۱بهینه سازی روشنایی الکتریکی در ساختمان
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۴
معمولاً روشنایی ساختمان بیش از 25 درصد مصرف انرژی الکتریسیته را به خود اختصاص می دهد و اگر تکنولوژیها و طرحهای پیشرفته روشنایی اجرا شود, انرژی برق مصرفی در روشنایی بیش از 50 % و تقاضای انرژی برق به صورت چشمگیری کاهش می یابد. اهمیت موضوع زمانی روشن می شود که هزینه سه آلاینده CO2 وSO2 و NOx به ازای تولید هر کیلووات ساعت برق مشخص شود. این هزینه به ازای تولید هرکیلووات ساعت برق در نیروگاهها, یعنی خسارات زیست محیطی که ایجاد می شود و برای رفع آنها بایستی هزینه شود, معادل 188 ریال می باشد. این هزینه ها برای سال 1379 معادل 21735 میلیارد ریال برآورد شده است. با استفاده از روشهایی مانند نصب چراغهای با راندمان روشنایی بالا, جایگزین لامپ ها و بالاست ها با اجزای پیشرفته, نصب کنترل های هوشمند روشنایی و بهینه سازی کاربرد نور طبیعی, می توان چگالی توان روشنایی را از 2\5 وات در فوت مربع (که معمولاً برای بسیاری ساختمانهای اداری استفاده میشود) به 1\0 وات در فوت مربع و یا حتی کمتر در ساختمانهای جدید و نوسازی شده, رساند.

۲بهینه سازی مصرف انرژی در پکیج های ﺗﻬویه مطبوع با استفاده از کنترلگرهای هوشمند
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۷
در این مقاله سیستم کنترل هوشمندی جهت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ارائه می شود که همزمان شرایط محیطی مناسب برای افراد درون ساختمان را نیز فراهم می سازد. برای کنترل اجزای مختلف سیستم تهویه مطبوع از چند کنترلگر هوشمند با ساختار فازی عصبی استفاده شده است. آموزش این ساختار در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول از یک روش آموزش مرسوم استفاده شده و نتایج بدست آمده به عنوان مقادیر اولیه در مرحله دوم بکار رفته است. این مرحله تنها به عنوان مقدار دهی در مرحله دوم کاربرد دارد و سرعت رسیدن به جواب را در مرحله دوم زیاد می کند. در صورتی سرعت رسیدن به جواب مهم نباشد می توان مرحله اول را حذف کرد. مرحله دوم آموزش یک روش عددی جدید است که با روش های معمول آموزش شبکه های عصبی فازی متفاوت بوده و مخصوصاً مناسب برای کنترل سیستمهای نظیر سیستم تهویه مطبوع می باشد. در ساختار معرفی شده هیچ محدودیتی در تعداد ورودی ها وخروجی های کنترلگر وجود ندارد. روش آموزش از مدل سیستم مستقلModel Free بوده و مانند روش های آموزشی معمول, نیازی به عملیات پیچیده ریاضی نظیر مشتق گیری ندارد. دراین روش, به دلیل نوع الگوریتمی که در مرحله دوم بکار می رود, همگرایی همواره وجود دارد. نظربه اینکه ساختار معرفی شده مشابه ساختار کنترلگرهای Radial Basis Function ) R.B.F است, از این رو نتایج شبیه سازی این روش و روش R.B.F برای کنترل سیستم تهویه مطبوع ارائه شده و بدین طریق مقایسه ای بین این دو روش انجام می شود.

۳تاثیر پوشش گیاهی در صرفه جوئی مصرف انرژی ساختمانها
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۷
تاثیر پوشش گیاهی در صرفه جویی مصرف انرژی ساختمانها امری انکار ناپذیر است. مقاله حاضر راهکارهای متفاوت صرفه جویی در مصرف انرژی را از طریق استفاده از پوشش گیاهی مناسب ارائه می دهد. بر این اساس می توان مصارف انرژی های خانگی که عمدتاً صرف گرمایش وسرمایش هوای داخل ساختمان میگردد را تا 25 % کاهش داد. این بحث به طور کلی در دو بخش روشهای کاهش مصرف انرژی در تابستان و زمستان مورد مطالعه قرار می گیرد

۴تشریح کارایی عایق های مدرن (window film) در بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۳
کاربرد شیشه در ساختمان ها به منظور بهره گیری از مناظر و استفاده از نور خورشید وهمچنین نماسازی صورت می گیرد . اما این مزایا همواره با یک ایراد بسیار مهم روبروی هستند ؛شیشه ها منشأ عمده اتلاف انرژی گرمایش و سرمایش در ساختمان می باشند . اما امروزه توسعه فن آوری تولید پوشش های چند لایه توانسته مشکلات کاربرد شیشه را به میزان قابل توجهی رفع نموده و اثرات شگرفی در بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشد .لایه های مختلف با مکانیسم مخصوص , خواص زیر را به شیشه می دهند :کاهش درصد اتلاف حرارت تا 31 % به واسطه خاصیتlow–e –کاهش درصد ورود حرارت خورشید تا 77 % به واسطه لایهMetallized , Sputtered –جلوگیری از ورود اشعه فرابنفش تا 99 %به واسطه لایه حاوی گونههای شیمیاییUV Absorbers افزایش ضربه پذیری شیشه و جلوگیری از پخش قطعات شکسته به واسطه لایه پلیمری تقویت شده و مکانیسم های ویژه چسبیدن .و .....اجرای فن آوری فوق بر تمامی شیشه های رایج در کشورممکن می باشد . برای نصب آنها نیازی به خروج شیشه قاب نبوده و با ایجاد کمترین تغییرات در محیط کار همراه است .د رمورد پوشش ها معمولا 19 مشخصه اندازه گیری می شود که تمام خواص حرارتی ونوری را شامل می گردند . یکی از شاخص ترین مشخصه های این پوشش ها ضریب انتقال حرارت آنها می باشد که در انواع کم گسیل low–e می تواند تا 31 % از اتلاف حرارت در زمستان جلوگیری نماید

۵نقش سیستم قاب سبک فلزی LSF در کاهش مصرف انرژی
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۷
هدف اصلی این مقاله توجه به صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق بکارگیری قاب سبک فلزی بعنوان سیستم نوین ساختمانی می باشد. تلاش در جهت ترویج بکارگیری این نوع ساخت و سازها می تواند راهکاری برای صنعتی کردن ساختمان سازی باشدو این تاثیر بسیاری در تقلیل مصرف مصالح ساختمانی و انرژی نیز میگذارد. صنعت ساختمان سازی کشور می باید توجه خاصی به این سیستم نموده و از پتانسیل های متعدد آن برای پاسخگویی به فن اوری مورد نیاز از آن جمله برای ساخت دیوارهای دوجداره بهره برداری مناسب بنماید.

۶نقش ضوابط و مقررات شهرسازی در بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۶
کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی بویژه انرژیهای فسیلی که مهمترین منبع انرژی مصرفی در جوامع بشری می باشند نه تنها از نظر اقتصادی و صرفه جویی در هزینه های استحصال ودستیابی به آن , بلکه از منظر زیست محیطی و از این جهت که انرژی با مصرف از بین نرفته بلکه تبدیل به انرژیهای دیگر با کارایی کمتر و بعضاً مزاحم می گردد که کنترل آنها نیز خود نیاز به مصرف انرژی مجدد دارد , با اهمیت می باشد. پس در واقع اینگونه می توان استباط نمود که بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان دارای تاثیرات چند جانبه و مضاعف مثبت در جامعه می باشد و هم از اینرو ست که حتی اگر دست یابی به انرژیهای فسیلی راحت , آسان و ارزان باشد همچنان که در ایران چنین است کنترل و از بین بردن تاثیرات نا مطلوب زیست محیطی آن به هیچ وجه آسان و ساده نبوده و هزینه های مالی و زیست محیطی زیادی را طلب می کند

۷الگوسازی، ممیزی، بهینه سازی و مقایسه مصرف انرژی در ساختمان های عمومی با استانداردهای داخلی و خارجی
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۲
این مقاله از یک روش منظم به منظور ممیزی انرژی در یک ساختمان را بعیین می کند که به صورت علمی برروی یک ساختمان عمومی از نوع آموزشی به عنوان پایلوت اجرا شده است. در این بررسی علاوه بر محاسبه دقیق و جزئی کلیه اتلافات سرمایی و گرمایی در نقطه طرح، با اندازه گیری میزان مصرف با استانداردهای داخلی، گلوگاههای اصلی اتلافات سرمایی و گرمایی در نقطه طرح، با اندازه گیری میزان مصرف با استانداردهای داخلی ، گلوگاههای اصلی اتلاف انرژی شناسایی شده و رهکارهای مناسب جهت برطرف کردن این انحراف تا رسیدن به استاندارد کشور بر اساس مقررات ملی ساختمان به صورت فرضس اعمال و متعاقبا میزان کاهش مصرف انرژی مربوطه محاسبه شده است.

۸انرژی انتشار دی اکسیدکربن و توسعه پایدار
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
در این مقاله سعی شده است تا به آنالیز مصرف انرژی و انتشار co2 در نقاط مختلف جهان بپردازیم.مصرف انرژی در رابطه با منابع انرژی در کشورهای مختلف بر اساس co2 انتشار یافته در کشورها طبقه بندی می شود. طبقه بندی کشورهای جهان بر اساس میزان co2 منتشر شده در آسیا(چین و ژاپن) و در مقایسه با کشورهای OECD و بطور کلی USA به عنوان بزرگترین تولید کننده co2 در جهان مورد مطالعه قرار گرفته است. در این مطالعه نگاهی کوتاه به منابع انرژی مصرفی و آلترناتیو انژی در ایران انجام شده است. برسی آلترناتیو انرژی بر اساس انرژی قابل دسترس در کشورهای مختلف مصرف کننده در مقایسه با آمریکا به عنوان بزرگترین مولد co2 در جهان انجام پذیرفته است.

۹انرژی باد یکی از منابع در جهت تامین نیروی الکتریسیته
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۹
محدودیت ذخایر ذغال سنگ از یک طرف و مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف اینگونه منابع انرژی، کشورهای صنعتی را به تجدید سازمان بنیادی در تولید و توزیع انرژی واداشته است. خوشبختانه کشور ما در حال حاضر برای سیاستگذاری در زمینه انرژی سه اصل را به کار می برد: بکارگیری انرژی های تجدید پذیر در کنار سایر منابع همچ.ن منابع فسیلی. صرفه جویی در مصرف انرژی و در نتیجه کندنمودن حرکت رو به زوال منابع سوخت فسیلی. منابع فسیلی که خواه ناخواه به اتمام خواهند رسید و مشکلات ومعضلات زیست محیطی حاصل از اینگونه منابع انرژی ما را به سوی استفاده هر چه کاراتر از منابع انرژی تجدذیدپذیر بخصوص انرژی باد سوق می دهد.

۱۰برنامه تحقیقات گرمایش، سرمایش و تهویه HAVC برای سال 1400
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۷
در این مقاله اهداف و راهکارهای تحقیقات گرمایش، سرمایش و تهویه HAVC در 20 سال آینده منتهی به سال 1400 هجری شمسی و روش های تعیین آنها بررسی می شوند. هماهنگی بین شاخص های راحتی، مصرف بهینه انرژی و نجارهای زیست محیطی در ساختمانهای تجاری و مسکونی در این بررسی مد نظر می باشند. با توجه به سهم حدود 8 درصدی سیستم های HAVC در مجموع کل مصارف انرژی و همچنین نقش آن در تولید گازهای گلخانه ای و نیز استفاده از مبردهایی که به لایه ازون صدمه می زنند . با در نظر گرفن ضرورت افزایش شاخص راحتی در مکان های مختلف ارائه برنامه تحقیقاتی بلند مدت جهت هماهنگی بین موارد فوق الذکر و به منظور یافتن راهکارهای موثر جهت نیل به اهداف مورد نظر ضروری می باشد.

۱۱بهینه سازی مصرف سوخت از طریقافزایش راندمان حرارتی نیروگاه های بخار
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
انرژی الکتریکی یک از انرژی های پاک و عام می باشد که در قسمتهای اعظم مصرف انرژی ساختمان نقش بسزایی را ایفا می کند. با توجه به محدودیت های آلودگی محیط زیست که برای مصرف اکثر سوخت های فسیلی در ساختمان وجود دارد، به جرات می توان گفت که بیش از 90% انرژی مورد نیاز در چارت درصد مصارف انرژی ساختمان می تواند از طریق انرژی الکتریکی تامین گردد و از آنجاییکه راندمان دستگاه های تبدیل توان الکتریکی به سایر توان های مورد نیاز آسایش انسان در ساختمان بیشترین می باشد، لذا ارزش الکرتیکی به عنوان بهترین انرژی مشخص می شود. حال که ارزش انرزی الکتریکی برایمان نمایان گشت، می بایست توان الکتریکی بهینه گشته تا به ارزشهای این نوع انرژی بیفزاید.

۱۲تاثیر انتخاب بهینه موتورهای الکتریکی در مصرف بهینه انرژی و صرفه جویی اقتصادی
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۸
موتورهای الکتریکی یکی از عمده ترین مصرف کننده های انرژی الکتریکی در بخش صنعت و خدمات می باشد . و با توجه به مصارف بالا و راندمان نسبتا کمی که دارند در بحث انرژی و صرفه جویی آن اهمیت پیدا می کنند. راندمان و شرایط کارکرد یکک موتور الکتریکی تاثیر خیلی زیادی در مصرف انرژی الکتریکی آن دارد و انتخاب موتوری با راندمان بالا، اندازه مناسب و به کار بردن موتور در شرایط کارکرد مناسب، مصرف انرژی را به نفع منافع ملی و صنعت پایین خواهد آورد در این مقاله ضمن بررسی تئوریک مطلب فوق آزمایشات عملی نیز انجام شده و با استفاده از مباحث اقتصادی پایین آوردن مصرف انرزی با انتخاب مناسب راندمان و ابعاد موتور ایجاد شرایط مناسب کارکرد نتیجه گیری شده است.

۱۳راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در یخچال فریزرهای خانگی
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۷
بهینه سازی یخچال فریزرهای خانگی وقتی بیشتر حائز اهمیت می شود که بدانیم 28 در مصرف لوازم خانگی و 8 درصد کل مصرف برق کشور که عمدتا در نیروگاههای حرارتی تولید می شود، متلق به آنها است. در این مقاله عوامل کاهش مصرف انرژی در یخچال فریزرهای خانگی مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیق پارامترهای تأثیر گذار بر مصرف انرژی از قبیل ساختار موتور الکریکی کمپرسور، سیکل ترمودینامیکی و اجزا آن، نوع مبرد، تاثیر باز و بسته کردن درها، نوع وضخامت عایق بدنه و درزبندها مورد بررسی قرار گرفته اند. با بررسی ساختار موتور الکتریکی کمپرسور، موتور DC بدون اصطحکاک BLDC (Brushless DC) به عنوان جایگزین معرفی شده ست. با تغییر سیکل ترمودینامیکی یخچال فریزر از سیکل سنتی به سیکل لورنز مقدار قابل توجهی انرژی صرف جویی می گردد.

۱۴فناوری های نوین در ساخت پنجره های با اتلاف انرژی پایین
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۴
ساختمان و مسکن به عنوان یکی از نیازهای اولیه بشر برای حفاظت در برابر گرما و سرما محسوب می شود. جهت حصول دمای مطلوب در ساختمان در زمستان و تابستان، مصرف سوخت و انرژی امری بدیهی است و سیستم های حرارتی و برودتی ساختمان یکی از منابع عمده مصرف انرژی محسوب می شود. طبق بررسی های صورت گرفته، حدود 40% اتلاف انرژی در ساختمانها از طریق دربها و پنجره ها صورت می گیرد و با توجه به اینکه در جهان امروز مسئله بحران انرژی و سوخت یکی از مسائل بسیار مهم تلقی می شود. بنابراین دستیابی به فناوری که بتوان از طریق آن اتلاف انرژی را به حداقل رسانذ، امری کاملا ضروری است. یکی از راهکارهای مناسب جهت جلویری از اتلاف زیاد انرژی استفاده از دربها و پنجره های اصلاح شده است که کمترین میزان تبادل حرارتی را بین درون و بیرون ساختمان ایجاد می نمایند.

۱۵کاربرد ریاضیات مهندسی در طراحی بهینه آبگرمکن های الکتریکی با هدف صرفه جویی انرژی
اطلاعات انتشار: سومین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۶
تهیه آب گرم مشروب و صنعتی، از جمله موارد مصرف انرژی و نیز در معرض تلفات انرژی هست. بیش از 70 % مصرف روزانه آب بصورت گرم می باشد. از آنجائیکه برای گرم کردن آب تا درجه حرارت معینی، سیستم های کنترل وجود ندارد معمولا انرژی زیادی صرف گرمایش بیش از حد آب شده و استفاده کننده مجبور می شود با استفاده از آب سرد و یا هر روش دیگر، حرارت آن را کاهش دهد و این تلفات انرژی هست، یک روش جبران برای جلوگیری از این تلفات، استفاده از سیستم های کنترل Feedforwrd می باشد که عموما برای مصارف بزرگ قابل کاربرد است. روش دیگر برای جلوگیری از تلفات حرارتی بیشتر و بدست آوردن آب گرم با درجه حرارت معین، طراحی آب گرمکن های الکتریکی هست که بتواند با کنترل ساده جریان الکتریکی، درجه حرارت مطلوب آب را ایجاد کند.

۱۶بررسی اثر پنجره‌های با کارایی حرارتی بالادر تغییر هزینه‌ها و انرژی مصرفی ساختمان
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۰
پنجره‌ها با هدف تامین نور کافی و دید مناسب در ساختمان تعبیه می‌شوند. با توجه به ساختار فیزیکی پنجره‌ها نرخ انتقال حرارت در آنها نسبت به دیوارها بیشتر است. هدف استفاده از پنجره‌های با کارایی حرارتی بالا، کاهش انتقال حرارت در عین تامین نور کافی و دید مناسب برای ساختمان است.در این پروژه به تخمین میزان مصرف انرژی سالیانه برای تامین گرمایش ساختمان با توجه به نوع جدارهای مورد استفاده، پرداخته‌ایم. برای انجام محاسبات تخمین انرژی مصرفی از روش روز–درجه با دمای پایه ثابت استفاده شده است. در قدم بعد اثر استفاده از پنجره های با کارآیی بالای حرارتی، در جدارهای خارجی ساختمان بر کاهش سرمایه گذاری اولیه برپایی تاسیسات حرارتی ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد.در مقاله سعی شده است تا با دید اقتصادی به موضوع استفاده از پنجره های با کارایی بالای حرارتی نگاه شود. استفاده از پنجره های با کارآیی بالای حرارتی، علاوه بر بالا بردن میزان آسایش در ساختمان، باعث کاهش هزینه جاری و کوچک شدن تاسیسات حرارتی ساختمان و در نتیجه پایین آمدن هزینه اولیه و هزینه های تعمیر و نگهداری آن می شود. اما از طرفی خریداری و نصب این پنجره ها، خود هزینه ای مضاعف برای سازنده به همراه دارد. در مقاله به بررسی این موضوعات می پردازیم.

۱۷بررسی پارامترهای مؤثر در میزان مصرف انرژی در بخش مسکونی در ایران
اطلاعات انتشار: چهارمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۲
در این مقاله با استفاده از نرم افزار ASEAM (A Simplified Energy Analysis Method) اثر پارامترهایی چون تنوع مصالح در دیوارهای خارجی، عایقکاری دیوارهای خارجی، تنوع مصالح درسقف، عایقکاری سقف، انواع شیشه و اندازه پنجره ها در بار حرارتی و میزان مصرف انرژی ساختمان در ماههای سرد سال در یک ساختمان حقیقی در شرایط آب و هوایی شهر تهران بررسی شده است.

۱۸به کارگیری سیستم تهویه متمرکز در تونل آب بر نیروگاه سیمره و نتایج آن
اطلاعات انتشار: سال
تعداد صفحات: ۱۲
تفکر غالب در طراحی سیستمهای تهویه تونل در زمان اجراء، بخصوص تونل های بلند به صورت معمول و روال عادی خود در تمام دنیا، به کارگیری بادبزن های کوچک تا متوسط و عمدتاً از نوع محوری می باشد که با پیشروی تونل، به تعداد مورد نیاز در طول مسیر یا در ابتدای تونل با هم سری ویا سری موازی شده و پشت سر هم قرار می گیرند. نگارندگان، معایب عمده ای را در به کارگیری چنین سیستم هایی تجربه کرده اند. لذا بر این عقیده اند که به کارگیری سیستم های بادبزن مرکزی با ایجاد تمرکز و به حداقل رساندن تعداد بادبزن ها با اضافه کردن تجهیزات جانبی، بخصوص دستگاههای کنترل دور موتور آسنکرون برای برطرف کردن عیب بزرگ این سیستم که مصرف انرژی زیاد در طول پروژه است، به لحاظ فنی و اقتصادی در اکثر موارد نتایج بهتری در بر خواهد داشت. پس بر آن شدیم، سیستم پیشنهادی خود را که برای اولین بار, به جهت تهویه تونل های در حال ساخت، مطرح گردیده و هم اکنون اولین نمونه عملی آن در تونل آب بر نیروگاه سیمره بکار گرفته شده معرفی نموده و نتایج حاصل را نیز عنوان نماییم. مشخصات کلی سیستم تهویه دهانه ورودی تونل مذکور، شامل یک دستگاه بادبزن گریز ازمرکز با قدرت 250 کیلووات، یک دستگاه کنترل دور موتور برای الکترو موتور و مجموعه خط انتقال هوا به قطر 140 و 120 سانتیمتر با ملحقات جانبی است.

۱۹بررسی پیاده سازی سیستم کنترل هوشمند برساختمان مرکزی سرمایه گذاری ملی ایران مزایای ناشی از آن درقالب بهینه سازی مصرف انرژی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۹
بحث ساختمان هوشمند در جهان عمری کمتر از 14 سال دارد که در کشور ما نیز بالغ بر 4 سال است در قالب برخی زیر سیستمهای اصلی از جمله BMS در حال پیاده سازی میباشد. با توجه به سیاستهای کلان دولت مبنی بر پیاده سازی ساختمانهای سبز با حداقل مصرف و تلفات انرژی این امر اهمیت بیشتری یافته است . ساختمان مرکزی شرکت سرمایه گذاری ملی ایران ، ساختمانی است که با همت مشاوران آن سعی در پیاده سازی آخرین تکنیک های کنترلی در خود نموده است و به همین جهت موفق به ایجاد ساختمانی، امن – ایمن و راحت برای ساکنین با کنترل حداکثر و حداقل مصرف انرژی در داخل خود شده است که این امر باعث صرفه جوئی درحدی شده که پس از 6 سال هزینه های سرمایه گذاری اولیه کنترلی باز خواهد گشت.

۲۰بررسی تجربی عملکرد حرارتی آبگرمکن خورشیدی لوله گرمایی برای مصارف خانگی
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۸
طراحی بهینه، استفاده از تکنولوژی های جدید و افزایش راندمان آبگرم کن های خورشیدی مسأله ای است که در توجیه پذیر بودن بکارگیری این تکنولوژی اهمیت فراوان دارد. در این مقاله با
یک رویکرد جدید مبتنی بر استفاده از لوله های گرمایی یک نمونه آبگرمکن خورشیدی ساخته شده و مورد آزمایش قرار گرفته است. یکی از مشخصه های مهم لوله گرمایی قابلیت هدایت حرارتی بالای آن است، که به دلیل بالا بودن گرمای نهان تبخیر می باشد. این عامل باعث می شود که مقادیر قابل توجهی گرما با اختلاف دمای کمی انتقال پیدا کند. مزیت دیگر لوله گرمایی سادگی در ساخت، هزینه کم و نداشتن جزء متحرک می باشد. استفاده از این مزایای منحصر بفرد لوله های گرمایی و بکارگیری آن در آبگرمکن های خورشیدی موجب افزایش کارکرد و راندمان آنها می شود. در این مقاله یک طراحی بهینه از نظر شرایط عملکردی و بکارگیری تکنولوژی لوله های گرمایی در آبگرمکن خورشیدی ارائه شده است. کلیه اندازه گیری ها و مطالعات بر روی نمونه ساخته شده این آبگرمکن انجام گرفته، در این نمونه از ١٠ لوله گرمایی برای انتقال حرارت استفاده شده است. مقایسه این سیستم با آبگرمکن های معمولی و رایج نشان می دهد این روش تاثیر قابل توجهی بر افزایش کارکرد آبگرمکن های خورشیدی دارد. اندازه گیری های انجام شده نشان می دهد که راندمان این سیستم در شرایط بهینه عملکردی ٤٠ % می باشد.

۲۱بررسی و مقایسه برنامه های شبیه سازی انرژی مصرفی در ساختمان
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۹
مصرف انرژی برای برقرار کردن شرایط آسایش در ساختمانها زیاد می باشد . قبل از هر کاری باید میزان این انرژی مصرفی سنجیده شود . یکی از راههای بدست آوردن مقدار این انرژی
مصرفی استفاده از برنامه های ش بیه سازی ارائه شده می باشد. تعداد و نوع این برنامه ها زیاد می باشد . در این تحقیق تعدادی از مهمترین برنامه های شبیه سازی و محاسبات انرژی مصرفی در ساختمان از جنبه های مختلف (روش شبیه سازی، کاربرد و ...) بررسی شده و کارایی آنها جهت انجام محاسبات یاد شده ارزیابی شده است.

۲۲بهینه سازی مصرف با استفاده از تکنولوژی نوین شیرآلات قابل نصب در سیستم آب گرم منازل
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۵
محدودیت منابع انرژی و افزایش روزافزون مصرف آن، هزینههای بالای توسعه صنایع تولید کننده انرژی و آلودگی محیط زیست از جمله مسائلی هستند که کشورهای جهان را در آستانه چالشهای اساسی قرار داده اند. ضمن اینکه افزایش بیرویه قیمت حاملهای انرژی در سالهای اخیر سهم بالایی از منابع مالی کشورهای مصرف کننده انرژی را به خود اختصاص داده است. طبق گزارش بانک 4 درصد رشد سالیانه دهمین کشور جهان ازنظر سرعت رشد مصرف انرژی بوده \ جهانی کشور ما با 5 است. باتوجه به اینکه بخش ساختمان با 40 درصد سهم از کل مصرف انرژی کشور بیشترین سهم را از مصرف انرژی داشته است به عنوان یکی از بخشهای با پتانسیل بالا امکان تجدیدنظر ساختاری و الگوسازی به منظور مصرف بهینه انرژی را دارا میباشد. در این مقاله سعی شده است با بررسی شاخص– های عمده مصرف انرژی ساختمان ضمن ارائه الگوهای تجربه شده در فرآیند کاهش مصرف انرژی در قالب استفاده بهینه از آب گرم مصارف بهداشتی با نصب شیرآلات و اتصالات جدید و با صرفه، نقش روشهای غیرمستقیم کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان مورد توجه قرار گیرد.

۲۳بهینه سازی مصرف انرژی در بخاریهای گازسوز دودکش دار
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۰
یکی از مباحثی که امروزه مدنظر مهندسان قرار گرفته صرفه جویی در مصرف انرژی و بالا بردن راندمان در وسایل مختلف است . در این پروژه به مباحث نظری و عملی بهینه سازی مصرف سوخت در بخاریهای گازسوز دودکش دار پرداخته شده است که شامل پدیده های انتقال حرارت و موارد استفاده از آ نها در بهینه سازی مشعل، کلاهک تعدیل و موانع حرارتی و مقایسه آنها با طرح در دست ساخت میباشد . این موارد بستگی به طراحی مدلهای مختلف بخاری دارد که نمونه های مختلفی با نصب سپر حرارتی تشعشعی ، تنگ کردن طوقه اتصال ، اضافه و تغییر دادن موانع حرارتی و غیره ساخته و آزمایشات مختلف بر روی آنها انجام شده تا بدینوسیله میزان تاثیر گذار ی هر کدام از این تغییرات واصلاحات مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به کارهای انجام شده چنین نتیجه گیری شده که برای سرعت گازهای حاصل از احتراق در مسیر خروجی یک مقدار حدی وجود دارد . این مقدار برای مدلهای مختلف طبق آزمایش تجربه شده است و با مروری بر نتایج چنین مشاهده شد که همه حالات که بصورت منفرد باعث افزایش راندمان شده اند نمی توانند در ترکیب با یکدیگر نیز افزایش راندمان بخاری را سبب شوند . بنابراین فقط یک مدل بهینه را میتوان نتیجه گرفت و مدلی که بیشترین افزایش راندمان را داشته ١١\ است، جایگزینی موانع حرارتی افقی به جای موانع حرارتی مورب میباشد که موجب افزایش ٧ درصدی راندمان حرارتی بوده است که با توجه به محاسبات انجام شده با توجه به قیمت های جاری گاز مصرفی خانگی در هر بخاری در سال به میزان ٢٩٤٠٠ ریال صرفه جویی خواهد داشت در صورتی که هزینه اضافی شده برای ساخت ا ین طرح در هر بخاری حدودًا ١٥٤٠٠ ریال است یعنی اینکه در نیمسال اول استفاده از بخاری صرفه جویی حاصله افزایش قیمت آن را برای مصرف کننده جبران خواهد نمود.

۲۴بهینه سازی و مدیریت انرژی در مدارس
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۸
این مقاله خلاصه ای از مهمترین یافته های قابل اجرا از یک طرح پژوهشی می باشد، و هدف اصلی آن کمک به مسئولین مدارس در جهت مدیریت، نظارت و تقلیل مصرف انرژی است. روشهای بسیاری وجود دارد که مدیران بتواتند به این اهداف دست یابند: از آن جمله می توان از گزینه های گسترده ارتقاء آگاهی کارکنان و دانش آموزان در مورد آینده انرژی، و بهینه سازی وضعیت سامانه های گرمایشی و سرمایشی را بررسی نمود. آشنایی مدیران به روش های پیشنهادی در شناسائی طرق ممکن، می تواند هزینه جاری سوخت مصرفی را بطور وسیعی تقلیل دهد، و همزمان کمک شایانی به مدیریت مالی مدارس شود. این روش ها را می توان در چهار حیطه اصلی خلاصه نمود: تشخیص و سرمایه گذاری های موثر در جهت تقلیل مصرف، ارتقاء آگاهی به مسئله انرژی، نظارت بر مصرف سوخت و برق، و بهینه سازی و اداره سامانه های آسایش دهنده. با انطباق و به اجرا گذاردن این روش ها قادر خواهیم بود در مدارس بین ۱۵ تا ۲۵ درصد تقلیل در مصرف انرژی بوجود آوریم، و درمیان مدت، اتقاء وضعیت اقتصادی همراه با ایجاد پایداری در محیط زیست را شاهد باشیم.

۲۵مطالعه و بررسی میزان تاثیر سایبان غیر ساختمانی در کاهش بار برودنی ساختمان
اطلاعات انتشار: پنجمین همایش بین المللی بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان، سال
تعداد صفحات: ۱۱
استفاده از سایبانها یکی از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی در ساختمانها است که در دنیا از جایگاه ویژ ه ای برخوردار است . سایبانها در دو گروه کلی سایبانهای
ساختمانی و سایبانهای غیر ساختمانی تعریف و دسته بندی می شوند. سهولت نصب، زیبایی و کا رکرد مناسب و همچنین قابلیت تنظیم اکثر انواع سایبانهای غیر ساختمانی ، باعث استفاده گسترده از این
سایبانها شده است . در این مقاله ابتدا انواع سایبانهای غیر ساختمانی معرفی و دسته بندی شده و سپس با توجه به اینکه در ایران از میان انواع سایبانهای غیر ساختمانی، است فاده از سایبان پرده کرکره ای ( Venetian Blinds)، متداول تر است تاثیر این نوع سایبان مورد بررسی قرار گرفته است. سایبان پرد ه کرکره ای دارای انواع مختلف داخلی (Internal)، خارجی (External)، و میانی (Interpane) (نصب بین دو شیشه پنجره ) است. اثر زاویه تیغه ها و رنگ آنها و موقعیت نصب پرده کرکره نسبت به پنجره در ورود انرژی گرمایی خورشید به داخل ساختمان بررسی می شود. در نهایت موقعیت پیشنهادی برای نصب این نوع سایبان به منظور بهینه س ازی مصرف انرژی سالیانه ساختمان ارائه میگردد
نمایش نتایج ۱ تا ۲۵ از میان ۹۰۳ نتیجه