۱تفسیر فقهی آیه جمعه (رابطه معنویت و دنیا)
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: زمستان- شماره ۶، سال
تعداد صفحات: ۳۹
آیه جمعه بیانگر وظیفه مؤمن جهت زندگی معنوی و دنیائی است و عمل ایمانی دو سویه است که دنیا و آخرت را به همدیگر مرتبط می‌کند، نماز جمعه از جمله اعمال ایمانی‌ای است که هر دو جنبه عبادت و توجه به برنامه‌های زندگی دنیوی را دارد، بدین جهت نماز جمعه در میان عبادات، علاوه بر امتیازات، دارای احکام ویژه است.این مقاله به تفسیر آیه جمعه و احکام نماز جمعه و آثار دنیوی آن می‌پردازد.

۲بررسی سازگاری میان تکنولوژی و معنویت در معماری مساجد
اطلاعات انتشار: اولین همایش ملی فناوری های نوین در علوم مهندسی، سال
تعداد صفحات: ۷
جوامع امروزی، پس از انقلاب صنعتی دچار تحولات شگرفی شدند و تاثیرات این انقلاب بصورت تکنولوژی به صحنه ظهور رسید و تمام ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر مثبت و منفی خود قرار داد. مسایلی از قبیل معماری و شهرسازی نیز از این تاثیرات بی بهره نبوده اند. این تاثیرات در پاسخگویی به نیاز فزاینده ناشی از رشد جمعیت (مراحل پیشرفت علم پزشکی ) بود که باعث تسریع در امر ساخت و تولید گردید. در این مسیر معماری به مدد تکنولوژی در دوران مدرن (پس از رنسانس) با سرعت رشد کرد و از این رهگذر و به دلیل تسهیلاتی که تکنولوژی عرصه ی آن را مهیا نموده بود، به سمت جهانی شدن حرکت کرد و مرزها را در نوردید. تکنولوژی با نفوذ به فرهنگ های محلی و سنتی، انسجام نهفته در تار و پود آنها را مختل نمود. فرهنگهای محلی که شالوده آن بر پایه مسایل معنوی بنا شده بود، با هجوم تفکرات تکنولوژیک، تضعیف شدند. آسایشی که بشر از رهگذر اعتماد به عقل ابزاری و تکیه بر تکنولوژی بدست آورده بود چنان او را شیفته ابزار مادی و تکنولوژی نموده بود که مسیر فرهنگ ها را از حرکت به سوی تکامل و آرامش ، به تلاش برای کسب آسایش معطوف نموده بود و سبب شده بود که تکنولوژی ، مسیر جامعه را به هر سو که تمایل باشد تعیین نماید. این امر توازن رشد را در میان مفاهیم فیزیکی و متافیزیکی به هم زد. رشد سریع تکنولوژی در مقابل رشد بسیار کند معنویت و معنای موجود در هر فرهنگ ، سبب شد تولید براساس ویژگی ها و ظرفیتها و الگوهای موجود و مطابق با بوم منطقه انجام نگیرد و چالشهایی را سبب شود که در کل، اجتماع انسانی را به خطر اندازد.به نظر می رسد در صورتی که تکنولوژی از فیلتر معنا و فرهنگ هر منطقه عبور نموده باشد و به نوعی خودی گردد، چالشها را پاسخ دهد و نیل به جاودانگی و توازن میسر شود. نمونه بارز این امر در معماری مساجد گذشته و برخی مساجد امروز (در جهان اسلام) به منصه ظهور رسیده اند. این نوشتار سعی در بررسی رابطه میان تکنولوژی و معنویت در مسیر معماری مساجد دارد و باور دارد از مسیر پیوند میان تکنولوژی و معنویت (تعامل پویا که در راستای تکمیل کلیت تعریف می گردد) می باشد که جاودانگی و نیل به آرامش و آسایش توامان مهیاست.

۳آزادی معنوی در اسلام
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اسفند- شماره ۲۷، سال
تعداد صفحات: ۱۹
در اسلام آزادی اجتماعی بدون آزادی اخلاقی و معنوی میسر نیست؛ اسلام پس از آن که، آزادی را یک حق مسلم و یک موهبت الهی برای همه می‌داند، آزادی از هوا و هوس را مهمتر از هر آزادی دیگر می‌داند؛ زیرا حیات روح، مهمتر از حیات جسم و تن است. پیامبران نیز منادیان آزادی از اسارتهای درون و بیرون هستند و با آمدن آنان غل و زنجیرهای زمین‌گیر کننده از گردن آدمی برداشته می‌شود، استعدادهایش شکوفا و به سوی کمال و معنویت پیش می‌رود. این مقاله، مبنای آزادی معنوی را اعتقاد به توحید، نبوت، معاد و کرامت انسانی شمرده و توحید را مبنای تخلق به اخلاق الله می‌داند. بر اساس آموزه‌های وحیانی، انسان موحد تن به عبودیت غیر نمی‌دهد و هیچ‌گاه برده و اسیر دیگران نمی‌شود و در همه حال سعی دارد خود را از بند طواغیت درون و بیرون برهاند، اما در برابر این آموزه‌های انسان‌ساز، انسان‌شناسی غربی، جوهره و ماهیت انسان را، استعدادها و غرایز دنیوی او دانسته و حتی عقلانیت و تجربه را دو ابزار برای رسیدن به خواسته‌ها و امیال آنان می‌شمارد و نتیجه این روند جز آزادی مطلق و غریزه محوری نمی‌تواند باشد.

۴استقرار سلطه در فاصله عرفان با شریعت
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: آبان- شماره ۴۷، سال
تعداد صفحات: ۱۸
تمدن غرب برای برطرف کردن بحران معنویت در دهه‌های اخیر، به نوعی عرفان برساخته از هندویسم و بودیسم روی آورده که به علت هماهنگی در برخی از مبانی، امکان جاگرفتن در بافت فرهنگی و اجتماعی تمدن غرب را دارد. بررسی شاخصهای این عرفان، نشان می‌دهد که چگونه این عرفان در تحمل‌پذیر کردن فشارها و سلطه‌گری در حیات طبیعی معاصر به کار می‌آید.

۵تحلیل رابطه بین رهبری معنوی با کارآفرینی سازمانی
اطلاعات انتشار: همایش چالشهای مدیریت و رهبری در سازمانهای ایرانی، سال
تعداد صفحات: ۱۷
رهبری عنوانی با کاربرد جهانی است و در نشریات مشهور و ادبیات علمی و تحقیقی مطالب زیادی درمورد آن آمده است به زعم فراوانی نوشته ها درباره رهبری هنوز هم محققان مردم را به یک کوشش جدی برای فهم آن دعوت می کنند.

۶دین افراطی، دین گریزی و نو اندیشی دینی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: آبان- شماره ۶۷، سال
تعداد صفحات: ۶
آنچه در این مقاله می‌خوانیم حاصل چند گفت‌وگو و نیز یک مقاله و یک تحلیل از اوضاع انتخابات اخیر آمریکا است. گفت‌وگوی هانتینگتون و گیدنز از یک سو، پیرامون نقش دین در آمریکا و دینی سازی جهان و نیز گفت‌وگوی الکساندر ادلر جغرافیدان سیاسی آمریکا و نویسنده کتاب «اودیسه آمریکا» پیرامون جغرافیای سیاسی آمریکا و سورمان اندیشمند فرانسوی، نویسنده کتاب «محصول آمریکا» که به کنکاش پیرامون جامعه آمریکا می‌پردازد و همچنین حاصل مقاله بحث‌انگیز توماس فریدمن تحت عنوان «ملت زیرسایه خدا» که در نیویورک تایمز در تاریخ 4 نوامبر 2004 به چاپ رسید و نیز حاصل تحلیل رادیو بی‌بی سی در تاریخ 14\12\84 پیش از انتخابات 2004 آمریکا در این مقاله آمده است. در مجموع، این مقاله فرآیند بازگشت به دین و معنویت را در جهان معاصر بویژه آمریکا بیان می‌کند.

۷بازنگری در دین تاریخی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اسفند- شماره ۷۱، سال
تعداد صفحات: ۷
آقای ملکیان در این گفت‌وگو ابتدا سه تعریف از جهانی‌شدن ارائه می‌دهد و دو تعریف آن‌را با دین مرتبط می‌داند. سپس گذری به جمع میان عقلانیت و معنویت می‌کند و در انتها درباره دین تاریخی و لزوم تصفیه آن سخن می‌گوید.

۸مطالعه رهبری معنوی به عنوان عاملی اثرگذار بر کارافرینی در سازمان ها
اطلاعات انتشار: اولین همایش ملی مدیریت، سال
تعداد صفحات: ۲۲
رهبری عنوانی با کاربردی جهانی است و به رغم فراوانی نوشته ها درباره رهبری هنوز هم محققان مردم را به یک کوشش جدی برای فهم آن دعوت می کنند دراین تحقیق رهبری معنوی در یک مدل انگیزشی توسعه یافته است که چشم انداز امید، ایمان و عشق به نوع دوستی و بینش مشترک در محیط کار و بقا معنوی را در هم آمیخته است منظور از رهبری معنوی ایجاد و تحقق چشم انداز و همسانی ارزشها درماورای رهبری استراتژیک می باشد رهبری معنوی یا فراهم آوری بسترها و ایدئولوژی ها منجر به ایجاد شرایطی می گردد که سایر ویژگیهای مثبت سازمانی از قبیل سازمان یادگیرنده ، سازمان کارآفرین، سازمان دانشی و ... امکان ظهور می یابند.

۹آثار نماز در دین و سلامت انسان
اطلاعات انتشار: همایش منطقه ای سلامت پژوهی در قرآن کریم، سال
تعداد صفحات: ۹
مطالبی که در رابطه با فواید عل می نماز گفته می شود، فقط بعد کوچکی از ابعاد متعدد نماز است .پرداختن به فواید دنیوی نماز، نباید ما را از توجه به دریاهای نور و معنویت نماز غافل کند . این مطالب فقط تأییدات علمی هستند و نباید حکایت ما مثل گروهی شود که نماز را نوعی ورزش سوئیسی تعبیر کردند و دلشان خوش بود که فلسفه نماز را می دانند. حقیقت نماز در باطن و روح او نهفته است. ولی این باطن باید در یک ظاهر و قالبی که تعیین شده تحقق پیدا کند. وقتی ظاهر نماز با روح و باطن آن آمیخته شود تأثیر خود را می گذارد . دیده شده بسیاری از مسلمانان بزرگسال که از زمان کودکی به اقامه ی نماز مشهور بوده اند، در سن پیری و با داشتن عمرهای بالا، تا حد زیادی از سلامت جسمانی و عقلی قابل قبولی برخوردارند. هدف:عبادت های اسلامی فواید جسمی روشنی برای بدن انسان دارد. این پژوهش به دنبال بیان تأثیرات مثبت حرکات نماز در چرخش خون در مغز و مقارنه ی تأثیرات نماز با تأثیر جایگزین های آن در اثر انجام ورزش است به ویژه این که انجام ورزش یکی از وسایل متعارف برای حفظ سلامتی بدن است.

۱۰معنویت و سلامت روانی از دیدگاه آیات قران کریم
اطلاعات انتشار: همایش منطقه ای سلامت پژوهی در قرآن کریم، سال
تعداد صفحات: ۱۴
تغییر سبک زندگی ، کاهش روابط صمیمانه ی اجتماعی ، تعلقات و زرق و بر قها ی مادی ، افول معنویت ، غفلت و قساوت قلب از عوامل مخل آرامش درونی است. این پرسش بر ذهن انسان عصر حاضر سایه انداخته که چگونه می توان در جهان پر تنش و سراسر افسردگی ، اضطراب و دلهره برده ی مدرنیزه نشد و به رویای کسب آرامش تحقق بخشید؟ آیا در عصر بحرا نها ی روحی و روانی راه دیگری جز پناه بردن به داروهای مسکن برای تسکین موقت و آرامش کاذب وجود ندارد؟ آزادی معنوی به عنوان یکی از نیاز ها ی عالی روح انسانی سبب می شود تا افق دید انسان منحصر به دنیا نباشد؛ زیرا این محصوریت ملازم با پاره ای از حوادث اجتناب ناپذیر است که انسا نها را بیش از گذشته تهدید می کند. بنابراین بازگشت به معنویت درمان بسیاری از دردهای انسان عصر حاضر است. نتایج پژوهش ها ی دانشمندان عصر جدید بیانگر این مسئله است که سلامت روانی افرادی که دارای تجربه ها ی معنوی عمیق م یباشند، در سطح بالاتری نسبت به سایر افراد می باشد. کشف و شناخت ظرفیت ها ی روحی و راهها ی اشباع آن، پرهیز از غفلت و کم کردن شکاف ها ی دوری از یاد خدا انسان را به این مسیر سوق م یدهد. در این راستا قرآن با ایجاد بصیرت ، حیطه ها ی وجودی انسان را در فراخنای وسیعی گسترش داده تا روح او به قدری بزرگ شود که با از دست دادن دنیا یا بدست آوردن آن دچار بحران و سردرگمی یا اضطراب ناشی از حوادث نگردد. این انسان با شرح صدر، ارتباطات سه گانه ی با خود ، خدا و محیط را سامان می بخشد. برخی از عبادات نقش ویژه ای در سعه صدر انسانی دارند از جمله: نماز با حضور قلب به عنوان تمرینی برای ضبط نفس سبب فائق شدن بر هموم و ایجاد حالتی از آرام سازی و آسودگی ذهن است که روان درمان گران در کاهش تشنجات عصبی و اضطراب از آن استفاده م یکنند. پژوهشگران معتقدند توقف ها ی کوتاه ذهنی فرصتی برای نیرو گرفتن روح انسان در مقابل هجم هی افکار و احساساتی است که سبب فشار عصبی و در نهایت منجر به سکته قلبی می گردد. شرطی شدن؛ یعنی تقارن هجوم افکار اضطراب آمیز با تمدد اعصاب ناشی از حضور قلب در نماز (آرام سازی) منجر به توانایی فرد بر حذف افکار اضطراب آمیز می شود. این حضور قلب نوعی ریلکسیشن یا آرام سازی است که بدون تلاش برای حل مشکل تنش زا ، چرخه ی افزایش اضطراب را شکسته و فرد خود را در مقابل مسائل بغرنج و پیچیده، ناتوان نمی بیند

۱۱شکوفایی نوگرایان در عصر تمدن ضد دینی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: فروردين و ارديبهشت- شماره ۱ و ۲، سال
تعداد صفحات: ۴
مقاله حاضر، متن گفتار جناب حجتالاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی، رئیس جمهور محترم در مراسم ترحیم استاد محمد تقی شریعتی در سال 1366 است. ایشان ضمن تأکید بر ماهیت الحادی تمدن غرب و تعارض اصولی آن با فرهنگ اسلام و انقلاب، راه حل مقابله با فرهنگ ضددینی معاصر را (پس از مبارزه سیاسی با استعمار) اثبات توانمندی تفکر اسلامی در جریان برخورد منطقی افکار و مهمتر از آن، ارائه و اجرای الگوهای عملی اسلامی با دو شاخصه عدالت و معنویت میداند.

۱۲حاکمیت دینی...، نواندیشان دینی...، جنبش اصلاح طلبی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: مهر- شماره ۷، سال
تعداد صفحات: ۷
آقای ملکیان درباره مضار و منافع حاکمیت دینی نسبت به دینداری مردم سخن گفته است. همچنین از مفهوم نواندیشی دینی و مسائل و موضوعات آن، مسأله معنویت و جنبش اصلاحات و ارزیابی این جنبش گفتگو کرده است. به نظر وی حاکمیت دینی با دموکراسی قابل جمع نیست، مشکل روشنفکران دینی این است که یکدیگر را نقد نمی‌کنند و از سلوک معنوی قوی بی‌بهره یا کم‌بهره‌اند. جنبش اصلاحات باید به طور استراتژیک از خشونت بپرهیزد و به معنویت روی آورد.

۱۳معنویت و محبت چکیده همه ادیان است
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: آذر- شماره ۹، سال
تعداد صفحات: ۴
معنویت، نحوه مواجهه انسان با هستی است که رضایت باطن را به دنبال دارد و گوهر اصلی دین است. سه مرتبه معنویت عبارت‌اند از عدل و احسان و محبت. انسانهای معنوی ویژگی‌هایی دارند که در رأس آنها «خود دوستی» قرار دارد.

۱۴دین و جهانی شدن
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: دي- شماره ۱۰، سال
تعداد صفحات: ۶
از هفت بعد دین، سه بعد نهادی ـ اجتماعی، نقلی ـ اسطوره‌ای و عبادی ـ شعائری در روند جهانی شدن تضعیف می‌شود و دو بعد تجربی ـ عاطفی و عقیدتی ـ فلسفی تقویت و سایر ابعاد از این حیث خنثی هستند. گوهر مشترک ادیان، معنویت است و برای رسیدن به آن باید هشت کار سلبی با دین تاریخی انجام داد. معنویت، سه مؤلفه هستی‌شناختی، انسان‌شناختی و معرفت‌شناختی دارد که هر کدام دارای چند بخش است.

۱۵دین داری و دولت مداری
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: شهريور- شماره ۳۰، سال
تعداد صفحات: ۴
نویسنده در این مقاله، نخست به سه شکل حکومت اشاره می‌کند و می‌گوید شکل حکومت اسلامی باید دموکراسی باشد. در ادامه می‌کوشد نشان دهد که گوهر دین، اخلاق و معنویت است و حکومت دینی باید در پی گسترش اخلاق و معنویت باشد، نه شکل خاصی از دین.

۱۶مردم سالاری و معنویت
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: شهريور- شماره ۴۱، سال
تعداد صفحات: ۷
به نظر آقای ملکیان، نظام مردم‌سالار هم الزام معرفت‌شناختی دارد و هم الزام اخلاقی؛ اما این مقدار کافی نیست و باید برای جبران عیوب آن، معنویت را نیز افزود. مقصود از معنویت هفت ویژگی خیرخواهی عام، نظارت درونی نسبت به خود، آزاداندیشی و... است.

۱۷ادبیات سرخ حماسه
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: همایش ملی ادب ایثار، هنر شهادت، سال
تعداد صفحات: ۲۵
یکی از بزرگترین زیرساختهای تحولات اجتماعی در بحث توسعه عامل قسط و عدل و فرهنگ است در جوامع دینی که اعتقادات و ارزشها مقوم فرهنگ ملی هستند نقش فرهنگ سازی بسیار واضح تر و حساستر از سایر جوامع است از سویی توجه به عدالت خواهی به عنوان یک اصل مهم بر کل حیات آدمی و تمامی افعال او جریان دارد از آنجا که جهت اجرای عدالت نیاز به قانون و تعالیم فکری و رفتاری جامع و پاسخگو به تمام نیازهای مادی و معنوی، فردی و اجتماعی، دنیوی و اخروی است لذا اندیشههای عاشورایی به ما کمک می کند ه از تحقق عدالت در جهت تعمیق معنویت در جامعه بهره گیریم از آنجایی که استکبار جهانی با استفاده از ابزارهای متعدد در صدد براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برآمده است رسانه های جمعی قویترین ابزاری است که از آنها بهره میگیرد و این رسانه ها اعم از شنیداری، به ویژه رادیو فردا و رادیو صدای آمریکا و دیداری شبکه های مختلف ماهواره ای به ویژه شبکه های فارسی،ترکی، کردی و نوشتاری روزنامه ها مجلات و کتب و سایتها و پایگاه های اینترنتی و نرم افزارهای چند رسانه ای هریک نقش تاثیر گذاری در دستیابی استکبار به اهدافش ایفا می کند.

۱۸مبانی معنوی شکل گیری شهر اسلامی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: اولین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی، سال
تعداد صفحات: ۲۱
شهرها و مجتمع های زیستی از جملۀ بارزترین و ملموس ترین جلوه های فرهنگ بشری است که باارائه فضاهایی عینی و قابل ادراک، بسیاری از مؤلفه های فکری و ذهنی متأثر و منتج از آن را بیان می کند.علاوه بر این نوع ارتباط، فضاهای شهری خود محیطی فرهنگ ساز و تأثیرگذارند که می توانند در شکلگیری نظامِ زیرساختی و ذهنی جامعه اثربخش باشند. شهرهای اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.آن چه این مقاله در پی آن است، تحلیل سیمای کالبدی شهرهای اسلامی و ساختار آن و تبیینمشخصه های سازمانی و فضایی این شهرهاست تا در نتیجه این تحلیل و تبیین، مبانی و اصولی حاصلآید که در تفکرات امروزین عرصۀ طراحی شهری، شهرسازی و معماری رهنمون بوده، مفید و کارسازباشد. بدین ترتیب طرح مبانی شکل گیری و اصول انتظام شهرهای سنتی اسلامی هدف این نوشتار استکه در راستای دستیابی به آن، پس از اشاره به پیشینۀ تاریخی شهرهای اسلامی، خصوصیات کالبدی وعوامل مؤثر در در شکل گیری آن مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. این تحلیل با طرح بعدمعناگرا و عرفانی فرهنگ و هنر اسلامی در بنیاد و حیات کالبد شهری، اصول وحدت گرای فرهنگدینی در انتظامِ هماهنگ شهر اسلامی را مورد تأکید قرار داده است.

۱۹تاثیر رهبری معنوی بر کارآفرینی در سازمان ها
اطلاعات انتشار: کنفرانس ملی کارآفرینی، تعاون، جهاد اقتصادی، سال
تعداد صفحات: ۱۷
رهبری عنوانی با کاربرد جهانی است و به رغم فراوانی نوشته ها درباره رهبری هنوز هم محققان مردم را به یک کوشش جدی برای فهم آن دعوت میکنند. در این تحقیق رهبری معنوی در یک مدل انگیزشی توسعه یافته است که چشم انداز، امید\ ایمان و عشق به نوع دوستی و بینش مشترک در محیط کار و بقاء معنوی را در هم آمیخته است. منظور از رهبری معنوی ایجاد و تحقق چشم انداز و همسانی ارزش ها در ماورای رهبری استراتژیک میباشد. رهبری معنوی با فراهم آوری بسترها و ایدئولوژی ها منجر به ایجاد شرایطی میگردد که سایر ویژگی های مثبت سازمانی ازقبیل سازمان یاد گیرنده، سازمان کارآفرین، سازمان دانشی و... امکان ظهور می نمایند. یکی از مهمترین این رویکردها کارآفرینی سازمانی است. بر اساس مدل مفهومی به دست آمده از ترکیب 2 متغیر، رهبری معنوی و کارآفرینی سازمانی، 4 فرضیه تدوین و توسط نرم افزارSPSS جهت آزمونهای آماری کلموگروف اسمیرنوف، آزمون همبستگی رتبه ای اسپیرمن، آزمون فریدمن وتحلیل عاملی تأییدی و با استفاده از نرم افزارLisrel انجام گرفت. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی است، از این رو پس از گردآوری داده ها از طریق پرسشنامه به تجزیه و تحلیل یافته ها پرداخته شد. جامعه آماری، شرکت ایران خودرو می باشد و با استفاده از نمونه گیری تصادفی ساده 155 نفر از کارکنان این سازمان به عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. یافته ها حاکی از آن است که بین دو متغیر مورد بررسی در این پژوهش رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.

۲۰رکود و احیاء فرهنگی کشورهای جهان سوم
اطلاعات انتشار: تابستان- شماره ۱، سال
تعداد صفحات: ۶
جهان سوم شامل کشورهایی می‌شود که غالبا دارای فرهنگ و تاریخی غنی بودند.بسیاری از این فرهنگها یا برخی از بین رفته‌اند و یا به انزوا کشیده شده‌اند.بر اثر پیدایش روابط جدید سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در بعد بین المللی، فرهنگ این جوامع تحت شرایط جدیدی قرار گرفته که عمده‌ترین مشخصه آنتقلیداست.این امر سبب شده که اغلب کشورهای جهان سوم برتری کشورهای صنعتی را به راحتی بپذیرند.لذا طبیعی است که کشورهای دسته اخیر مایل باشند که معنویت و دانش جهانی، جهت دلخواه آنان را داشته باشند.برای احیاء فرهنگی در کشور– های جهان سوم که برای آنها امری ضروری است، کسب استقلال واقعی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در سایه اعتماد به نفس و اطمینان نسبت به آینده است.اگرچه به علت متفاوت بودن شرایط هر کدام از این کشورها، الگوی واحدی متصور نیست، ولی یک نیاز مشترک برای این کشورها وجود دارد و آناستقلالاست اگر این کشورها بتوانند روابط فرهنگی بین خود را تقویت کرده و از تجارت یکدیگر مخصوصا کشورهایی که تحولات عظیمی در آنها بوقوع پیوسته استفاده کنند، راه رسیدن به هدف را هموارتر خواهند ساخت.سازمان فرهنگی یونسکو که در ابتدا دارای رسالتی بزرگ بوده تحت شرایطی می‌تواند محل تلاقی فرهنگ ملتها باشد.نگاهی اجمالی بر وضعیت موجود–جهان سوم کشورهائی را در برمی‌گیرد که از لحاظ فرهنگ، بسیار غنی بوده و دارای تاریخی با عظمت و گذشته‌ای پرفراز و نشیب‌اند.آثار تمدنی که هر از چندگاه بر اثر تحقیقات محققین مختلف بدست می‌آید، حکایت از سر– گذشتی احترام‌آمیز می‌کند.

۲۱نقش مساجد در ارتقاء فرهنگ و معنویت
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: م‍س‍ج‍د، سال
تعداد صفحات: ۴

۲۲ظهور معنویت در سازمانها: مفاهیم، تعاریف، پیش فرض ها و مدل مفهومی
اطلاعات انتشار: فصلنامه علوم مديريت ايران، بهار, دوره  ۲ , شماره  ۵، سال
تعداد صفحات: ۲۳
اصطلاح «معنویت در سازمان»، که زمانی واژه ای تابو قلمداد شده و بیشتر در ادبیات عامه پسند مطرح بود. امروزه در حال رخنه کردن در همه حوزه های مطالعاتی مدیریت و سازمان است. نبود تعاریف، مقیاس و روشهای شفاف و روشن، پراکندگی در برداشت و ادراک از معنویت در سازمان را ایجاد نموده است. در یک سنخ شناسی با ماهیت کثرت گرایی، معنویت در چهار نوع طبقه بندی شده است: دینی، غیر دینی، فرادینی و رازورزانه، که تعاریف، ساختارها و روشها برای معنویت در سازمان می تواند مبتنی بر هر یک از آنها باشد. از منظری دیگر معنویت در برگیرنده چهار نوع ارتباط است: ارتباط فرافردی، ارتباط درون فردی، ارتباط میان فردی و ارتباط برون فردی که هر یک از آنها با ابعاد وجودی انسان پیوند می خورد. هدف این مقاله دست یابی به یک چارچوب نسبتا جامع و قابل قبول از معنویت است که بتواند همه ابعاد وجودی انسان شامل؛ زیستی، اجتماعی، روانی و معنوی را در برگیرد. تاکید این مقاله بر نوع شناسی از سنخ معنویت فرادینی با رویکرد شناختی است که بر اساس آن مدل مفهومی تحقیق برای تمهید بستری جهت پژوهشهای آینده ترسیم شده است.

۲۳مفهوم مراقبت و متاپارادایم های پرستاری در اسلام
نویسنده(ها): ،
اطلاعات انتشار: طب و تزکيه، پاييز و زمستان, دوره  ۱۶ , شماره  ۴-۳ (مسلسل ۶۷-۶۶)، سال
تعداد صفحات: ۱۴
متاپارادایم دیدگاه جهانی یک دیسیپلین است که پدیده های اصلی مورد توجه آن دیسیپلین را معرفی می کند و توضیح می دهد که چگونه دیسیپلین با آن پدیده ها به روش منحصر به فردی رفتار می کند. تعدادی از دانشمندان پرستاری متاپارادایم های پرستاری را از جمله شخص، سلامت، محیط و پرستاری معرفی کرده اند.مفهوم مراقبت جایگاه ویژه ای را در متون پرستاری به خود اختصاص داده و به عنوان جوهره پرستاری معرفی شده است. مراقبت از دیدگاه اسلامی به خوبی در متون پرستاری معرفی نشده است و درک نادرستی در خصوص مفهوم و عملکرد اسلام در زمینه مراقبت بهداشتی و فعالیت پرستاری وجود دارد. هدف این مقاله فراهم کردن اطلاعاتی راجع به دیدگاه اسلامی در خصوص مراقبت، معنویت و متاپارادایم های پرستاری است.

۲۴بررسی هنر اسلامی از منظرهنردینی
نویسنده(ها):
اطلاعات انتشار: همایش بین المللی دین در آیینه هنر، سال
تعداد صفحات: ۹
هنر فضیلت عقلانی است و بدین دلیل منشا انسانیت انسان می دانست « انسان کامل » است . فرهنگ عتیق بشری ، هنر را . بنابراین هنر دینی اصیل و حقیقی ، لسان سکوت و مکاشفه شاهد غیبی است ، زیرا حقیقتی که هیچ گاه خلق نشده است را به تصویر می کشد . پیامبراکرم (ص) هنرحقیقی راعین حکمت می داند . حکمت معنوی ( که مظهر وحی الهی ، احادیث قدسی و سنت نبوی و ولوی است و از کلام الهی نشات می گیرد) در زیباترین صورت که صورت هنری است تجلی می یابد . این پژوهش که بر اساس مطالعه کتابخانه ای تنظیم شده است ، ابتدا به اجمال به تعریف هنر به لحاظ معنایی وکاربردی آن پرداخته است و سپس مبانی حکمی هنر ، ویژگی های هنردینی و هنر اسلامی را بررسی نموده است تا براین اساس هنر اسلامی را ازمنظر هنردینی بررسی نماید. درتفکراسلامی است ، زیرا زیبایی از « وجه الله » هنرحقیقی در مقام ابداع خداوند نشات می گیرد و هنرمند بایستی آفتاب وجود خود را بر زیبایی بیافکند تا آن را عیان نماید . پویایی هنراسلامی به نسبت حضور باطنی(بی واسطه ) هنرمندان مسلمان با ساحت قدس وباطن نبوی و ولوی بر می گردد .

۲۵جلوه معنویت درمعماری از دیدگاه سنت گرایان
اطلاعات انتشار: همایش بین المللی دین در آیینه هنر، سال
تعداد صفحات: ۱۰
روح آدمی رابطه ای ناگسستنی با ماوراء و آنچه به عنوان دین درفرهنگ ها اطلاق می شود دارد انسان درجستجوی خویشتن خویش با بهره گیری از ذات خود دربالاترین سطح دست به خلق هنرهایی می زند که نتیجه عالی بروز این جنبه ی فرامادی است معماری به مثابه هنری که بسیاری ازجنبه های زندگی را درخود سامان میدهد محملی مناسب برایت حقق این رخداد آسمانی است دراین مقاله چگونگی مقوله معنویت درمعماری مورد بحث است از دیدگاه سنت گرایان مفهوم معنوین درهنرها بالاخص معماری معیارهایی دارد و ناشی از عناصری است که نقش نشانه ها و رموز درپدیدآمدن آنها غیرقابل انکار است نمونه هایی از معماری معنوی را می توان دراثار برجسته اسلامی و نیز معابد هندویی مشاهده نمود درابتدا مفهوم معنویت و رابطه ان با دین از چند دیدگاه مختلف بررسی شده است ویژگیها هنرمقدس که درواقع همان هنروابسته به حقیقت مطلق است و هنردینی و هنرسنتی به عنوان تعاریفی که برای تمییز هنرمقدس شکل گرفته اند بیان شده است.
نمایش نتایج ۱ تا ۲۵ از میان ۴۸۴ نتیجه