا به ارزشهای این نوع انرژی بیفزاید.

۲۵پایداری عناصر اقلیمی در معماری سنتی ایران (اقلیم گرم و خشک)
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۲۲
رشد افزایده جمعیت جهان آثار اساسی و اغلب فاجعه آمیزی بر زیستگاههای طبیعی کره زمین داشته است. مصرف بی رویه انرژی ، تخریب جنگلها و انقراض گونه های گیاهی و جانوری از پیامدهای آن می باشد. بسیاری بر این باورند که رشد بی رویه جمعیت و در نتیجه آن شهر نشینی منجر به مصرف بیش از حد و غیر مسئولانه انرژیهای فسیلی شده و به گرم شدن تدریجی کره زمین انجامیده ؛ شهرها را مورد تهدید جدی قرار داده وخسارت جبران ناپذیری بر محیط زیست جهان وارد کرده است. مقدار زیادی از انرژی فسیلی اتلاف شده، ناشی از مدلهای کلیشه ای و غیر استاندارد ساختمانهاست که به دلیل ناهمگونی با شرایط اقلیمی خود، جهت گرمایش و سرمایش هدر رفته و باعث آلودگی محیط زیست میشود. همین موضوع باعث شده تا محققین در تدارک دیگر انرژیها ( انرژی های پاک، تجدید پذیر) برای جایگزینی انرژیهای فسیلی باشند.
نمایش نتایج ۱ تا ۲۵ از میان ۶۶۷۹ نتیجه